Dossier. Cultuur "Ik kan het goed vinden met mijn collega's" De cultuur maak je met elkaar Onze cultuur is er een van aanpakken, van gewoon dóén 55 Ineke Verdonkschot 10 Aha Ricardo Sopjes (29), magazijnmedewerker, DC Zaandam Aan de slag Pioniersdrang #17eow Aha 11 M M en uitstekend bedrijf dat zijn klanten elke keer verrast." "Een markt leider op vele fronten." "Knap om zo actueel te blijven." Het is slechts een kleine greep van wat leidinggevenden in Nederland zoal over Ahold en Albert Heijn zeggen. Gezamenlijk kozen Nederlandse zaken mensen Ahold tot meest bewonderde bedrijf van 2014, zo blijkt uit onderzoek van het magazine Management Team. Management Team doet het onderzoek jaar lijks, vertelt verantwoordelijk redacteur Peter van Lonkhuyzen. "We benaderen onze lezers - leidinggevenden - met de vraag om mee te doen aan het onderzoek. Ze mogen aangeven welke vijf Nederlandse bedrijven ze het meest bewonderen en waarom." Van de respondenten die Ahold op de eerste plaats hebben staan, geeft 37 procent aan de kwaliteit van producten of diensten van het bedrijf het meest te waarderen. Ook de kwaliteit van marketing (13%) en de kwaliteit van processen (12%) scoren hoog. Peter: "We vroegen de respondenten ook wat ze het sterkste element vinden in de uitstraling of het merk. Daar werd vooral de hoge kwaliteit (52%) aangevinkt." Peter ziet een duidelijk onderscheid in bij wie Ahold goed scoort. "Jongere managers, onder de 35, hebben Ahold op twee staan in hun lijstje. Bij leidinggevenden boven de 35 jaar zie je het bedrijf veelal op de eerste plaats." Ook het ver schil tussen mannen en vrouwen is opvallend. "Bij vrouwen staat Ahold massaal op een. Zij hebben relatief veel winkelketens in hun top Peter van Lonkhuyzen [56] Redacteur, Management Team "Bij Albert Heijn - en dan specifiek bij het DC - is het goed geregeld, al kan het natuurlijk altijd nog beter. De samenwerking verloopt prima. Ik kan het goed vinden met mijn collega's. We werken in ploegendiensten, dus we zien elkaar - in wisselende samenstellingen - allemaal regelmatig. Ieder levert natuurlijk zijn individu ele bijdrage, maar uiteindelijk doe je het werk met zijn allen. Ik vind dat er vanuit het hoofdkantoor een positieve inbreng is om zaken te verbeteren. Een mooi voorbeeld is het persoonlijk ontwikkelingsbudget, dat mensen helpt zich te ontwikkelen, zowel persoonlijk als op het werk." vijf staan. Mannen kiezen vaker voor de harde techniek: Shell op een, Ahold op drie." In de analyse van Management Team staat te le zen dat Ahold, met Albert Heijn als grootste merk in Nederland, de eerste plaats vooral te danken heeft aan de unieke combinatie van twee eigenschappen: dynamisch en multinationaal aan de ene kant en down-to-earth aan de andere kant. Ineke Verdonkschot, senior director MD Learning bij Albert Heijn, herkent die eigen schappen. "Onze cultuur is er een van aanpak ken, van gewoon dóén. 'Niet lullen, maar vullen', zeg ik altijd. We zijn pragmatisch, loyaal en rea listisch. We zitten niet te wachten op lange, we tenschappelijke betogen, maar willen graag aan de slag, problemen oplossen." Ineke werkt inmid dels zeventien jaar bij Albert Heijn. Ze kwam binnen als trainee en heeft op veel verschillende plekken in het bedrijf gewerkt, waaronder mar keting, operatie en e-commerce. Nu zit ze op de afdeling HR. "Al werk je binnen verschillende disciplines, de sfeer en manier van werken is overal ongeveer gelijk. We hebben een gemeen schappelijke deler." De bedrijfscultuur van Albert Heijn draagt in belangrijke mate bij aan de eerste positie op de lijst van meest bewonderde bedrijven. Jaap Boonstra, hoogleraar organisatieverandering aan de Universiteit van Amsterdam: "Bedrijfs cultuur is 'hoe we de dingen hier doen'. Gewoontes, gebruiken, waarden en normen en de manier waarop je met dingen omgaat. Dat laatste aspect wordt gedeeltelijk bepaald door het management, maar het zit ook in de genen van een organisatie. Albert Heijn stamt uit 1887. De pioniersdrang was er toen en is er nu nog steeds. Het is niet voor niets dat Albert Heijn het zelfscannen, Appie en de Pick Up Points heeft geïntroduceerd." Er is een familieachtige vertrouwensband, die van belang is voor het functioneren van de gehele organisatie, zo stelt hij. "Elkaar blind kunnen vinden in de organisatie, snel zien wanneer een tandje bijzetten nodig is, kritiek Ineke Verdonkschot |42| Senior director MD Learning, Albert Heijn Gewoontes, ongeschreven regels, normen en waarden; ze gaan zoals ze al jaren gaan en het is een heel kar wei om dat te veranderen. Ineke Verdonkschot, senior director MD Learning bij Albert Heijn: "Ik geloof er niet in dat je een bedrijfscultuur kunt veranderen. Het is namelijk iets ongrijpbaars, iets abstracts. Je maakt met z'n allen de cultuur, de sfeer, de normen en waar den." Dat wil natuurlijk niet zeggen dat je dingen niet anders kunt doen. Ineke: "Gedrag kun je wél verande ren. Het is net als met een file. Je staat niet in de file, je bént de file. Dus als er iets is binnen het bedrijf wat je niet bevalt, ben je er zelf onderdeel van en heb je dus ook de mogelijkheid om het te veranderen."

Personeelsbladen | 2014 | | pagina 8