De schaarste aan geschoold personeel bleef ook in het jaar 1956 onverminderd voortduren. Door scholing in onze eigen bedrijfsschool wordt getracht aan het tekort tegemoet te komen. De resultaten van deze scholing zijn weliswaar gunstig, doch niettemin wordt de groei van de omzet nog afgeremd door dit personeelstekort. Ons spaarsysteem, waarbij aan klanten de gelegenheid wordt geboden tot het verkrijgen van onze bekende winstdelende obligaties, blijft een verheugende belangstelling ondervinden. Hoezeer dit systeem wordt gewaar deerd moge blijken uit het feit, dat, hoewel de beursnotering tengevolge van de aanmerkelijke verhoging van de algemene rentestand daalde, het percentage van onze spaarders nog toenam. Voor en zoverre ons uit de beschikbare gegevens is gebleken, behouden de meeste klanten de stukken als een veilige belegging met een hoge rente, die bij het thans voorgestelde dividend 7% uitmaakt. MELKBEDRIJVEN. De resultaten van de consumptiemelkbedrijven zijn minder gunstig dan het voorafgaande jaar. De algemene stijging der kosten, die vooralsnog niet in de prijs mochten worden doorberekend, kon niet worden goedge maakt door de toegenomen omzet. De grotere omzet is voornamelijk verkregen doordat enkele kleine be drijven in ons werkgebied werden stilgelegd en een deel van de omzet werd overgenomen. De verwachting is evenwel gewettigd, dat in een latere periode, althans ten dele, compensatie zal worden verkregen voor de kostenstijging in de van overheidswege vastgestelde verwerkingsmarge. Omtrent de fabricage van gecondenseerde melk voor export is reeds meermalen gerapporteerd, dat deze ver liesgevend was. Gedurende de verslagperiode is de fabricage aanvankelijk verminderd, en tenslotte geheel stopgezet. De fabriek die hiervoor was ingericht is bestemd voor de fabricage van andere produkten, die ten dele reeds werden gevoerd, en waarvan de produktie wordt uitgebreid; voorts zijn nieuwe produkten in Boekverliezen die ontstonden door het buiten bedrijf stellen van produktiemiddelen werden bestreden uit be staande voorzieningen. De export van verse melk werd niet onaanzienlijk opgevoerd. De resultaten hiervan zijn bevredigend. Het bedrijf te Casablanca heeft gedurende het jaar 1956 gunstig gewerkt, de resultaten waren bevredigend. Hoewel niet behorende tot de verslagperiode moet hierbij worden aangetekend, dat in begin 1957 zich moei lijkheden hebben voorgedaan. Verwacht wordt evenwel dat deze in de loop van dit jaar opgelost zullen In de loop van 1956 is een melkinrichting in Tripolis in gebruik genomen, voor de levering van melk en melk- produkten aan de Amerikaanse strijdkrachten. Na enige aanloopmoeilijkheden heeft dit bedrijf gunstig gewerkt RESTAURANTBEDRIJVEN. De omzetten namen in al onze bedrijven toe. Ook in deze sector had de leiding te kampen met tekort aan ge schoold personeel en met stijging der kostenfactoren. De invloed van de stijging van de omzetten woog ruim schoots op tegen die van de kostenstijging, zodat een belangrijk gunstiger resultaat werd geboekt. IJSBEDRIJF. Dit bedrijf is uit zijn aard sterk gevoelig voor de invloed van het weer gedurende de zomermaanden. Aan gezien de zomer van 1956 zich gekenmerkt heeft door uiterst ongunstige weersomstandigheden, bleven de resultaten van dit bedrijf beneden de verwachting. Ondanks de genoemde omstandigheden werd de omzet van vorige jaren overschreden, hoewel de aanzienlijk vergrote capaciteit slechts gedeeltelijk en tijdelijk kon worden benut. De vernieuwde inrichting en de hiermede geproduceerde kwaliteit hebben aan alle verwachtingen beantwoord. SAMENVATTING. Uit het vorenstaande moge blijken, dat in verschillende onderdelen van de onderneming gunstige en ongun stige factoren hebben gewerkt. De gunstige hebben uiteindelijk de overhand gehad, zodat het eindresultaat naar onze mening tot voldoening mag stemmen. Ten laste van de exploitatierekening kon opnieuw extra worden afgeschreven op bedrijfsmiddelen, terwijl verdere voorzieningen werden getroffen, die ten dele belast zijn voor de Vennootschapsbelasting. Voorzoverre dit het geval was, is de verschuldigde belasting eveneens rechtstreeks geboekt ten laste van de exploitatiereke- Teneinde aandeelhouders in de gelegenheid te stellen de financiële toestand van de onderneming beter te kun nen beoordelen, zijn een aantal stille reserves in dit en in vorige jaren gevormd, voor een deel aan de zichtbare reserve toegevoegd, tot een bedrag van 3-613.499, Na aftrek van afschrijvingen en belastingen bedraagt de winst die ter verdeling beschikbaar is 2.273.758,22 tegenover 2.143.041,55 in het voorafgaande jaar.

Jaarverslagen | 1956 | | pagina 6