Steeds meer aandacht voor het milieu 22 Aha Zuinig en verantwoord omgaan met Moeder Aarde... Albert Heijn maakt er werk van. Niet alleen als het gaat om transport, maar ook in de winkels, de distributiecentra en op het hoofdkantoor. Klanten en medewerkers zijn al helemaal gewend aan de glazen deuren voor het koel- schap en de schuifpanelen op de diepvrieseilanden. Maar achter de schermen gebeurt nog veel meer. Een besparing van 25.000 m3 gas Geen chemische koelmiddelen meer Aha 23 en efficiënt Iedereen begrijpt dat zuinige, schone en efficiënte winkels belangrijk zijn voor onze leefomgeving. "De milieuwinst die je kunt behalen, is enorm en levert bovendien grote kostenbesparingen op", zegt Maurice Bakker, energiecoördinator van de afdeling Real Estate Construction bij Ahold. "Dat je bewegingssensoren aanbrengt op de verlichting in toiletten en kantines spreekt bijna vanzelf. Maar de deuren voor het koelschap en het af dekken van de diepvrieseilanden leveren pas écht veel op. De koeldeuren besparen 25 procent energie en het afdekken van de diepvrieseilanden zelfs 50 procent. Zulke voordelen wil en mag je niet laten lopen. Voor het einde van 2014 zullen alle winkels dan ook die deuren en schuifpanelen hebben. Hiernaast hebben de diepvrieskasten sinds vijf jaar ledlampen in plaats van tl-verlich- ting en heeft het koelmeubilair nu ook efficiëntere ventilatormotoren." Koelen en vriezen levert energie op in de vorm van restwarmte. Die kan weer worden gebruikt om de winkels te verwarmen als het buiten koud is. Maurice: "Daarvoor is een compleet nieuw systeem ontwikkeld, waarbij de verwarming volledig in de koelinstallatie is geïntegreerd. Dat systeem vervangt de aloude CV-ketel in rap tempo. Alle nieuwe winkels krijgen er een, net als de winkels die verbouwd worden. Inmiddels heeft een op de drie Albert Heijn-winkels zo'n systeem. Per winkel wordt daarmee elk jaar gemiddeld maar liefst 25.000 m3 gas bespaard. Oftewel: het verbruik van 17 huishoudens." Tot nog niet zo lang geleden waren chemische koelmiddelen nodig om koelsystemen te laten draaien. Maar deze chemische koelmiddelen dra gen bij aan het broeikaseffect en zijn schadelijk als er onverhoopt een lekkage optreedt. "Daarom hebben we de afgelopen twee jaar gestudeerd op alternatieven", legt Michel de Rooij uit. Hij is senior manager Technology Proces Innovation bij Ahold. "We gaan over op CO2, samengeperste kooldioxide die op zichzelf een natuurlijk koude- middel is omdat het uit de lucht gehaald wordt. We hebben al hard gewerkt aan het terugbren gen van het aantal lekkages. Maar als het nog eens gebeurt, veroorzaken ze in ieder geval geen schade meer." Per winkel kan 25.000 m3 gas bespaard worden.

Personeelsbladen | 2014 | | pagina 14