Hoewel de concurrentiestrijd in 1953 stellig niet minder scherp was dan in voorafgaande jaren, verbeterde het netto verschil tussen winstmarge en kosten. Het aantal zelfbedieningswinkels is opnieuw uitgebreid. De exploitatie van deze nieuwe vorm van winkelverkoop voldoet aan de verwachtingen. Het aantal verkoopplaatsen per 31 December 1953 bedraagt 357, waarvan 14 zelfbedienings winkels. In het melkbedrijf waren de resultaten van het consumptiemelkbedrijf over 1953 bevredigend. Daarentegen was de export van gecondenseerde melk teleurstellend; zowel door de lage prijzen als door ingekrompen productie is de omzet gedaald. Belangrijke exportgebieden gingen, althans voor lopig, voor Nederland verloren, doordat in verschillende landen door overheidsmaatregelen de invoer van gecondenseerde melk werd bemoeilijkt. In de verslagperiode bestond een wanverhou ding tussen de prijs van de grondstof en de opbrengst. De voornaamste uitvoerproducten bereid uit melk zijn voor Nederland: boter, kaas, melkpoeder en gecondenseerde melk. Nu in tegenstel ling met gecondenseerde melk, de artikelen boter, kaas en melkpoeder door Regeringsmaatregelen gesteund worden, richt de prijs van de grondstof zich uiteraard naar deze regelingen. Mede als ge volg hiervan wordt de export van gecondenseerde melk bemoeilijkt. De export van verse melk blijft zich gunstig ontwikkelen. Het Restaurantbedrijf heeft in de eerste maanden van 1953 een ernstige terugslag ondervonden van de ramp die ons land op 1 Februari heeft getroffen. Sedertdien hebben onze bedrijven zich even wel hersteld, zodat het resultaat dat van het voorafgaande jaar overtrof. Door de slechte weersomstandigheden waren de resultaten van het Consumptie-ijsbedrijf minder gunstig dan ten vorige jare. Wat betreft de verwachtingen voor het jaar 1954 kan het volgende worden medegedeeld: De per 1 Januari ingevoerde huurverhogingen en de daaraan gekoppelde loonsverhogingen hebben uiteraard de lasten ook voor ons bedrijf verzwaard. Het streven van ons bedrijf is er op gericht, deze lastenverzwaring geheel op te vangen door verhoging van de productiviteit in de be drijven en vergroting van de omzetten. Door toepassing van efficiënte methoden in productie en distributie blijft onze onderneming er naar streven goederen van uitstekende kwaliteit tegen de laagst mogelijke prijzen aan de markt te brengen. Tegen de heersende marktbeweging in, hebben wij in het begin van dit jaar voor een belang rijk aantal artikelen aanmerkelijke prijsverlagingen toegepast, welke slechts voor een zeer gering deel konden worden opgevangen door verlaging van de grondstoffenprijzen en accijnzen. Deze maatregel heeft aan haar doel beantwoord; gedurende de thans verstreken maanden van het nieuwe boekjaar zijn de omzetten zowel in geld als in hoeveelheid toegenomen, boven de toene ming die kan worden toegeschreven aan de, tengevolge van overheidsmaatregelen, vergrote con sumptie. De resultaten konden ook bij de thans door ons gevolgde politiek op bevredigend peil worden gehouden. Voor de export van gecondenseerde melk hebben wij ook voor 1954 geen gunstige verwach tingen; daarentegen zijn de vooruitzichten voor export van consumptiemelk gunstig door lopende contracten, waardoor de afzet ook in 1954 reeds grotendeels is verzekerd.

Jaarverslagen | 1953 | | pagina 8