VERSLAG OVER HET BOEKJAAR 1954 Aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders. Hierbij hebben wij de eer U verslag uit te brengen over de gang van zaken in onze vennoot schap gedurende het boekjaar 1954. Zoals gebruikelijk, leggen wij hierbij de balans en de winst- en verliesrekening in geconsoli deerde vorm over. Teneinde onze aandeelhouders een beter inzicht te verschaffen in de stand van zaken, is thans, in afwijking van voorafgaande jaren, in de balans de voorgestelde winstver deling reeds verwerkt. De vergelijkende cijfers van 1953 zijn eveneens volgens deze methode op gesteld. De voorgeschreven toelichting, vermeldende naar welke maatstaven roerende en onroerende zaken der vennootschap zijn gewaardeerd, is aan dit verslag toegevoegd. Het geplaatste maatschappelijk kapitaal der vennootschap is vermeerderd door uitgifte van 960.000.gewone aandelen en bedraagt thans 10.000.000.in gewone aandelen en 120.000.-in oprichtersaandelen. De agio-reserve onderging door deze uitgifte, die plaats vond tegen 115 per saldo na verrekening der kosten, een vermeerdering van 68.000.Bovendien werden de geldmiddelen versterkt door een onderhandse lening groot 2.000.000.a 4 De eerste 5 jaren is hierop geen verplichte aflossing, daarna volgen aflossingen in 15 gelijke jaarlijkse termijnen. Vervroegde aflossing is mogelijk vanaf 1 Juni 1959. Het maatschappelijk kapitaal van één onzer dochterondernemingen werd vergroot door onder handse uitgifte van aandelen, waardoor een bevriende relatie een minderheidsbelang in deze on derneming verwierf. Aangezien de activa en passiva van deze onderneming op de balans in navolging van vorige jaren in geconsolideerde vorm blijven voorkomen, vindt de correctie wegens deelnemingen en voorschotten van derden plaats onder „schulden op lange termijn". Door belangrijke uitbreidingen in het gehele concern werden ook in het afgelopen boekjaar aanzienlijke bedragen geïnvesteerd. Het bedrag der investeringen bedroeg 5.367.143.hetgeen het bedrag der afschrijvingen overtrof met 1.009.353.- Gedurende de verslagperiode werd voortgegaan met het openen van zelfbedieningswinkels, ten dele door nieuwe vestiging, ten dele door verbouwing van bestaande panden. Hoewel deze ver bouwing hoge kosten medebrengt, zijn wij niettemin van mening dat op deze weg moet worden voortgegaan, gezien de gunstige reactie van het publiek op deze gemoderniseerde bedrijven. In verband met de sterk gestegen omzetten is reeds in de verslagperiode aangevangen met maatregelen tot uitbreiding van het productie-apparaat te Zaandam. Onder de investeringen komen voor betalingen in verband met de oprichting van een melk- bedrijf te Casablanca, waarmede het concern voor de eerste maal in zijn geschiedenis een vestiging in het buitenland verkrijgt. De rechtsvorm van deze onderneming is die ener Frans-Marokkaanse Société Anonyme. De oprichting heeft in 1955 plaats gevonden, waarbij lokaal kapitaal een minder heidsbelang heeft verworven. Bouwen inrichting der fabriek zijn in Februari 1955 voltooid, waarna het bedrijf per 1 Maart in werking kon treden.

Jaarverslagen | 1954 | | pagina 7