Hieraan kan de opmerking worden toegevoegd, dat de moeilijkheden, die bij het bewandelen van de weg tot dit doel ervaren worden, vele zijn. Uit de aard der zaak is het in de oude stadswijken zeer moeilijk de ruimte te vinden, voldoende voor deze verkoopplaatsen in nieuwe stijl, doch ook in de uitbreidingsplannen van de meeste gemeenten is met deze nieuwe ontwikkeling niet gerekend. Wij hebben niet de indruk, dat de regering onwelwillend staat tegen dit verkoopsysteem, daar dit kostenverlagend werkt. De bepalingen van de Vestigingswet Bedrijven vormen alsnog een belemmering. Bovendien is het onder de huidige voorschriften van de Vleeskeuringswet wel heel bezwaarlijk vlees, centraal verpakt, uit het ene keu- ringsgebied te verkopen in een ander vleeskeuringsgebied, hetgeen voor een efficiënte bedrijfsvoering ge wenst is. Het aantal verkoopplaatsen bedroeg op 31 december 1955 359, waarvan 43 zelfbedieningszaken. MELKBEDRIJVEN. In de consumptiemelkbedrijven waren de resultaten bevredigend, de omzetten bleven ongeveer stabiel; bijzon dere winsten of verliezen kwamen in deze bedrijfstak niet voor, aangezien de brutowinstmarge onder toezicht van de overheid wordt vastgesteld. De fabricage van gecondenseerde melk was opnieuw verliesgevend. Het overheidsbeleid ten aanzien van deze oude nederlandse bedrijfstak is niet geheel doorzichtig. Zoals bekend, worden aan de veehouder bepaalde opbrengsten gegarandeerd, terwijl een aantal exportproducten (melkpoeder, boter en kaas) worden gesteund door het openstellen van de gelegenheid tot inlevering tegen een vastgestelde prijs, terwijl dit voor gecondenseerde melk niet het geval is. Deze wordt in scherpe binnenlandse concurrentie, en ten dele ook in concurrentie met het buitenland (maar die is van minder betekenis) door de verwerkende industrie met ernstige verliezen in het buitenland afgezet. Dit be tekent niet slechts een verlies voor de betrokken industrieën, maar evenzeer voor de nederlandse economie en de nederlandse betalingsbalans. De fabricage van gecondenseerde melk in blik is sterk kapitaalintensief, zodat ook verliesgevende produktie vrij lang wordt voortgezet. De export van verse melk werd onverminderd voortgezet en gaf bevredigende resultaten. Zoals in het jaarverslag over 1954 reeds werd vermeld,is een melkbedrijf opgericht te Casablanca, welk bedrijf begin maart 1955 de werkzaamheden kon aanvangen. Uiteraard konden niet alle kosten van voorbereiding en aanloop uit de resultaten van het jaar 1955 worden gedekt. De exploitatie was evenwel tegen het einde van het boekjaar op rendabele basis gebracht. In de geconsolideerde balans zijn alle oprichtings- en aanloopkosten geheel afgeschreven. RESTAURANTBEDRIJF. De uitkomsten van de restaurantbedrijven waren gunstig. Te Amsterdam werden de ruimten voor het publiek aanzienlijk vergroot, waarbij tevens werk- en personeel- ruimten werden gemoderniseerd en vernieuwd. De omzet in het vergrote bedrijf nam, na het gereedkomen van de uitbreiding, belangrijk toe. IJSBEDRIJF. Omtrent het consumptie-ijsbedrijf kan worden vermeld, dat de resultaten goed waren. Na een minder gunstig voorjaar dat duurde tot de eerste dagen van juli, volgde een zomer met zeer fraai weer, hetgeen de verkoop gunstig heeft beïnvloed. De gestegen omzetten deden ons de grens van de produktiecapaciteit bereiken. Teneinde hierin te voorzien is gedurende de winter 1955/56 de fabriek geheel gemoderniseerd en is de capaciteit aan zienlijk vergroot. PERSONEEL. Wij brengen gaarne dank aan ons personeel, dat door ijver en toewijding bij het verrichten van zijn taak de bereikte resultaten heeft mogelijk gemaakt. Grote be drijf sdrukte, samenvallend met tekort aan geschoold personeel, was oorzaak, dat de werkzaamheden in vele gevallen slechts door buitengewone inspanning tot een goed einde konden worden gebracht. Bij het in zicht komen van een wettelijke regeling ener algemene ouderdomsvoorziening werd de tijd rijp geacht de pensioenen van het gehele personeel te herzien. Hierbij werden in het algemeen de pensioenen ver hoogd en werden vroeger verkregen rechten nergens aangetast. Voor het personeel, dat vóór het bereiken van de 65-jarige leeftijd pensioengerechtigd wordt, werd een overbruggingsregeling ingesteld.

Jaarverslagen | 1955 | | pagina 8