"We zitten bijna allemaal in hetzelfde schuitje' We testen al met een aantal hybride vrachtwagens Column Dit vind ik Peter Leegstraten Feiten cijfers Brandstof verminderen met je rechtervoet Vooruitstrevende proeven 24 Ahé Steun en toeverlaat Ontbijten met veel brood Speciaal assortiment Aha 25 7 uur 's avonds en 7 uur 's ochtends mag bij het laden en lossen niet meer geluid geproduceerd worden dan 60 tot 65 decibel. Dat is nog minder dan het geluid dat een normale personenauto produceert. Daarom zijn vrachtwagens als die van Richard zo belangrijk voor ons. Met deze geluidsarme wagens mogen we wel aan de randen van de dag laden en lossen. En dat verruimt onze mogelijkheden aanzienlijk. Het helpt ons om al die ritten beter aan elkaar te rijgen, zodat we minder transportkilometers maken. En dat zorgt natuurlijk weer voor een betere doorstroming, brandstofbesparing, minder uitstoot van schade lijke stoffen, betere bereikbaarheid van onze steden en een grotere verkeersveiligheid, zeker in de buurt van de winkels." Peter legt uit dat Ahold geen eigen vrachtwagens heeft omdat het veel efficiënter en duurzamer is om het transport uit te laten voeren door externe partijen. "De levering aan de winkels vraagt bij voorbeeld een grote flexibiliteit. Er zitten grote pieken en dalen in de vraag gedurende de week. Op dinsdag is het veel minder druk dan op vrijdag. Als je eigen vrachtwagens hebt, kun je die niet efficiënt inzetten. Daarnaast is transport echt Om veiliger, schoner en stiller te rijden, maakt Ahold Transport onder andere gebruik van: 4 hybride voertuigen (deels elektrisch/deels vloeibaar aardgas); 85 vrachtwagens die rijden op vloeibaar aardgas; 30 ecocombi's; 800 PIEK-gecertificeerde vrachtwagens, d.w.z. dat ze bij laden en lossen niet meer dan 60 decibel produceren; 100 trailers met aero- dynamische zijkanten, die bijdragen aan de veiligheid en waardoor de wagens 3 procent minder brandstof gebruiken; cursussen op het gebied van veilig en zuinig rijden die door 100 procent van de chauffeurs die voor Ahold rijden wordt gevolgd. Peter Leegstraten ziet nog veel kansen als het gaat om brandstofbesparing en het verminderen van CO2-uitstoot. een specialisme. Het is daarom gunstiger en duur zamer om met deze specialisten samen te werken." Een goede planning kan veel brandstof besparen, maar ook de chauffeur heeft daar een groot aan deel in. Zo heeft Richard al een cursus 'zuinig rijden' achter de rug. "Het heeft echt mijn ogen geopend", vertelt hij. "Wij kunnen met onze rechtervoet het totale brandstofverbruik met tien procent verminderen. Tijdens de cursus leer je om je wagen zo veel mogelijk te laten uitrollen, maar ook om de motor uit te zetten tijdens het aan- en afkoppelen. Klinkt misschien logisch, maar het zijn dingen die je jezelf toch aan moet leren. We krijgen iedere maand een overzicht van ons brandstofverbruik. Dat stimuleert enorm. Daardoor wordt het echt een sport om het iedere maand beter te doen." Ahold Transport en alle vervoerders die voor Ahold werken, lopen voorop als het gaat om duurzaamheid. In 2012 werden die inspanningen beloond met de Lean Green Award. Maar de ambities van Ahold Transport gaan verder. Peter: "We willen een Lean Green Star worden. Om dat predicaat te krijgen moet je als bedrijf de CO2-uitstoot binnen vijf jaar met 20 procent verminderen. Dat doel gaan we halen, we zijn namelijk al een heel eind op weg. Sinds de eerste meting in 2010, hebben we al een besparing van 19 procent laten zien, vooral door een hogere beladingsgraad, maar ook door zuiniger rijden en nieuwe technieken." Peter ziet nog veel kansen als het gaat om brandstofbesparing en het verminderen van CO2-uitstoot. "Die kansen liggen vooral in de techniek. Zo gaan we meer investeren in vracht wagens die rijden op vloeibaar aardgas en moge lijk op biogas. We testen ook al met een aantal hybride vrachtwagens die de laatste kilometers naar de winkel elektrisch - en dus stil - rijden. Ook die trend zie ik de komende jaren toenemen. Verder zijn we bezig met allerlei vooruitstrevende proeven. Zo testen we een koelsysteem dat volledig draait op een dynamo aangedreven door de wielen van de trailer en de zonnepanelen op het dak. Ik verwacht dat de innovaties op dit gebied een hoge vlucht zullen nemen. En dat brengt ons steeds dichter bij het uiteindelijke doel: om met een minimum aan uitstoot en in de binnenstad zelfs uitstootvrij onze producten naar de winkels te kunnen brengen." Op mijn elfde deed ik voor het eerst mee aan de ramadan. Ik ben er dus wel een beetje aan gewend. Pittig blijft het, want dertig dagen lang mag je alleen tussen zonsondergang en zonsopgang eten en drinken. Dit jaar begint de ramadan op 28 juni. In de zomertijd. Niet zo gunstig, want dan kunnen we pas om kwart voor tien 's avonds aan tafel. Tachtig procent van mijn collega's in de winkel doet aan de ramadan. We kunnen elkaar dus goed ondersteunen en snappen het als iemand een wat mindere dag heeft. Alleen het ruilen van diensten gaat niet, want we zitten bijna allemaal in hetzelfde schuitje. De moeilijkste momenten? Als ik 's ochtends de vers gebakken croissantjes ruik van onze bakkerij! Of wanneer ik langs de schappen met M&M's en Maltesers loop... Klanten merken het ook wel: iedereen is wat stiller en de stukjes gesneden donuts blijven langer liggen, omdat we er nu zelf niet van snoepen, haha! Overdag doen we alvast boodschappen voor 's avonds. Het avondeten is echt iets om naar uit te kijken. Mijn moeder kookt dan een driegangendiner met soep, een hoofdgerecht met vlees en heel veel zoetigheden. We eten daar heel rustig van, zodat we voldoende op kunnen. Tegen halfvijf 's ochtends ontbijten we met veel brood, chocoladepasta en eieren. Sinds 2012 biedt Albert Heijn in veel winkels een speciaal ramadan-assortiment aan. Een mooi initia tief met goede producten als Turkse rijst, taartjes, dadels en Turks fruit. Heel gewild bij onze klanten. Jammer alleen dat het niet wat uitgebreider is, ik mis bijvoorbeeld soepen, vermicelli, zonnebloemolie of tarwebloem. Bij onze klantengroep zou dat zeker aanslaan. Het vasten werkt zuiverend voor de ziel en leert mensen zelf discipline. Moslims voelen en tonen hiermee verbondenheid met arme en hongerige mensen elders op de wereld. De ramadan wordt afgesloten met het Suikerfeest. Naam: Sezgin Celik (20) Functie: Teamleider verkoopklaar Locatie: AH 1842 's-Gravenhage

Personeelsbladen | 2014 | | pagina 15