Dossier. Groei Ik ben heel blij dat er zo veel ver trouwen in mij is" ii Wie zich niet ontwikkelt, loopt op den duur achter de feiten aan 35 Herma Nauta L u <3 f J Blij worden van je werk A A Groeien en ontwikkelen Schouderklopje of promotie Aha 17 Tamara Berlang (25), medewerker verkoopafhandeling, AH 1204 Houten "Ik heb een Wajong-uitkering omdat ik het syndroom van Asperger heb. Via een re-integratiebureau heb ik sinds mei 2013 mijn eerste betaalde baan als caissière bij Albert Heijn in Houten Castellum. Mijn supermarkt manager, jobcoach denken met mij mee en om de acht weken heb ik een evaluatiegesprek met mijn manager. Eerst zat ik alleen achter de pin-onlykassa, maar sinds april mag ik ook achter de normale kassa. In de toekomst hoop ik nog door te groeien naar de counter en de zelfscan. Maar ik ben al heel blij dat dit gelukt is en dat ze zo veel vertrouwen in mij hebben." 1 f u i J Cor Molenaar is hoogleraar bij de vakgroep Bedrijfekunde van de Erasmus Universiteit in Rotterdam en eigenaar van strategisch consultancybureau eXQuo Consultancy. Hij heeft diverse publicaties geschreven en geeft lezingen over onder andere marketing en retail. meer gemak, keuze, inspiratie en informatie bie den. Niet alleen door de forse uitbreiding van het online assortiment, maar bijvoorbeeld ook door het aantal Pick Up Points verder te vergroten. Op al deze manieren kunnen we de drie beloftes die Ahold heeft geformuleerd echt waarmaken: we willen het met elkaar iedere dag beter doen voor de klant, voor de buur, en voor de medewerker." Albert Heijn kan echter niet beter worden en groeien zonder de inzet van de ruim 90.000 medewerkers. "Ook voor medewerkers geldt: stilstand is achteruitgang", zegt manager HR services Herma Nauta. "Medewerkers willen graag zo lang mogelijk, zo goed mogelijk werken. Ofwel: duurzaam inzetbaar zijn. Wie zich niet ontwikkelt, loopt op den duur achter de feiten aan. Neem alleen al het kassawerk. Dat was vroeger echt anders dan nu. Zaten er toen op de kassatoetsen alleen nummers, later kwamen er toetsen bij waarop groepen levensmiddelen stonden, en nu worden alle producten gescand. En de ontwikkelingen staan niet stil. De wereld om ons heen verandert waar je bij staat." Ook de relatie tussen werkgever en werknemer is in de loop der jaren veranderd. "Die relatie is veel gelijkwaardiger geworden", zegt Herma. "Dat wil zeggen dat de ontwikkeling van mede werkers niet alleen maar tot stand komt door de werkgever. Albert Heijn moet laten weten waar de organisatie naartoe gaat en wat we in de nabije toekomst nodig hebben aan kennis en vaardigheden. Maar het is ook aan de mede werkers zelf om te bepalen of ze nog blij worden van het werk dat ze doen, en op welke manier Albert Heijn neemt de kruidenierszaak in Oostzaan over van zijn vader Albert Heijn verkoopt artikelen onder eigen merk, zoals Albert Heijn's Fijne Zoete Chocolade. Albert Heijn gaat naar de beurs. De eerste zelfbedienings zaak opent zijn deuren. Klanten kunnen met een mandje langs de schappen. De opening van de eerste Albert Heijn-supermarkt. Op het hoofdkantoor neemt Albert Heijn de eerste computer in gebruik. Dankzij dit 'reken en geheugenwonder' worden de winkels binnen 48 uur beleverd. Albert Heijn richt Ahold NV op. Hierdoor kan het bedrijf ook de buitenlandse markt op. Albert Heijn bestaat 100 jaar. Het levert Ahold het predicaat 'Koninklijke' op. De website ah.nl wordt gelanceerd. De introductie van de Bonuskaart. Albert.nl bezorgt de boodschappen tot in de keuken. Albert Heijn start met AH to go en AH XL. De eerste Belgische Albert Heijn-winkel opent zijn deuren, met naast het Nederlandse assorti ment ook ruim 1500 Belgische producten. ze zich zouden willen en moeten ontwikkelen. We moeten het samen doen. En iedereen doet mee. Dat is ook de visie die Albert Heijn heeft op de maatschappij. Niet voor niets hebben we enkele jaren geleden al besloten dat elke Albert Heijn-winkel gemiddeld één Wajong-medewerker (jonggehandicapte) in dienst moet hebben." Maar duurzame inzetbaarheid gaat over meer dan Wajongers. Albert Heijn vindt het bijvoor beeld ook belangrijk dat jongeren hun school afsluiten met een diploma, zodat ze grotere kansen op de arbeidsmarkt hebben. Want niet voor alle 50.000 jongeren die in de winkels werken is uiteindelijk een carrière bij Albert Heijn weggelegd. Vooruitkijken, plannen en 'in beweging blijven' zijn belangrijk, benadrukt Herma. "Zoals gezegd verandert de wereld om ons heen voortdurend. Dat betekent dat ook een medewerker moet inspelen op dat wat komen gaat en zichzelf het liefst breed moet ontwikkelen, zodat hij verschil lende kanten op kan in zijn werk. Stel jezelf Herma Nauta is manager HR services bij Albert Heijn. Ze vindt het belangrijk dat medewerkers zich breed ontwikkelen. regelmatig de vragen: Doe ik nog steeds wat ik moet doen? Ben ik breed inzetbaar en blijf ik dat? En wat kan ik doen om over vijf jaar ook nog leuk werk te hebben hier of ergens anders?" Belangrijk is dat werkgever en werknemer elkaar voortdurend blijven informeren over hun wensen en verwachtingen. "Het liefst op een moment dat alles nog naar wens gaat", geeft Herma aan. "Vaak trekken medewerkers pas aan de bel wanneer ze ontevreden zijn. Dan is het te laat om bij te sturen. Door tijdig te gaan praten met je leidinggevende over wat je wel en niet kunt en wilt, geef je jezelf de ruimte om je te ontwikkelen zodat je over een paar jaar ook nog op de goede plek zit." Albert Heijn zorgt ervoor dat medewerkers ook echt kunnen groeien, door bijvoorbeeld functies uit te breiden, of door opleiding, training of coaching aan te bieden. Zo kan een medewerker verkoopklaar bijvoorbeeld teamleider worden, een orderverzamelaar doorgroeien naar allround magazijnwerker, en kan een kassamedewerker

Personeelsbladen | 2014 | | pagina 11