Elke dag, zeven dagen per week, rijden er zo'n achthonderd vrachtwagens voor Albert Heijn tussen de distributiecentra en de winkels. Dat doen ze steeds efficiënter, schoner, stiller en veiliger. En daar profiteert iedereen van: de winkels, de buurt en nou vooruiteigenlijk heel Nederland! Zo efficiënt mogelijk het land door 22 Aha Aha 23 Ahold Transport: goed op weg! Al zo'n twintig jaar rijdt chauffeur Richard Scholten voor Albert Heijn. Sinds twee jaar doet hij dat op een nieuwe vrachtwagen: de ecocombi. Een lange zware vrachtwagencombinatie die meer vracht kan vervoeren dan een gewone vracht auto en daarbij nagenoeg dezelfde hoeveelheid brandstof verbruikt. "Een prachtige wagen", vindt Richard. "Voor chauffeurs is het toch een beetje hoe groter hoe mooier. Maar dat is natuurlijk bijzaak. Deze vrachtwagen heeft gewoon ontzettend veel voordelen. Hij is bijvoor beeld 25 meter lang, mijn vorige was 16 meter. Ik kan dus bijna anderhalf keer zo veel lading meenemen. De lading waarvoor vroeger drie vrachtwagens moesten rijden, kan ik nu in twee keer meenemen. Aan de rand van de stad ontkoppel ik de twee trailers en ga dan met elke afzonderlijke trailer naar de winkel." De ecocombi is niet alleen efficiënt en zuinig, hij is ook nog eens heel stil. "De vrachtwagen is zo uitgerust dat we zo stil mogelijk kunnen laden en lossen. De laadklep werkt op een speciaal hydraulisch systeem, zodat het open- en dicht gaan vrijwel geruisloos gebeurt. Verder is bijvoor beeld de vloer van de vrachtwagen geluiddem pend gemaakt en is de laadklep bewerkt met een speciale coating, zodat het geen herrie maakt als er trolleys en rolcontainers over rijden. Ik verbaas me iedere ochtend weer over hoe stil wij ons werk kunnen doen." Albert Heijn let niet alleen op geluidsoverlast, maar ook op veiligheid. Zo gaat Albert Heijn regelmatig in gesprek met omwonenden die suggesties hebben om de veiligheid te vergroten. Niet alle eisen kunnen worden ingewilligd maar als het wel mogelijk is gaat Albert Heijn vervol gens in gesprek met de gemeente om de situatie aan te pakken. In Tilburg bijvoorbeeld was een laad- en losplek aan de achterkant van de winkel bij een plein waar veel kinderen spelen. In overleg met de buurt en met de gemeente is er nu een laad- en losplek gecreëerd aan de voorkant. Het werk bij Ahold Transport is iedere dag weer een puzzel: hoe laat je al die vrachtwagens zo efficiënt mogelijk door het land rijden? Iemand die daar dagelijks zijn hoofd over breekt is Peter Leegstraten, senior consultant transport. "We willen maximaal beladen vrachtwagens die zo min mogelijk kilometers afleggen. Dat is al een opgave op zich, maar daarbij zijn er veel factoren waar we rekening mee moeten houden. Een daarvan is dat we niet met alle soorten vracht wagens bij alle winkels kunnen komen. Sommige winkels liggen midden in een stadscentrum en zijn dus alleen met kleinere vrachtauto's te be reiken. En om ervoor te zorgen dat omwonenden van winkels zo min mogelijk last hebben van ons, zijn er landelijk geldende geluidsnormen. Ook hier moeten we rekening mee houden. Tussen Sinds twee jaar rijdt Richard Scholten op de ecocombi, die efficiënter, zuiniger en stiller is.

Personeelsbladen | 2014 | | pagina 14