Het MBO: een goed initiatief of totale onzin? Dossier. Vernieuwing "Helemaal nieuw voor Nederland" ti Een groeiende groep klanten wil steeds meer gemak 55 Jorij Abraham Wat vind jij? Aansluiten bij individuele behoeften 14 Aha Joris van de Voort, magazijnmedewerker afdeling Houdbaar, distributiecentrum Zaandam Van 29 augustus tot en met 22 september vond het jaarlijkse medewerkersbetrokkenheidsonderzoek (MBO) plaats. Vijf collega's vertellen wat ze hiervan vinden: een goed initiatief of totale onzin? René Herremans van het hoofdkantoor reageert. Een belangrijk instrument Aha 15 ijskast zit, met duidelijke instructies erbij en dan maak ik het wel klaar. Ik zie voor me dat we over een paar jaar tegen ons horloge zeggen: 'Regel even de boodschappen voor vanavond' en dat ik me laat verrassen door wat er in mijn megagrote brievenbus/koelcel zit." Het gaat erom dat supermarkten de klant be dienen waar hij bediend wil worden, benadrukt Jorij. "Doe je dat niet, dan verlies je markt aan de concurrent die daar wel mee aan de slag gaat." Wat hem betreft is omnichannel dan ook essentieel. Simpel gezegd betekent omnichannel dat online, zoals websites en mobiele applicaties, perfect is afgestemd op de offline-beleving in de winkel. Albert Heijn is zich hier terdege van be wust. Selma Postma van de afdeling E-commerce: "We zien dat mensen hun shopping trip voor bereiden via meerdere kanalen. Daarom willen we de klant één onlineplatform bieden waar ze alles kunnen vinden: informatie, inspiratie en de mogelijkheid om boodschappenlijstjes te maken en online te bestellen. Elke twee weken wordt het platform verbeterd om het klanten "In de 22 jaar dat ik hier werk, is de efficiency flink verbeterd. Maar wat ons nu te wachten staat, is wel heel bijzonder. Productiemedewerkers stapelen het houdbare assortiment nu nog handmatig in rol containers en zetten deze klaar voor het inladen in de vrachtwagens. Met de aangekondigde mechanisatie gebeurt dat vrijwel volledig automatisch. Dat is voor Nederland helemaal nieuw. Wat het precies voor de medewerkers gaat betekenen, is me nog niet helemaal duidelijk, maar ik vind het een mooie ontwikkeling. Vernieuwen hoort erbij. En als Albert Heijn hiermee een goede efficiencyslag kan slaan, juich ik dat alleen maar toe." Selma Postma van de afdeling E-commerce. nog gemakkelijker te maken, bijvoorbeeld door innovatieve antwoorden te geven op de vraag: 'Wat eten we vandaag?' De online-ervaring gaat steeds beter aansluiten op individuele behoeften van de klant, en de winkel wordt een plek die alle zintuigen prikkelt." Bovendien wordt volgend jaar het aantal Pick Up Points bij Albert Heijn- winkels verder uitgebreid. Daarmee ontsluiten we het XL-assortiment voor meer winkels en kunnen nog meer mensen de snelle en gemak kelijke manier van boodschappen doen via een Pick Up Point ervaren." Praat mee over vernieuwing op www.aha-online.nl Een goed initiatief. Voor de leiding is het nuttig om te horen wat er goed gaat en wat beter kan. Maar om me heen hoor ik ook wel andere geluiden. Sommige collega's denken dat er niets met de resultaten wordt gedaan. Bij verbeteringen in de winkel wordt namelijk niet gezegd dat het een direct gevolg van het MBO is. Jammer, want zo kun je medewerkers meer motiveren om het MBO in te vullen. Bouwlna van der Veen, caissière, AH 1577 Leeuwarden Een prima initiatief. Maar ik heb wel een verbeterpunt, iets dat veel collega's zullen herkennen. Pas aan het einde van de vragenlijst is er ruimte voor je eigen commentaar. Tegen die tijd weet je niet meer precies wat je op de andere - gesloten - vragen hebt geantwoord. Mijn suggestie: bied aan het einde van elke pagina ruimte om je persoonlijke opmerkingen te plaatsen. Dan voegt het MBO nog meer toe! Sean Kuijpers, medewerker verkoopklaar, AH 1457 Dordrecht Fijn dat deze vijf collega's enthousiast zijn over het MBO. Het is een belangrijk instrument om te meten wat medewerkers vinden van het werk. Wat gaat goed, wat kan beter? Als mede werkers zich prettig voelen, heeft dat ook een positieve uitstraling naar onze klanten. Zo snijdt het mes aan twee kanten. 220.000 Ahold-medewerkers wereldwijd vullen de vragenlijst in. Vandaar dat we groten deels met gesloten vragen werken en er alleen aan het eind ruimte is om aan te geven wat je mist. Wel gaan we supermarktmanagers nog meer ondersteunen om de resultaten om te zetten in ver beteracties en deze te bespre ken met hun medewerkers. Zodat het nog duidelijker wordt dat het MBO belangrijk is om ons te blijven verbeteren. René Herremans, sr. manager employer branding employee engagement Zeker geen totale onzin. Zo weet Albert Heijn wat de werknemers vinden. Het is anoniem hè dan vul je het eerlijker in. Er zijn altijd dingen die je niet direct tegen je baas durft te zeggen. Ik zie zeker verbeteringen, maar of die het gevolg zijn van het MBO? Maar ja, ze zullen toch niet zoveel in zo'n onderzoek investeren als er niets mee wordt gedaan? Gert-Jan van Immerseel, medewerker verkoopklaar, AH 3012 Kortrijk {België) m goed n makei kers om n te vull ignalen "Heel goed om mensen naar hun mening te vragen. Niet iedereen is altijd posi In het MBO kun je, anoniem, je hart luchten. En daar wordt echt iets mee gedaan. Zo kwam hier vorig jaar na het MBO een vervolgonderzoek, om nog specifieker te benoemen wat mensen dwarszat en wat beter kan. Bijvoorbeeld in de manier waarop met medewerkers wordt gecommuniceerd. Daar is toen veel aandacht aan besteed." YUri Pluijgers, allround magazijn medewerker, DC Tilburg

Personeelsbladen | 2014 | | pagina 10