Dossier. Vernieuwing it Albert Heijn laat zich graag beïnvloeden door kennis van de werkvloer Martin Gerssen "Klantgerichtheid doet het goed in België" Mechanisatie maakt meer mogelijk Google Glass, smartphones en smartwatches 10 Aha Fehime Yaramis, teamleider verkoopklaar, AH 3000 Antwerpen (België) Top 3-trends in 2015 De wens van de klant Aha 11 In de supermarktwereld is veranderen een harde noodzaak. Als je wilt dat klanten bij je blijven kopen, zul je steeds moeten inspelen op nieuwe ontwikkelingen. En Nederland loopt daar behoorlijk in voorop, stelt Erik Hemmes van Trade Marketing Services. "De supermarktbranche is de afgelopen tien jaar aanmerkelijk professioneler geworden. De kwaliteit is hoog, zelfs van discountformules als Lidl, die investeerde in winkeluitstraling en assortiment." Hij prijst ook de organisatie van Albert Heijn. "Ik vind het heel sterk dat Albert Heijn niet overal een en dezelfde winkel is. Met segmentaties als XL en AH to go kun je veel specifieker je doelgroep benaderen." Erik bena drukt het belang van winkelbeleving. "Albert Heijn heeft een zeer uitgebalanceerde architec tuur. Afdelingen sluiten goed op elkaar aan en alles is superstrak georganiseerd. Maar sfeerfoto's mogen best groter, materialen karaktervoller en producten kunnen op een andere manier worden gepresenteerd. Internationaal worden bijvoorbeeld aardappels veel vaker los verkocht. De klant wil zelf het volume kunnen bepalen." Het gaat Erik erom dat de ziel terugkomt in de supermarkt. "Dat gebeurt soms al, bijvoorbeeld in de Albert Heijn-winkels die helemaal losgaan tijdens de Aziatische of Italiaanse weken en een geweldige sfeer weten neer te zetten. Je voelt de trots en het enthousiasme van de medewerkers. Die creativiteit zou ik veel meer stimuleren." Albert Heijn laat zich graag beïnvloeden door kennis van de werkvloer. "Winkelmedewerker Aat van Rees ontwikkelde op eigen initiatief AH Cross, een handige app waarmee je in een keer toegang hebt tot allerlei systemen in de Martin Gerssen van het Innovatieteam van Albert Heijn, dat zich bezighoudt met technologische innova ties die waarde toevoegen voor de klant. Florisca Neut van de afdeling Format, die zich bezighoudt met verbete ringen in de winkels. "Albert Heijn heeft in drie jaar tijd 26 winkels geopend in België. Dat is veel. Het succes zit deels in het ver rassende assortiment, maar vooral in de persoonlijke benadering. Die klantgerichtheid zijn we in België niet gewend. Daarnaast onderscheidt Albert Heijn zich van andere supermarkten door een smaakgarantie te geven en bonusvoordeel onmiddellijk te verrekenen met het totaalbedrag. Dat is nieuw in deze markt. Vernieuwingen als de zelfscan doen het ook goed. We merken dat klanten dit graag willen." De afdeling Houdbaar van het distributiecentrum in Zaandam wordt de komende jaren gemechaniseerd. Machines nemen het zware, handmatige werk over "Albert Heijn is de laatste jaren fors gegroeid en we creëren hiermee weer capaciteit voor de toekomst", vertelt Nico Al, projectleider Mechanisatie. "Met deze mechanisatie kunnen we vanuit dezelfde vierkante meters een groter volume leveren aan meer winkels." Bovendien verbeteren de werkomstandigheden van de magazijnmedewerkers. "Het werk gaat meer bestaan uit het bedienen van de installaties." Nico geeft aan dat de gemechaniseerde oplossing optimaal kan stapelen op basis van productafmetingen. "Daardoor zullen er minder ritten van vrachtwagens nodig zijn. Daarnaast worden de producten op assortimentsgroep aangeleverd, waardoor de doorstroming in de winkel verbetert. Dat is prettig voor de winkelmedewerkers en de klant heeft er ook baat bij. Die zal minder snel voor een leeg schap staan." Arjan de Vos van Retail Operations Support. 1. Gemak voor de klant 2. Beleving in de winkel 3. Gezonde voeding winkel. Wij zagen potentie in de manier waarop hij data ontsloot en toepassingen ontwikkelde, daarom werkt Aat nu voor onze afdeling", vertelt Martin Gerssen van het Innovatieteam. Het Innovatieteam houdt technologische ontwikke lingen nauwlettend in de gaten en vertaalt deze naar ideeën die waarde toevoegen voor klanten en Albert Heijn. Ze doen onder andere proeven met nieuwe toepassingen voor Google Glass, smart phones en -watches. "Hoe gaaf is het als je straks met vakkenvullen een worp kunt zien op je tele foon? Of producten kunt scannen met je horloge?" Vernieuwingen worden gepresenteerd in het InnovatieCafé. Martin: "Daarvoor hebben we een ruimte ingericht op het hoofdkantoor en online een co-creatieplatform opgezet. Daar kunnen we nieuwe proeven laten zien en evalue ren, en tegelijkertijd medewerkers betrekken bij de ontwikkeling ervan." Bijvoorbeeld de Receptenbar, ontwikkeld in samenwerking met gedragspsychologen. "Dat is een kiosk in de winkel die klanten op basis van emotie helpt een keuze te maken voor recepten." Het team werkt ook aan de Allergiecheck. "Met zelfscannen kun je in je profiel aangeven of je een notenallergie hebt. Scan je een product waar noten in zijn verwerkt, dan geeft het beeldscherm van de scanner een waarschuwing. Klanten reageerden heel positief, dus we kijken nu wanneer de Allergiecheck naar alle zelfscanwinkels kan worden uitgerold." Ook de afdeling Format ziet kansen in het be trekken van winkelpersoneel bij het verbeteren van de organisatie. "Op het hoofdkantoor zien we veel, maar lang niet alles. De supermarkt medewerkers zijn expert als het gaat om de lokale klant en weten precies waar behoefte aan is", vertelt Florisca Neut. "Door meer samen te werken, kunnen we met elkaar de winkel daarop aanpassen. Bijvoorbeeld door een andere inrich ting te maken." Afdeling Format ontwikkelt onder de noemer Concept Lab initiatieven om goede verbeterplannen snel en simpel in enkele vestigingen te testen. "Dan kunnen we ervan leren en kijken of we het verder kunnen uit rollen." De wens van de klant wordt in elk geval belangrijker dan winkeloppervlak, vertelt Florisca. "Wie wil wat op welke locatie? Zo

Personeelsbladen | 2014 | | pagina 8