K Denk na Scherp Oliebol Licht Kerstverhaal ±ien kilo lichter Groepsfoto Sinds de komst van de smartphone immens populair: selfies en andere foto's maken en die delen op Facebook, Twitter of Instagram. Laat aan je vrienden zien hoe leuk en bijzonder jóuw feestdagen waren, met deze tips van een professionele fotograaf. Iedereen is fotograaf 24 Aha Aha 25 Zo worden jouw FEESTDAGEN nóg mooier! Klinkt als een open deur, maar is ook bij fotografie tijdens kerst en oud en nieuw ongelofelijk belangrijk: denk na wat je precies in beeld wilt hebben en wat je wilt laten zien. Zorg voor een duidelijk kader en een duidelijke compositie; voor een rustige, niet rommelige achtergrond. Check bijvoorbeeld of er niet een stuk kersttak uit iemands oor of hoofd lijkt te groeien. Leer kijken. Dat is de basis van een leuke foto. Zorg dat je je smartphone laat scherp- stellen op wat je wilt fotograferen - en niet per ongeluk op de muur of een andere achtergrond. Klinkt simpel. Maar alleen als je je er bewust van bent, zie je de verbetering! Ook met je smartphone kun je prachtige foto's maken. Daar heb je helemaal geen ingewikkelde camera voor nodig. Het belangrijkste is om niet te veel tege lijk te willen. Probeer niet de eettafel én de kerstboom én je bezoek in één foto te proppen. Fotografeer ook eens een los kerstkransje of stapel oliebollen. Zoom in op details om het jezelf makkelijker te maken. Experimenteer ook eens met bijzondere invalshoeken. De tafel niet van boven, maar vanuit het perspectief van de servetten bijvoorbeeld. Of ver zamel iedereen om de kerstboom, ga op een trapje staan en maak een groepsfoto terwijl ze blij naar boven kijken. Q De feestdagen zijn de donkerste dagen van het jaar. Voor goede, scherpe foto's ontzettend lastig. Regel één: houd je smartphone zo stabiel en stil mogelijk, bijvoorbeeld door je ellebogen op tafel te zetten. Zo voorkom je dat je foto onscherp wordt doordat je beweegt. Zorg dat je smartphone dicht op het onderwerp zit, met zo veel mogelijk licht in de buurt. Laat je flits en eventuele grote lampen uit, want dat geeft naar en lelijk licht. Wel leuk: laat iemand sterretjes afsteken. Of een lichtslang vasthouden. Nog een tip: licht van opzij geeft het mooiste effect. Licht van boven veroor zaakt 'panda-ogen', licht van onder horrorscènes. Wil je de kerstboom als achtergrond? Zorg dan dat er óók licht van voren is. Anders valt je onderwerp weg door het tegenlicht. Maak van je kerstdiner of oudejaarsfeest een mooi verhaal. Niet die ene foto van etende en/of proostende mensen aan tafel, maar een verzameling foto's die samen iets vertellen. Combineer foto's van details - een kaars, een mooi gevuld glas, de gedekte tafel, een bal in de kerstboom - met foto's van mensen: groepsfoto's en close-ups. Zo maak je je eigen kerstverhaal in beelden. Dat zegt meer dan duizend woorden. Selfies - zelfportretten met je smartphone - zijn niet meer weg te den ken. Maar hoe sta je er het best en meest gunstig op? Om te beginnen: fotografeer jezelf nooit recht van voren, maar altijd met je neus een beetje naar links of rechts gedraaid. En fotografeer nooit van onderaf! Dat wordt een plaatje uit een horrorfilm. Houd je smartphone iets boven je ogen en zie het verschil: je lijkt tien jaar jonger. En tien kilo lichter. Doe ook je kin zo'n 1 cm omlaag voor een krachtige, zelfverzekerde uitstraling. En, heel belangrijk: zorg voor natuurlijk licht (bij een raam) en een egale, rustige achtergrond die jouw huid en haar mooi doen uitkomen. Geen flits! Flits maakt alles lelijk. Kijk hiervoor ook bij de tips onder het kopje 'Licht'. O Juist tijdens de feestdagen maak je vaak foto's van groepen, tijdens het kerstdiner of op oudejaarsavond. Je kunt natuurlijk een groepsselfie maken. Maar nóg leuker - en fraaier - wordt het als je de groep inclusief jezelf met de zelfontspanner vastlegt. Met een timer-app op je smartphone wordt dit een fluitje van een cent. Fotograaf Else Kramer wil mensen inspireren. Door ze anders te leren kijken, door hun nieuwsgierigheid te prikkelen en hun crea tiviteit te stimuleren. Dat doet ze met online- cursussen, livework shops en -trainingen voor bedrijven. "We communiceren steeds meer in beelden. Dankzij de smartphone is iedereen fotograaf. Sindsdien is er een ware visuele revolutie uitgebroken. Je maakt een foto, en een paar seconden later heb je 'm al gedeeld met wie dan ook. Geweldig! Ik laat je zien hoe je nóg mooiere foto's kunt maken. Waar moet je op letten? Wat zijn valkuilen? Hoe maak je de beste selfie? Met een paar tips kun je je foto's al heel snel verbeteren."

Personeelsbladen | 2014 | | pagina 15