Een stukje Vaucluse mee naar huis Bossen, bergen, zee, grotten en velden Op de racefiets tussen de korenvelden door in de Bourgogne. Kamperen aan de ruisende Méditerranée. Skiën door de bossen en dan 's avonds kaasfonduen bij het haardvuur. Wandelen door de woeste Pyreneeën. Genieten van volle wijnen en de smaak van boterzachte geitenkaas... Er zijn veel redenen om verliefd te worden op Frankrijk. Vijf collega's vertellen erover. Aha 5 Verliefd op FRANKRIJK John Zonneveld (53), supermarkt manager, AH 1488 Leiden "We zijn net terug van een vakantie in de Vaucluse. Pernes-les-Fontaines, het dorp met zijn 38 fonteinen, was onze eindbestemming. Maar we hebben het hele gebied verkend. Prachtig is het er! Uitgestrekte akkers, heel veel zonne bloemen, lavendelvelden, wijngebie den, de Mont Ventoux. Ik miste alleen een goed viswatertje. Volgende keer dus maar eens naar de Provence, richting de kust. De Vaucluse is een feest voor het oog én de maag! Iedere streek heeft zijn eigen gerechten en de ingrediënten zie je terug op de lokale marktjes. Heerlijke aardbeien bijvoor beeld, of kersen zo groot als pingpong ballen. En wat dacht je van het vlees? Ik ben slager geweest en heb mijn eigen grill in de caravan, dus 's avonds stond ik op de camping rund klaar te maken. En vis. Een goede beaujolais erbij, super! Een stukje Vaucluse heb ben we mee naar huis genomen, in de vorm van olijven, olijfolie en kruiden." Oona van Tienoven (16), medewerker verkoop, AH 1618 Leeuwarden "Sinds ik me kan herinneren, ga ik met mijn ouders naar Frankrijk op vakantie. We hebben een vouwwagen gehad en een caravan, maar dit jaar zetten we de tent weer eens op. Voor mij is dat het echte kamperen. Haringen die de grond niet in gaan; noodweer terwijl je de tent moet opzetten... Er gaat altijd wel iets fout en dan moet je het samen oplossen. Dat schept een band. En het is toch hartstikke gezellig om 's avonds een kaartspelletje te doen? Koken doen we met de barbecue. Een of twee keer eten we pannenkoeken. Stokbrood, salades en koude pasta's zijn natuurlijk ook lekker. Het mooie van het land vind ik de verscheidenheid: bossen, bergen, zee, grotten en velden. Maar ook de sfeer van de dorpen met al die gezellige marktjes. Zonnetje erbij en het is helemaal af."

Personeelsbladen | 2014 | | pagina 5