verslag OVER HET BOEKJAAR 1955 Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders. Ter voldoening aan het gestelde in artikel 23 van de statuten hebben wij de eer U hierbij verslag uit te brengen omtrent de gang van zaken in Uwe vennootschap gedurende het jaar 1955. Wij leggen hierbij over de balans alsmede de winst- en verliesrekening, zoals gebruikelijk in geconsolideerde vorm. Evenals vorig jaar, is hierin de voorgestelde winstverdeling reeds verwerkt. De voorgeschreven toelichting, vermeldende naar welke maatstaven de roerende en onroerende zaken der ven nootschap zijn gewaardeerd, volgt achter de jaarrekening. In ons vorige jaarverslag was sprake van minderheidsdeelnemingen. Aangezien de activa dezer ondernemingen in de geconsolideerde balans zijn opgenomen, is het belang van derden onder „schulden op lange termijn op genomen, een en ander evenals vorig jaar. In de samenstelling van het maatschappelijk kapitaal is in 1955 geen wijziging gekomen. KRUIDENIERSBEDRIJF. In het begin van de verslagperiode is in het kruideniersbedrijf aangevangen met het openstellen voor de klanten van een vrijwillig spaarsysteem. Voor elke bestede en betaalde volle gulden kunnen klanten een zegel van cent kopen. Deze zegels worden geplakt in een daartoe beschikbaar gesteld spaarboekje, dat met een zegelwaarde van f 49.— vol is en dan recht geeft op 50.— in contanten of op een 4 winstdelende 20-jange klanten obligatie groot nominaal f 50.— dan wel op een spaarobligatie, die na 22 jaar afgelost wordt met 150. Volgens de bepalingen van de obligatielening zal in 1956, indien de vergadering van aandeelhouders met het hierna voor te stellen dividend accoord gaat, op de klantenobligaties een rente van 7 worden vergoed Een deel der klanten geeft er de voorkeur aan deze toekomstige hoge rente ineens te incasseren en maakt bij verkoop een behoorlijk agio. Teneinde de handel in deze stukken nog te vereenvoudigen en tevens om een betere koersvorming te kunnen bereiken is inmiddels overgegaan tot het beschikbaar stellen van certificaten van 20 obligaties, waardoor dus telkens 20 stukken van 50.kunnen worden omgewisseld in één van 1000.waarmede beoogd wordt voor grotere beleggers een aantrekkelijk stuk te creëren. Het is wel gebleken, dat het publiek deze wijze van sparen op hoge prijs stelt. Gehandhaafd is ons beginsel van verkoop van kwaliteitsartikelen tegen lage netto prijzen, zodat prijsversluiering in verband met toegestane kortin gen en het geven van cadeaus, die uiteraard toch in de prijs gecalculeerd worden, vermeden wordt. Het succes van het spaarsysteem was dermate groot, dat de eerste lening, groot 2.500.000. in zijn geheel is uitgegeven, zodat reeds moest worden overgegaan tot emissie van een tweede lening, ditmaal groot 5.000.000. Het slagen van dit spaarsysteem is mede oorzaak geweest van aanzienlijk hogere omzetten in het kruideniers- Ondanks gestegen kosten kon-een zeer scherpe prijsstelling worden gehandhaafd, zonder dat de rentabiliteit hier onder leed. De resultaten overtroffen die van het voorafgaande jaar. De nabetaling op het loon over 1955, die krachtens machtiging van de regering in 1956 kon worden uitbetaald, is ten laste van 1955 geboekt. Aangezien het grootwinkelbedrijf in vrij hoge mate arbeidsintensief is, heelt uiteraard deze nabetaling een belangrijk deel van het door omzetstijging behaalde voordeel weer tenietgedaan. De toegenomen omzetten noopten tot uitbreiding van de fabrieken te Zaandam en van het machinepar De schaarste aan redelijk geschoold verkooppersoneel alsmede de uitbreiding van het aantal zelfbedieningszaken leidden er toe, dat wij steeds meer moesten overgaan tot het aanschaffen van de meest moderne verpakkings machines. De nieuwe fabriek te Zaandam zal binnenkort in gebruik worden genomen. De genoemde maatregelen hadden opnieuw vrij aanzienlijke investeringen tot gevolg. Ook"in ons bedrijf heeft, evenals in het buitenland, de ontwikkeling van de zelfbedieningswinkel geleid tot de voor Nederland nog nieuwe vorm van „supermarket". Zowel in Amsterdam als in Rotterdam is er een zodanige verkoopplaats in bedrijf, waar naast kruidenierswaren ook verse groenten en fruit, vers vlees en een aantal huishoudelijke artikelen worden verkocht. De tijd van proefneming op dit gebied is wellicht nog te kort om reeds van een volledig succes te spreken. Onze verwachtingen zijn met ongunstig. Het voornemen bestaat om in verscheidene grote plaatsen winkels van dit genre in te richten.

Jaarverslagen | 1955 | | pagina 7