Het bedrag der voorraden is toegenomen deels onder invloed van grotere omzetten, deels door toevallige omstandigheden. Alle voorraden zijn volkomen courant. Extra afschrijvingen werden verricht en bijzondere voorzieningen werden getroffen, speciaal ten aanzien van de waardering van die artikelen, die op de wereldmarkt aan grote prijsschommelin- gen onderhevig zijn. Voorts werden bedragen afgezonderd teneinde in de toekomst te kunnen voorzien in bepaalde noden van ons personeel voor zover de bestaande pensioenvoorzieningen onvoldoende mochten blijken of ter overbrugging van overgangsbepalingen. Voor zover de voorzieningen belastbaar zijn uit hoofde van de vennootschapsbelasting, zijn de hiervoor benodigde bedragen ten laste van de exploitatierekening toegevoegd aan de belasting reserve, die onder crediteuren is opgenomen. Op de winst- en verliesrekening zijn onder interest vermeld, behalve de aan derden verschul digde rente, de dividenden betrekking hebbende op het hiervoren genoemde minderheidsbelang van derden. Na aftrek van afschrijvingen en belastingen bedraagt de winst, die ter verdeling beschikbaar is, 1.737.312.94, tegenover 1.432.466.19 in het voorafgaande jaar. De resultaten van alle vennoot schappen, in het kapitaal waarvan Albert Heijn heeft deelgenomen, zijn in dit bedrag verwerkt. In het kruideniersbedrijf was de toeneming van de omzet zeer bevredigend. Ofschoon de lasten door verhoging van huren en lonen zijn toegenomen en tegelijkertijd de bruto winstmarge wederom geringer is geworden, heeft de invloed van de ruimere omzet die van genoemde nadelige factoren overtroffen. Ook ten gevolge van een grotere productiviteit in alle delen van het bedrijf is de winst toegenomen. Het aantal verkoopplaatsen bedraagt per 31 December 1954 359, waarvan 31 zelfbedienings winkels. Een aantal nieuwe zaken werd geopend en een aantal kleine, onrendabele winkels werd opgeheven. In onze melkbedrijven waren de resultaten bevredigend voor zover het betreft het consumptie- melkbedrijf. De export van gecondenseerde melk bleef ten gevolge van de lage prijzen die dit pro duct op de wereldmarkt opbrengt zeer ongunstige uitkomsten opleveren. De export van verse melk gaf behoorlijke resultaten. De uitkomsten van het restaurantbedrijf waren goed te noemen. De verplaatsing van het Haagse bedrijf naar een beter gelegen pand betekende een aanmerkelijke verbetering. In het consumptie-ijsbedrijf was het resultaat teleurstellend wegens de bijzonder ongunstige weersomstandigheden gedurende de zomer 1954. In het afgelopen jaar werd een extra bate genoten als gevolg van een procedure met betrekking tot de verrekening van inkoopprijzen van melk gedurende de oorlogsjaren. Omtrent de vooruitzichten voor het lopende jaar kan het volgende worden medegedeeld: De stijging van de omzet zette zich in de eerste maanden van het nieuwe boekjaar voort. Hoe wel de concurrentie in het kruideniersbedrijf nog steeds scherpere vormen aanneemt, verwachten wij toch dat door de toeneming van de omzetten en de daaruit voortvloeiende hogere bezettingsgraad van ons productie- en distributie-apparaat, voor 1955 een bevredigend resultaat verkregen zal worden.

Jaarverslagen | 1954 | | pagina 8