Dossier. Veiligheid (6 Ik wil dat mede werkers nadenken over hun eigen veiligheid 55 "Hij wilde slechts één pak Taksi afrekenen" De Week van de Veiligheid Nadenken over je eigen veiligheid Steven Verbeek Saajan Khan (21), teamleider verkoopklaar, AH 1220 Zwolle 10 Aha Veilig laden en lossen De sterkste en de zwakste schakel Bekende knelpunten Aha 11 dat er zo min mogelijk bedrijfsongevallen plaatsvinden", stelt hij. "Het liefst hebben we natuurlijk geen enkel ongeval, maar dat is niet realistisch. In 2013 hadden we 122 bedrijfs ongevallen. Dat is relatief weinig voor ruim 100.000 medewerkers, maar het zijn er natuurlijk wel 122 te veel." Met stip op één: ongevallen bij het laden en lossen, zoals in Budel (zie kader op pagina 14). Steven: "We zoeken naar manieren om die onge vallen drastisch te verminderen. In de nieuwe 'WinkelVeiligheidsScan' zat daarom voor het eerst een checklist voor supermarktmanagers, met daarin zaken als de werkprocedure, maar ook de losplaats zelf. Gaten in de weg, drempels, enzovoort." Maar, erkent Steven, de grootste winst zit in het gedrag van de medewerkers. "Ik wil dat medewerkers nadenken over hun veiligheid. Werk ik zelf wel zo veilig mogelijk? Wat doe ik als ik zie dat een collega afwijkt van de procedures? Het ongeval in Budel kan ook wat moois opleveren. Ik hoop namelijk dat dat ertoe leidt dat we er met elkaar over praten. Daar zit de sleutel: aandacht voor je eigen veilig heid en die van je collega's, en het bewustzijn dat het echt heel belangrijk is. Het had met de collega in Budel ook heel anders kunnen aflopen." Voor wie het gevoel heeft dat hij onvoldoende van het onderwerp weet, heeft Steven veel infor matie beschikbaar. "Sowieso moet elke nieuwe collega de e-learningmodule 'Veilig werken in de winkel' volgen. Daarin komt de basisinformatie aan bod. Wil je meer weten, dan kun je het handboek erop naslaan. Daarin staan duidelijke werkinstructies." Henrieke Crielaard, manager voeding en gezond heid bij het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel. "Ik heb al meerdere keren een diefstal meegemaakt. Ik zag een keer tijdens een avondshift dat iemand een grote shoppertas helemaal had gevuld met producten. Ik heb hem gevraagd of hij deze wel ging afrekenen. Bij de kassa bleek echter dat hij slechts één pak Taksi wilde afrekenen. Toen hebben we hem aangesproken en heeft hij alle spullen teruggelegd in de vakken." Na bijna 24 jaar heeft de carrousel in het distributiecentrum in Geldermalsen plaats gemaakt voor een nieuw fustengebied. Door de nieuwe inrichting is het doorstapelen van zware colli op fusten niet meer mogelijk en bestaat er geen risico meer dat winkels topzwaar gestapelde containers ontvangen. Dit leidt in de winkels tot een veiligere situatie bij het laden en lossen. In diezelfde e-learningmodule leren medewerkers hoe ze moeten omgaan met incidenten en cala miteiten zoals winkelcriminaliteit en zelfs over vallen. "Ons doel is om een veilige omgeving voor medewerkers en klanten te creëren", vertelt Erik van Maurik, consultant security bij Ahold. "Collega's op de winkelvloer krijgen daarom, on der andere via e-learning, uitgebreide instructies over de procedure bij openen en sluiten, wat ze moeten doen bij afwijkend gedrag, enzovoort." Het veiligheidsbeleid van Albert Heijn is gericht op preventie. Dit gebeurt door bouwkundige, elektronische en organisatorische maatregelen op elkaar af te stemmen. Erik: "We zijn op die fronten actief en alert. Bij bouwkundige maat regelen kun je denken aan hang-en-sluitwerk. Onder elektronische maatregelen valt bijvoor beeld het camerasysteem. En organisatorische maatregelen zijn vastgelegd in procedures over alarmopvolging, sleutelbeheer en de veiligheids ronde. De meldingen van de winkels helpen om informatie te inventariseren en te registreren, om zo een goed beeld te krijgen van de risico's." Colin Voetee, projectleider van de 'Week van de Veiligheid' bij het Centrum voor Criminaliteits preventie en Veiligheid. Alle technieken, maatregelen en afspraken ten spijt: een veilige winkelvloer staat of valt met de medewerkers. "Zij zijn de sterkste en tegelijk de zwakste schakel", zegt Erik. "Een duur slot heeft geen zin als je de deur open laat staan. Een camera pakt de dief niet. Het gaat erom dat elke medewerker weet welke rol hij heeft in het veiligheidsproces en dat hij de risico's kent." De 'WinkelVeiligheidsScan' tijdens de 'Week van de Veiligheid' is een jaarlijks terugkerend toets moment. Dan blijkt hoe het ervoor staat met de veiligheid in de winkels. Erik: "Het is een hulp middel om de veiligheidsmaatregelen en proce dures te toetsen op de actualiteit en ze onder de aandacht te brengen. Elke supermarktmanager krijgt na het invullen van de scan een plan van aanpak. Daarmee kan hij de zwakke plekken in zijn winkel aanpakken. Bekende knelpunten zijn bijvoorbeeld dat nog niet alle medewerkers de e-learningmodule 'Veilig werken in de winkel' Elk jaar organiseert het Centrum voor Criminaliteits preventie en Veiligheid |CCV) de 'Week van de Veiligheid', in samenwerking met de detailhandel die dit initiatief opzette. Colin Voetee, projectleider van de 'Week van de Veiligheid' bij het CCV: "Veiligheid is natuurlijk het hele jaar door belangrijk, maar in week 41 schenken we er jaarlijks extra aandacht aan. Het doel is om bedrijven en hun personeel te helpen fraude, diefstal en agressie te voorkomen. Dit jaar hadden we het thema 'minder cash, wel zo veilig'. Dat sloot goed aan bij de gedachte van onder andere Albert Heijn om het pinnen te stimuleren. Martin Morero, het personage uit televisieserie Gooische Vrouwen, was dit jaar ambassadeur. Medewerkers hebben hem zien staan op posters voor de 'Week van de Veiligheid'. Ook heeft hij de week geopend, samen met minister Opstelten van Veiligheid en Justitie." www.veiligondernemenbeginthier.nl

Personeelsbladen | 2014 | | pagina 8