Dossier. Vernieuwing "Wij maken het graag leuk voor de klant" d De online-ervaring sluit steeds beter aan bij individuele behoeften van de klant 55 Selma Postma Voedselverspilling op de kaart Parelhoen en chocoladekerstballen Funda Aykar, caissière A, AH 1802 's-Gravenhage Multichannel Aha 13 hebben we bij een kleine supermarkt in Amsterdam een Grill Steak geplaatst, normaal gesproken gebeurt dat alleen in XL-winkels. Hetzelfde geldt voor sushi; dat verkopen we sinds kort ook op Schiphol in een winkel van maar zeshonderd vierkante meter. Net als gekoelde frisdranken, dat is niet gebruikelijk in een super markt, maar op deze locatie is er vraag naar." Een andere nieuwe ontwikkeling is dat Albert Heijn start met kerstspecials. Die zijn uitsluitend online te bestellen via ah.nl en kunnen thuis worden afgeleverd of opgehaald bij alle Albert Heijn-winkels, met of zonder Pick Up Point. Arjan de Vos van Retail Operations Support: "Denk aan hertenrack, parelhoen of duif, bij zondere soorten vlees en gevogelte waarvan het volume te laag is om in de winkel te leggen. Het assortiment, dat ook bestaat uit exclusieve kazen, wijnen en champagnes, is getest door topkoks. Allemaal kwaliteitsproducten die je met trots op tafel kunt zetten. Daarmee voldoen we aan de wens van de klant. Die verwacht top kwaliteit in vers." Deze vernieuwing valt onder een belangrijk doel van Albert Heijn: 'het alle daagse betaalbaar en het bijzondere bereikbaar'. Dat geldt ook voor het aangescherpte assortiment chocolade en zoetwaren voor kerst. "We gaan veel meer doen met gifting, producten die je cadeau kunt geven", vertelt category manager Bart Veelenturf. "Je ziet steeds meer dat mensen iets willen meenemen als ze op visite gaan en daar springen we graag op in. Bijvoorbeeld met bonbons, van voordelige alternatieven tot de toplijn van het Zwitserse chocolademerk Lindt. En in de grotere winkels kun je Ferrero laten inpakken met mooi cadeaupapier." Een andere trend is delen en dingen samen doen. "Zoals de "Klanten vinden het prettig als je ze aandacht geeft. Daarom verzinnen we steeds iets nieuws om met ze in contact te komen en producten op een leuke manier aan te bieden. Daar wordt je eigen werk ook leuker van. Laatst hadden we een kraampje in de hal met afgeprijsde producten. Van een klant uit de winkel leenden we een gitaar en gingen we erbij zingen. Meteen kwamen er mensen op ons af. Met het spel Rad van Fortuin boekten we bepaalde acties aten zetten ze in als extra prijs. Ik zou graag nog eens met een Albert Heijn-kraampje op de braderie staan. Dan kom je ook in contact met mensen die nog geen klant zijn." Bart \feelenturf is category manager Zoetwaren, Chocolade en Seizoen. kerstboom optuigen met het hele gezin", vertelt Bart. "Dat kan ook met eten. Daar hebben we een heel gaaf nieuw product voor: setjes van vijf chocoladekerstballen. Zelfs het hangertje kun je opeten." Daarnaast is nagedacht over de toe nemende vraag naar artikelen voor mensen met een allergie. "We hebben nu bijvoorbeeld ook glutenvrije amandel- en hazelnootkransjes, want we willen niemand uitsluiten alleen omdat ze niet tegen gluten kunnen. Albert Heijn is er voor iedereen, ook tijdens de feestdagen." En met de kerstpecials komen we uit bij mis schien wel de belangrijkste vernieuwing die Albert Heijn heeft doorgemaakt in de afgelopen jaren: de introductie van de onlinewinkel. Twintig jaar geleden verwachtte vrijwel niemand dat internet zo'n gigantisch grote rol in ons leven zou gaan spelen als het nu doet. Uren per dag online? Hoe kom je er bij. Spullen kopen bij een webwinkel? Dat zal zo'n vaart niet lopen. Toch wel. Zeventien procent van alle aankopen in 2012 verliep via internet. Slechts één procent van al dat online winkelen bestond uit dagelijkse bood schappen. "Dat gaat de komende jaren behoorlijk exploderen. Tot rond de veertien procent", ver wacht Jorij Abraham van Thuiswinkel.org. Hij is de initiator van het onderzoeksprogramma Shopping2020, waarin vierentwintig branche organisaties vooruitblikken naar hoe de consument shopt in het jaar 2020. "Uit het verleden blijkt dat we telkens onderschatten hoe snel en massaal de consument online omarmt. Intussen verloopt de helft van het internetverkeer via smartphones en tablets en komen er steeds nieuwe devices, zoals smartwatches, op de markt." Supermarkten staan wat hem betreft dan ook voor een flinke uitdaging. "Winkelconcepten moeten inspiratie en entertainment bieden, zorgen voor een groter bereik en een actueel assortiment. Standaardboodschappen als luiers, cola en chips kopen mensen wel online. Dus gebruik die schap ruimte voor meer inspirerende producten die je minder snel via internet koopt, maar wel als je ertegenaan loopt in de winkel." Jorij geeft aan dat consumentengedrag continu verandert. "Een groeiende groep klanten wil steeds meer gemak. Die heeft geen zin om de Allerhande door te bladeren, maar denkt: zorg dat alles in m'n Jorij Abraham is programmamanager van Shopping2020 bij Thuiswinkel.org Een restaurant dat dagelijks een nieuw driegangenmenu voorschotelt, bereid met producten die anders wegge gooid zouden worden. Vier jonge Ahold-medewerkers leek dit een mooi initiatief om op een vernieuwende manier voedselverspilling tegen te gaan. Ze presenteer den hun plan op Het Beste Idee van Young Ahold en wonnen. Albert Heijn stelde een budget beschikbaar en op 21 juni openden de deuren van Instock in een tijdelijke locatie op het Westergasterrein in Amsterdam. "Het is een groot succes, praktisch iedere avond zitten we vol. Mensen vinden het leuk om voor twintig euro per persoon uitgebreid te kunnen tafelen. Ze zijn echt verrast door wat op hun bord ligt", vertelt Freke van Nimwegen, een van de initiatiefnemers. Ze benadrukt dat alleen producten worden gebruikt die voldoen aan de eisen van de Voedsel- en Warenautoriteit. "Het gaat zo goed dat we ons personeel al bijna helemaal kun nen betalen uit de omzet. Een winstoogmerk hebben we niet, maar een goed idee moet wel op zichzelf kunnen staan, dus we streven naar zelfstandigheid." Het team heeft grote plannen voor verdere vernieuwing. "We zijn bezig met een permanente locatie in de stad en met een foodtruck, een rijdende keuken waarmee we voedselverspilling op nog meer plaatsen op de kaart kunnen zetten." Restaurant Instock, waar gekookt wordt met voedsel dat anders weg gegooid wordt, is een groot succes.

Personeelsbladen | 2014 | | pagina 9