Column. Dit vind ik ii In de DC's hebben webijna 8800 minder lampen opgehangen Ondertussen op het hoofdkantoor... Ingrid Floore Dynamische ledverlichting Een waardevolle investering 24 Aha Van 5 tot 8 in de boeken Als groep Goed geregeld Aha 25 De koeldeuren voor het koelschap en het afdekken van de diepvrieseilanden leveren echt veel op. Ahold heeft met andere internationale retail- bedrijven afgesproken dat het chemische koel- middel freon per 1 januari 2015 niet meer in de winkels gebruikt mag worden voor nieuwe installaties. Daarmee loopt Albert Heijn voor op Europese regelgeving die zegt dat freon in 2023 verdwenen moet zijn. Ook op het gebied van verlichting valt veel ren dement te behalen. In een aantal testwinkels wordt op dit moment bijvoorbeeld gekeken of er helemaal overgegaan kan worden op ledverlich ting. Dat is inmiddels al gebeurd bij een deel van de distributiecentra. "In Beverwijk, Pijnacker, Geldermalsen, Zwolle, Tilburg en Zaandam hebben we al flink geïnvesteerd in dynamische ledverlichting", vertelt Ingrid Floore, project manager van de afdeling Facility Management bij Ahold. "Daar daalt de verlichting naar een niveau van 10 procent als er geen beweging is in de ruimte. Bij activiteit schakelt hij terug naar 100 procent. We gebruiken ledlampen met 50.000 branduren. Die gaan dus zes jaar mee. Omdat de ontwikkeling in led zo snel verloopt, zullen er dan weer betere lampen op de markt zijn. Al met al besparen we in deze zes DC's maarliefst acht miljoen kilowatturen. Oftewel: 70 procent! Dat komt overeen met het gebruik van 2285 huis houdens. Dat zijn enorme aantallen." Ook de buitenverlichting kent nu 'dynamisch led', met lampen van zelfs 100.000 branduren. Ze leveren een besparing op van 73,5 procent. De verlichting blijft zonder beweging altijd op een niveau van minimaal 20 procent. Zo kunnen de beveiligingscamera's altijd beelden registreren. Ledlampen zijn volgens Ingrid een stuk beter dan de oude tl-lampen: "Die werden na verloop van tijd steeds zwakker, led houdt altijd een constante lichtkwaliteit. Daardoor heb je er minder van nodig. In de DC's hebben we bijna 8800 minder lampen kunnen ophangen. Als je ook nog bedenkt dat de terugverdientijd heel kort is (2,5 jaar voor de binnenverlichting, 6 jaar voor buiten), dan begrijp je hoe waardevol deze investering in led voor ons is." Ook op het hoofdkantoor van Albert Heijn in Zaandam worden indrukwekkende resultaten geboekt, als het gaat om duurzaam ondernemen. Een nieuwe aanpak voor afval heeft bijvoorbeeld geleid tot: Een recyclepercentage van 67% (voorheen 29%) van al het afval waaronder papier, koffiedik (liefst 11.000 kilo) en koffiebekers (12.000 kilo) Een kostenbesparing op afval van 33% Een afname van 2500 naar 350 afvalbakken Ook beschikt het hoofdkantoor over: Stipt werkende aan- en uitschakeltijden van de verlichting Dynamische ledverlichting in de parkeergarage en de fietsenstalling 334 zonnepanelen die 70.571 kilowatturen aan elektriciteit produceren Energielabel A "Over Mijn collega Mare vertelde mij in de winkel over de huiswerkklassen. Ik wilde er alles van weten. Hoe gaat dat dan met zo'n huiswerkklas? Helpt het? Heb je er iets aan gehad? Marc was heel positief, dus toen heb ik de stap ook gezet en me ingeschreven. Het was nodig! Mijn eerste rapport van 5 vwo viel tegen, ik zou er niet mee overgaan. Vooral met scheikunde kreeg ik steeds meer moeite. In januari dit jaar was mijn eerste huiswerkklas bij Albert Heijn, eind juni de laatste. Elke week van vijf tot acht met je neus in de boeken. Wel handig dat het in onze Albert Heijn was, op tien mi nuutjes fietsen van waar ik woon. We waren met een man of acht, van verschillende Albert Heijn-winkels uit de buurt, en kregen be geleiding van twee studenten. Zij deden het prima. Orde houden vonden ze wel eens lastig, haha, maar dan spraken we elkaar daar onderling wel op aan. Het grote voordeel, vind ik, is dat je dit als groep doet. In je eentje thuis leg je de studieboeken makkelijker even opzij als je geen zin hebt, maar bij de huiswerkklas wil je niet afhaken. Fijn is natuur lijk ook dat je elkaar kunt helpen, er is altijd wel iemand die je op het goede spoor zet als je ergens niet uitkomt. Op mijn school, het Amsterdams Lyceum, bieden ze ook bijles aan, maar dat paste niet altijd in mijn lesrooster. De tijden bij Albert Heijn zijn ideaal. Heel leuk was het eindfeest! Alle deelnemers aan de huiswerk klassen waren uitgenodigd voor een receptie op het Amsterdamse stadhuis. Daar spraken burgemeester Van der Laan en Cees van Vliet, directielid van Albert Heijn, alle zeventig deelnemers toe. Maar het allermooiste is dat ik over ben naar 6 vwo. Mét een voldoende voor scheikunde! Prachtig dat Albert Heijn dit gratis voor ons regelt. Volgend jaar wacht ik mijn eerste rapport niet af, ik doe meteen mee met de huiswerkklas. De Albert Heijn huiswerkklassen worden aangeboden in veertig winkels in Amsterdam. Er doen ongeveer zeventig medewerkers mee in veertien klassen. Na de zomer start een pilot in Utrecht. Albert Heijn heeft de ambitie om de huiswerkklassen ook aan te bieden in andere grote steden. Naam: Jayneba Gai (18) Functie: Medewerker verkoopafhandeling Locatie: AH 1391 Amsterdam naar 6 vwo!"

Personeelsbladen | 2014 | | pagina 15