j B u Het ultieme doel is dekwaliteit te borgen tot aan de bron 99 rL 1 In zes stappen naar veiliger voedsel "Er werd bijna wekelijks iemand aangehouden" Een duur slot heeft geen zin als je de deur open laat staan 5 Aantal overvallen van supermarkten in Nederland 1 1 '14 184 I 178 2009 2010 2011 2012 2013 Erik van Maurik Rundvlees dat geen rundvlees is 12 Aha Sandra Bank (22), teamleider verkoop afhandeling, AH 1076 Amstelveen specialist Business Services Stores, hoofdkantoor Zaandam Kwaliteit borgen tot aan de bron Henrieke Crielaard Aha 13 Door voedselincidenten heeft 30% van de consumenten minder vertrouwen in de correctheid van het etiket. Tijdens het laden/lossen M Bii het werken met de snijmachines op de afdeling kaas- en vleeswaren Beknelling door bijvoorbeeld rolcontainers Bij 25% van de consumenten is het vertrouwen in de veiligheid van versproducten gedaald. i 1 Bron: CBL, CCV hebben gevolgd. Of dat veiligheid niet vast op de agenda staat tijdens werkbesprekingen. Mijn col lega's en ik kunnen ze waar nodig ondersteunen." Die ondersteuning is er uiteraard ook als er toch iets gebeurt, een overval bijvoorbeeld. "In dat ge val is de instructie om eerst de hulpdiensten te alarmeren en daarna direct contact op te nemen met ons", vertelt Erik. "Wij zijn dag en nacht bereikbaar en kunnen de nodige ondersteuning bieden. Eerste opvang en nazorg wordt georgani seerd voor medewerkers die de overval hebben meegemaakt. Bij ernstige trauma's schakelen we professionele hulp in." Een heel andere kant van veiligheid is die van de producten in de winkel. De voedselschandalen Anita Scholte op Reimer, senior director Quality Assurance Product Realisation bij Ahold. Albert Heijn heeft samen met alle supermarkten in Nederland en met het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL) een stappenplan opgesteld om incidenten met voedsel te voorkomen. STAP 1: Alle leveranciers, inclusief producenten van huismerken, moeten werken volgens de kwaliteits systemen van de Global Food Safety Initiative (GFSI). Daarnaast moeten ze werken volgens de GFSI- richtlijnen op het gebied van voedselfraude. STAP 2: Supermarkten en foodservicebedrijven brengen in kaart bij welke producten en leveranciers ze een verhoogd risico lopen op misstanden. STAP 3: Leveranciers worden onaangekondigd gecontroleerd. STAP 4: Supermarkten en foodservicebedrijven kijken of het mogelijk is om informatie uit te wisselen over leveranciers. STAP 5: Supermarkten en foodservicebedrijven moeten meer, betere en tijdige informatie van de bevoegde autoriteiten krijgen. STAP 6: Bij crises worden alleen de feiten naar buiten gebracht. vlogen ons om de oren de afgelopen tijd; salmo nella in gerookte zalm en rundvlees dat paarden- vlees bleek te zijn. "De consument krijgt zo langzamerhand de gedachte dat ons eten niet meer veilig is", zegt Anita Scholte op Reimer, senior director Quality Assurance Product Realisation bij Ahold. "Voedsel is nog nooit zo veilig geweest als nu, maar de perceptie is anders. De reputatieschade van een voedsel schandaal is groot. En bij elk nieuw incident loopt het vertrouwen opnieuw een deukje op." "In de winkel waar ik nu werk, heb ik gelukkig nog nooit een diefstal of overval meegemaakt, maar in de winkel waar ik hiervoor werkte, werd bijna wekelijks iemand aangehouden voor winkeldiefstal. Daar kwam ook vaker agressie voor. We werkten samen met de eigenaar van het winkelcentrum waar die Albert Heijn is gevestigd en met de beveiliging daar. In geval van winkeldiefstal belden we de beveiliging die ons onder steunde bij de aanhouding, totdat de politie arriveerde. We begeleid den de winkeldief altijd naar een aparte ruimte, zodat de andere klanten er geen last van hadden." "We willen dat de consument voedsel associeert met gezondheid, lekker eten en plezier", geeft Henrieke Crielaard, manager voeding en gezond heid bij het Centraal Bureau Levensmiddelen handel (CBL), aan. Er is dus werk aan de winkel. Niet alleen voor Albert Heijn, maar voor de hele branche. "We zijn de schandalen zat. Onze be staande veiligheidssystemen zijn blijkbaar niet meer afdoende. Om voedselincidenten terug te dringen en het vertrouwen van de consument te herwinnen, hebben we een zesstappenplan opge steld (zie kader op pagina 12, red.). We moeten voortaan niet alleen hoge eisen stellen aan onze leveranciers, maar ook aan leveranciers van leveranciers. Het ultieme doel is de kwaliteit te Erik van Maurik, consultant security bij Ahold. borgen tot aan de bron." Anita vertelt dat Albert Heijn meer controles uitvoert bij zijn leveran ciers, aangekondigd en niet aangekondigd. "We kijken waar de grootste risico's zijn en die zaken houden we extra in de gaten." Een voorbeeld: alles wat klaar is om te eten, zoals filet americain en rauwmelkse kazen. Anita: "Die producten worden niet verhit, dus de kans op bacteriën

Personeelsbladen | 2014 | | pagina 9