Amerikaans shopping center Het is nu tien jaar geleden, dat in Nederland de eerste zelfbedieningswinkel werd geopend. Men heeft gedacht dat dit in Amerika reeds lang geaccepteerde verkoop systeem bij de Nederlandse huisvrouw geen weerklank zou vinden. Thans zijn er echter reeds meer dan 1.000 zelfbedieningszaken in ons land, die tezamen welis waar nog slechts 4% van het totaal aantal kruidenierszaken vormen, doch onge veer 15% van de totale omzet behalen. Inmiddels heeft de supermarket zijn intrede in Nederland gedaan. Technische en wettelijke belemmeringen remmen zijn ontwikkeling nog sterk af, maar deze pro blemen zullen hopelijk overwonnen worden. Als men nu constateert dat deze twee nieuwe distributievormen in vele landen van Europa en ook in ons land vaste voet hebben gekregen, dan vraagt men zich af of een derde Amerikaans fenomeen ook niet in Europa tot bloei zal komen, namelijk het „shopping center". Een shopping center is volgens een in de Verenigde Staten algemeen aanvaarde definitie: „A group of commercial establishments, planned, developed, owned, and managed as a unit, with off-street parking provided on the property (in direct ratio to the building area) and related in location, size (gross floor area) and type of shops to the trade area that the unit serves - generally in an outlying or suburban territory". Groepen individuele winkels op verschillende stukken grond langs de straten vormen dus geen shopping center. Er zijn meerdere redenen aan te wijzen voor het opzienbarende succes der shopping centers in de Verenigde Staten. 1. De toeneming van het aantal automobielen. 2. De hoge kosten van onroerend goed in de bestaande zakenwijken. 3. Verkeersopstopping in de stads-centra en de buurtwinkelcentra. 4. Gebrek aan goede parkeergelegenheid in het stads-centrum en buurtcentrum. 5. De klanten komen, door de groei van de steden, steeds verder van het centrum af te wonen. 6. Ontoereikend publiek-transport in de steden. De combinatie van deze factoren heeft geleid tot een stormachtige groei van het shopping center, zodat er nu shopping centers zijn zowel in heel kleine steden als in de voorsteden van plaatsen als New York en San Francisco. Een ander gevolg van bovengenoemde factoren is het verval van de binnenstad. In zeer vele Amerikaanse steden ziet men nu leegstaande winkels, die als uiterste consequentie van het gebrek aan huurders wegens het verdwijnen van de klan tenkring gesloopt worden. Dit heeft tot voordeel dat er weer parkeerruimte voor auto's komt. Op een van de duurste stukken grond ter wereld, n.l. om Rockefeller Center in het hartje van Manhattan, zijn op het ogenblik parkeergelegenheden voor hon derden auto's.

Jaarverslagen | 1958 | | pagina 20