Wat doet de Dierenbescherming? Aandacht voor het Beter Leven keurmerk Al vijf jaar werken Albert Heijn en de Dierenbescherming samen om het dierenwelzijn in het assortiment van Albert Heijn te verbeteren. Dit jaar bestaat de Dierenbescherming 150 jaar. Een mooie aanleiding om de samenwerking in het zonnetje te zetten. Afleiding voor varkens Meer ruimte 20 Aha 30 miljoen Sterren tellen Aha 21 Samen strijden voor meer dierenwelzijn Albert Heijn en de Dieren bescherming sloegen in de jaren tachtig van de vorige eeuw de handen al ineen. "De Dierenbescherming promootte destijds scharreleieren en schar relvlees", vertelt Frank Dales, directeur van de Dierenbescherming. Albert Heijn deed mee aan die campagne. Daarna kruisten de paden van beide organisaties nog een paar keer, maar de huidige samenwerking dateert van 2009. "In dat jaar besloten we dat we ons huismerk wilden verduurzamen", vertelt Erik Kieftenburg, category director vlees, kip, vis en vegetarisch. "Voor mijn assortiment betekende dat onder andere dat we het dierenwelzijn wilden verbe teren. We hebben onze ambities gedeeld met de Dierenbescherming en gevraagd om met ons mee te denken. De samenwerking verloopt De Dierenbescherming zet zich al 150 jaar in voor alle dieren in Nederland: proefdieren, huisdieren, wilde dieren, circusdieren en fokdieren. De helft van alle asielen en de helft van alle dieren ambulances is in handen van de Dieren bescherming Komt een dier in de pro- blemen door menselijk handelen, dan zorgt de Dierenbescherming voor opvang, verzorging en herplaatsing. Veel van het werk wordt gedaan door vrijwilligers. Omdat de Dierenbescherming geen over heidssubsidie krijgt, is ze helemaal af hankelijk van donaties en ledenbijdragen. bijzonder prettig. Frank en zijn collega's trekken aan de bel als er iets mis is en denken mee over een oplossing." Er zijn inmiddels vele successen gerealiseerd. Frank: "Sinds 2011 heeft het varkensvlees van Albert Heijn één ster van het Beter Leven keurmerk. Dit keurmerk is in 2007 door de Dierenbescherming geïntroduceerd en toen zijn de voorwaarden voor de sterren - maximaal drie stuks - wetenschappelijk vastgesteld. Hoe meer sterren er op de verpakking staan, hoe dier vriendelijker." Erik: "Voor de consument is het een goede leidraad. De ster voor ons varkensvlees betekent dat de varkens meer ruimte tot hun beschikking hebben, dat ze afleidingsmateriaal in de stal hebben en dat de biggen niet worden gecastreerd. Een mooi resultaat." Ook Frank is blij met het resultaat, maar het is voor geen van beide mannen reden om achter over te leunen. Inmiddels hebben de kippen namelijk alle aandacht. Albert Heijn heeft regu liere kip in het assortiment. De leefomstandig heden van deze kip kunnen nog verbeterd worden. De oplossing: die kip uit het assortiment en overstappen naar de scharrelkip. Erik: "Dat zouden we graag willen, maar dat is niet op korte termijn haalbaar." Er is daarom gesproken met de Dierenbescherming en gekozen voor Dankzij het Beter Leven keurmerk hebben 30 miljoen dieren een beter leven gehad. een tussenstap: eentje waarbij de kip meer ruim te heeft dan eerst en bovendien groeit hij minder snel. Erik: "De levensomstandigheden van die kip zijn nog niet goed genoeg voor een ster van het Beter Leven keurmerk op de verpakking, maar voor nu is dit een goed compromis. Eind 2015 is de reguliere kip uit de schappen. Albert Heijn neemt hiermee als supermarkt binnen en buiten Nederland een unieke positie in." Frank benadrukt dat het een tussenstap is. "We leggen de lat hoog en blijven streven naar betere leef omstandigheden, zodat ook al het kippenvlees bij Albert Heijn straks minimaal één ster van het Beter Leven keurmerk heeft." De consument kiest steeds vaker voor vlees van dieren die een beter leven hebben gehad. "Albert Heijn is de grootste verkoper van biologische kip, scharrelkip en diervriendelijker gefokte kippen", vertelt Erik. "Ook de omzet van vlees met het Beter Leven keurmerk stijgt elk jaar. Toch is dat keurmerk nog niet zo bekend bij klanten. Het is onze ambitie om daar meer bekendheid aan te geven." Frank: "Dankzij dat Beter Leven keurmerk hebben, sinds de oprichting ervan, 30 miljoen dieren een beter leven gehad. Albert Heijn is marktleider in Nederland en loopt voorop in dierenwelzijn. Daarom ben ik ook zo blij met het varkensvlees van Albert Heijn, dat de Beter Leven keurmerk-ster draagt. Mijn droom is dat al het vlees bij Albert Heijn straks een Beter Leven keurmerk-ster heeft." Week 43 staat in het teken van het Beter Leven keur merk. Om ervoor te zorgen dat meer klanten het keurmerk leren kennen, organiseren Albert Heijn en de Dierenbescherming een Beter Leven keurmerk-prijs vraag, met als hoofdprijs een sterrenkok die aan huis een maaltijd voor zes personen komt bereiden. Ook in onder andere AH Bonus staan producten met een ster van het Beter Leven keurmerk centraal. 9 Het Beter Leven keur merk op een verpakking geeft aan hoe diervrien delijk het product is geproduceerd. Hoe meer sterren, hoe diervriende lijker. Er zijn maximaal drie sterren te verdienen.

Personeelsbladen | 2014 | | pagina 13