10 Eten wat de pot schaft: draadjesvlees Samen eten en kletsen met marmita Familiefavoriet: klassieke Javaanse kippensoep Als medewerker verkoop Monique Blankensteijn draadjesvlees eet, is ze weer even dat meisje van 12. Uit logeren bij opa en oma. Caissière Siska Musters heeft dat met macaroni carbonara. Als ze dat klaarmaakt, ziet ze haar goede vriendin voor zich. Vijf collega's vertellen over hun 'klassiekers', gerechten die voor altijd verbonden zijn met dat speciale moment, of die bijzondere persoon. Aha 23 Culinaire herinneringen "Van mijn achtste tot mijn vijftiende was ik elke vakantie bij mijn opa en oma. Mijn tweelingzus ging niet mee, die bleef liever thuis, maar ik vond het er gewel dig. Juist om de gewone dingen die we deden: meehelpen met ramen lappen, samen met oma gordijntjes haken en dassen breien of timmeren met mijn opa, die alles kon maken van hout. Knus, dat was het. Mijn oma met haar bloemetjesschort om, De Muzikale Fruitmand op de radio. En 's avonds met de koektrommel op schoot voor de televisie. Ik moest wel eten wat de pot schafte, dus ook draadjesvlees. Gruwelijk vond ik het om te zien hoe ze dan die stukjes vet naar binnen slurpten, boven dien smakte mijn opa heel erg. Toen ik op mijn 22e ging samenwonen en mijn toenmalige partner me vroeg of ik draadjesvlees kon maken, moest ik dus wel even slikken. Ik zag het tafereel uit mijn jeugd weer voor me, haha! Maar ik heb het gedaan en het smaakte meteen erg goed. Sindsdien kook ik het regelmatig. Op zondagochtend heb ik tijd genoeg om het vlees te laten garen en dan ruikt het huis ook meteen zo lekker. Iedereen die binnenkomt merkt dat op. Ik heb twee jongens, een van 14 en een van 18, en die zijn dol op dit vlees. Gecombineerd met rodekool en aardappels, of met friet als een patatje stoofvlees. De vettige stukjes schuif ik nog altijd opzij, ook dat is niet veranderd. Naam: Monique Blankensteijn (44) Functie: medewerker verkoop Locatie: AH 1663 Den Dolder Naam: Adil Hajji (29) Functie: bezorger Locatie: AH Online Breda "Negen jaar was ik, toen ik met mijn familie verhuisde van Java in Indonesië naar Nederland. Uit die tijd heb ik dus niet veel herinneringen. Wel weet ik dat we het niet heel breed hadden in Indonesië; je was al blij dat er iets op tafel kwam. In Nederland heb ik leren koken van mijn moeder. Op mijn vijf tiende stond ik al achter het fornuis. Net als mijn broers en zussen. Of ik dat leuk vond? Zeker, maar dat werd je niet gevraagd hoor. Je moest gewoon. Mijn vrouw Lidy en dochters Denise en Naam: Benny Pereira (62) Functie: allrounder Locatie: Distributiecentrum Tilburg Leonie zijn er in elk geval blij mee, want door de lessen van mijn moeder heb ik ze allerlei lekkere Indische gerechten voor kunnen zetten. Nasi kuning, bijvoor beeld. Of gadogado, verse groenten, gekookt ei, pindasaus, kroepoek en witte rijst. Zo lekker als ze het in Indonesië maken, lukt het me niet. Daar groeien de groenten onder de zon, hier komen ze uit de kas, en dat proef je. Maar ik kom in de buurt. Onze dochters zijn het huis uit, als ze op bezoek komen maak ik graag soto voor ze klaar. Dat is de familiefavoriet. Een maaltijdsoep, met kip, rijst, gemeng de groenten, ei en selderij, overgoten met warme kippenbouillon. Veel dichter bij Java kun je in Nederland niet komen." "Het recept is van mijn moeder. Ik heb het langst thuis gewoond, dus heb ik goed kunnen zien hoe ze dit gerecht maakte. Marmita heet het, een traditio nele Marokkaanse stoofpot met aard appelen, vlees, bouillon en groente. Twee keer per week aten we dat wel. Met sperziebonen vind ik dit het lekkerst, maar het kan ook met wortelen, erwten, broccoli of bloemkool. Ik voeg ook altijd koriander en peterselie toe. Eén nadeel, het duurt lang om het te maken. Je gebuikt bij voorkeur lamsschouder of lamsbout en dat moet minstens drie uur op het fornuis; hoe ouder het vlees, hoe langer het duurt. Ik ben meestal pas tegen elf uur 's avonds terug van mijn werk, daarom maak ik het zelf alleen op zondag. Niet vaak trouwens, want ik woon alleen en dit is echt iets voor een groter gezelschap. En restjes opwarmen, daar houd ik niet van. Ik eet het liefst iets wat net is klaargemaakt. Nee, dit gerecht hoort voor mij echt bij ons gezin. Mijn ouders wonen afwisselend in Marokko en Rotterdam. Als zij weer in Nederland zijn, komen we vaak bij elkaar om samen te eten en bij te kletsen. Als dan de marmita op tafel staat, is het weer als vroeger, met mijn ouders en broers en zussen. Dan voel ik me weer die tiener van toen."

Personeelsbladen | 2014 | | pagina 14