"De sfeer is ontspannen" ii Er is een familieachtige vertrouwensband, die van belang is voor het functioneren van de gehele organisatie Jaap Boonstra \nn ovatie De klant centraal Wat is bedrijfs cultuur? Maatschappelijk betrokken 12 Aha Friese droge worst Aha 13 Iedere dag beter Werken met passie De vijf kernwaarden van Ahold De klant op de eerste plaats zetten Het juiste doen Ideeën realiseren Wat vindt u het sterkste element in Aholds uitstraling/merk? Kwaliteit varF* Pressen" Kwaliteit van marketing Kwaliteit van producten en diensten Financiële stabiliteit Kwaliteit topmanagement Internationaal Innovatief Duurzaam/ verantwoordelijk Winstgevend/ financieel stabiel Wat waardeert u in Ahold? In procenten Hoge kwaliteit Bron: Management Team kunnen incasseren en pragmatisme, dragen bij aan succes." Ineke onderschrijft dat met een voorbeeld. "Er is saamhorigheid, vooral op momenten dat we voor een grote opgave staan. Dan sluiten de rijen zich, zetten we samen de schouders eronder en dan krijgen we het onmogelijke voor elkaar. Neem als voorbeeld de overname van dertig winkels van een concurrent, in drie maanden tijd. Dat kan eigenlijk niet, maar bij Albert Heijn ontstaat dan de 'het-kan-dus-wel-vibe'. Dan komt iedereen samen, gaan alle capaciteiten op een hoop en dan krijgen we het voor elkaar." Dé reden achter het grote succes is volgens hoog leraar Jaap Boonstra dat het bedrijf oog houdt voor de klant. "De klant is daarbij belangrijker dan de aandeelhouder. Het mooiste bewijs daar van is Beppie, het standbeeld dat Dhr. Albert Heijn in 1990 aan Ahold schonk en dan met name de tekst die hij in de sokkel liet graveren: 'Opdat wij nooit vergeten voor wie wij werken.' Bedrijfscultuur is het geheel van waarden, normen, symbolen en rituelen binnen een be drijf. De essentie is de manier waarop collega's elke dag met elkaar om gaan. Denk daarbij aan: hoe kleed je je, hoe wor den beslissingen geno men, hoe vaak wordt er vergaderd, bespreek je je privéleven op je werk, et cetera. Tien jaar later was het andersom: de top van het bedrijf liet zich leiden door de aandeelhouders en het standbeeld was weggehaald. Het bracht Ahold aan de rand van de afgrond. Gelukkig staat het standbeeld er inmiddels weer en staat de klant weer centraal." De boekhoudfraude van 2003 deed het bedrijf schudden op zijn grondvesten, maar bracht ook goede dingen. Ineke: "We zijn ons veel bewuster geworden van onszelf en van de invloed die we hebben op de maatschappij. Bescheidener, min der arrogant. 2003 was wat dat betreft echt een wakker-schud-moment." Albert Heijns grote populariteit maakt het be drijf voor veel mensen een interessante werk gever. Jaap: "Bij de keuze voor een werkgever spelen vier aspecten een grote rol. De eerste is de mogelijkheid om je te ontwikkelen. Daarnaast zie je dat de studenten van nu het steeds belangrijker vinden dat hun werkgever maatschappelijk be trokken is. Ook de balans tussen werk en privé wordt onder de loep gehouden. Wat tot slot van belang is, is dat mensen iemand hebben bij wie ze terechtkunnen met hun vragen, een mentor. Albert Heijn scoort goed op al die punten. Het bedrijf heeft een mooie balans tussen vernieu wing enerzijds en respect voor ervaringen uit het verleden anderzijds." Ineke: "Het leuke van Albert Heijn vind ik dat als je een idee hebt, er altijd naar wordt geluis terd. En is het idee goed, nou, ga het dan maar uitvoeren. Die ruimte is er. Natuurlijk is het be drijf wel groter geworden, dus het is lastiger om nieuwe dingen te implementeren. Het moet niet Carolien Verhagen (22), teamleider verkoopklaar, AH 1132 Haarlem "Ik werk sinds begin dit jaar bij deze winkel van Albert Heijn. Dit is mijn derde winkel: ik werkte hiervoor bij AH 1403 in Alkmaar en bij AH 1105 in Amsterdam. Het zijn alle drie verschillende typen winkels, maar de ontspannen sfeer is in alle winkels hetzelfde. Het is prettig samenwerken met de collega's onderling, met de vulploeg, de kassaploeg en met de leidinggeven den. Hoewel ik heel druk ben met mijn studie, maak ik bewust tijd vrij voor mijn werk bij Albert Heijn. Niet alleen voor het geld, maar ook omdat ik het werk zo leuk vind." Jaap Boonstra (57) Hoogleraar organisatieveran dering, Universiteit van Amsterdam in tachtig winkels maar in achthonderd worden doorgevoerd. Tegelijkertijd krijgen we daar met zijn allen juist energie van. Zodra we een kans krijgen om af te wijken van de procedures en de gebaande paden, ontstaat er een soort cowboy- gevoel. Jihaa, daar gaan we!" Spreken Jaap en Ineke tot nu toe over de cultuur van Albert Heijn als geheel, bij de winkels onder ling kan die natuurlijk best verschillen. De sfeer in een Albert Heijn op het Friese platteland zal anders zijn dan die in Amsterdamse winkels, waar de vloerdruk hoog is en meer nationalitei ten werken. Ineke: "We willen dat ons perso neelsbestand een weerspiegeling is van de omge ving, bijvoorbeeld van de wijk waar een winkel is gevestigd. In de grote steden zie je daardoor een grote verscheidenheid in nationaliteiten in het personeelsbestand." Ook in de schappen zijn culturele verschillen waar te nemen. Paul van

Personeelsbladen | 2014 | | pagina 9