'Z: 'Deze honden zijn welkom in alle Albert Heijn-winkels' Ze kunnen kasten openmaken, je portemonnee uit je tas halen, een pak rijst uit het schap pakken of de was in de machine doen Hulphonden zijn onmisbaar voor mensen met een beperking. Daarom zijn ze ook bij Albert Heijn van harte welkom. Feiten cijfers 'Ik herkende Sherpa meteen als hulphond' ,.LLUÏ BETER VOOR DE BUUR: Stichting hulphond Prettig boodschappen doen 15 Aha I ÏBBBMWÏ- «3»»»*, Klant Daisy Brok kan er over meepraten. Ze is grafisch ontwerper, moeder van twee meiden en de gelukkige bezitter van hulphond Sherpa. Door een virus worden de zenuwbanen van Daisy aan getast waardoor zij haar vingers, polsen, voeten en enkels moeilijk tot niet kan bewegen. Dankzij Sherpa kan ze zelf standig blijven wonen en gewoon haar booschappen doen bij AH 1222 in Oss. Eigenlijk komt Daisy zelden problemen tegen in de winkel. Als Sherpa mee is, dan is ze aan het werk', vertelt Daisy. 'Ze heeft dan een hesje aan waarop staat dat ze een hulphond is. Ik heb een keer mee gemaakt dat een andere klant Sherpa aanhaalde. Dat is niet de bedoeling, maar meestal beseffen mensen dat niet. Als ik dan uitleg dat ik niets kan zodra mijn hond haar aandacht ergens anders heeft, begrijpen ze het wel.' Sherpa is opgeleid door de Stichting Hulp hond Nederland. Al bijna dertig jaar trainen en fokken ze bij deze stichting honden om 'Activiteiten in het Dagelijks Leven' uit te voeren. Sherpa kan de deur openen, de rits van Daisy's jas open- of dichtdoen, ze haalt boodschappen uit het vak en kan verpakkingen precies op de stippellijn openmaken. Rudolph Strickwold, directeur marketing commercie van Stichting Hulphond: 'Momenteel zijn er 450 van onze "afgestudeerde" honden actief. Het zijn meestal labradors en golden retrievers, die wij ook kruisen met herders en poedels zodat eigenschappen als een lief karakter, baasgerichtheid en fysieke kracht gecombineerd kunnen worden.' De pups verblijven eerst een jaar in een gastgezin waar ze gesocialiseerd worden. Ze moeten leren zich niet te laten afleiden, zelfs niet als er een kat langskomt. De gehele oplei ding is gericht op het belonen van positief gedrag en de honden zien het als een spel. Na dat jaar gaan ze naar het trainingscen trum van Stichting Hulphond. Daar worden ze verder getraind, maar ze leren ook omgaan met een spoorwegovergang, druk verkeer en dergelijke. Als ze klaar zijn, beheersen ze allemaal de zeventig ADL's'; Activiteiten in het Dagelijks Leven. Daarna gaan ze naar hun nieuwe baasje en trainen ze specifieke taken die juist daar nodig zijn. De laatste jaren krijgt Stichting Hulphond steeds meer verzoeken van mensen met epilepsie, ouders met kinderen die een gedragsstoornis hebben en zelfs veteranen die met een posttraumatische stress stoornis terugkeren uit een oorlog. Na hun basistraining leren deze honden nog extra vaardigheden. Een maatje voor een kind met een gedragsstoornis moet bijvoorbeeld letterlijk tegen een stootje kunnen. Een hond van een epilepsiepatiënt leert ook de eerste tekenen van een aanval herkennen. Getraumatiseerde militairen die bang zijn voor grote groepen mensen leert hij zichzelf zo af te schermen dat anderen niet te dicht bij kunnen komen. Liliane van Heteren, manager Responsible Retailing bij Albert Heijn, geeft aan dat het bij het beleid van Albert Heijn past om ook voor klanten met een handicap het boodschappen doen zo prettig mogelijk te maken, en waar moge lijk te helpen. 'Dankzij de hulphonden kunnen deze mensen zelfstandig hun bood schappen blijven doen, dat is toch fantas tisch', zegt ze. 'De klant staat centraal, ook klanten zoals Daisy. Wij willen het graag beter doen voor onze buur en nemen onze maatschappelijke verantwoordelijkheid zeer serieus en dus zijn deze honden welkom in alle Albert Heijn-winkels. Bovendien zijn dit bijzonder goed opgevoede honden', voegt ze daar met een glimlach aan toe. Stichting Hulphond heeft 1500 pups getraind tot hulphond. Op dit moment zijn 450 hulphonden actief in Nederland. Jaarlijks ronden vijftig tot zeventig hulphonden hun training af. Als hij klaar is met zijn opleiding, beheerst een hulphond zeventig 'ADL's'; Activiteiten in het Dagelijks Leven. Stichting Hulphond kruist en fokt zelf ook honden om de beste eigenschappen van de verschillende rassen met elkaar te combineren. Behalve voor mensen in een rolstoel zijn er ook hulphonden voor kinderen met een gedragsstoornis, epileptici en veteranen met een posttraumatische stressstoornis. Meer informatie over Stichting Hulphond vind je op www.hulphond.nl. De net afgestudeerd hbo-studente Vera Geurts (22) werkt al vijfjaar als caissière in de winkel in Oss waar Daisy haar boodschappen doet. 'Ik had vroeger een oppas die hulphonden opleidde, daardoor her kende ik Sherpa meteen. Onze winkel zit in een winkelcentrum en daar mogen officieel geen honden naar binnen, maar iedereen kent Daisy. Sherpa is zo goed getraind dat ze niets omstoot en anderen nooit tot last is. De meeste klanten vinden haar juist leuk.' Vera Geurts

Personeelsbladen | 2013 | | pagina 8