Het alfabet in chocolade De voorbereidingen voor de komst van Sinterklaas zijn al een tijdje in volle gang. Er liggen al duizenden chocoladeletters in de winkels, allemaal met een verbeterde receptuur en een nieuwe verpakking. Een kijkje achter de schermen bij de chocoladefabriek. Alles over chocoladeletters Sjakie in de chocoladefabriek De term 'chocoladefabriek' klopt eigenlijk niet. Bij de leverancier wordt namelijk geen chocolade gemaakt, maar chocoladeproducten. 'De choco lade zelf krijgen we per vrachtwagen vanuit een van onze vestigingen in België aangeleverd', vertelt Bob Vreeburg, accountmanager bij de leveran cier. 'Wij maken er vervolgens chocoladeproducten van.' Hij somt op: 'Onder andere chocoladerepen,! pindarotsjes, paaseitjes, kerstkransjes, pralines én uiteraard de chocoladeletters. We zitten nu midden in het productieproces van de letters.' Bob neemt category manager Bart Veelenturf en medewerker verkoop Bianca Biesma van AH 8794 in Spaarndam mee naar de fabriek. Mutsje op, witte jas aan, hoesjes om de schoenen, handen des Sinfecteren en daarna naar binnen: het walhalla voor de chocoladeliefhebber. De start van de rondleiding is in het warme deel van de fabriek, jaar de receptuur van onze letters verbeterd', vertelt 1 w Bart. 'Structuur, Vreeburg smSik, rSnigheid... daar hebben we allemaal op gelet. jOpk zitten er nu meer hazelnoten in de hazelnoot- letters; twintig procent in plaats van elf procent.' Bianca loopt naar het begin van de productielijn. 'Wat ruikt het hier lekker, zeg!' Ze is een echte chocolade liefhebber, vertelt ze. 'Er gaat geen dag voorbij dat ik geen chocola eet. Dus ik voel me hier echt als Sjakie in de chocoladefabriek.' Aan het begin van de lijn leggen medewerkers lege mallen op de band. Zodra de mallen de juiste tempera tuur hebben - niet te warm, niet te koud - loopt de chocolade erin. Vlak daarvoor zijn de hazelnoten aan de vloeibare chocolade toegevoegd. 'De machine weet dankzij een code op de mal welke letter het is', legt Bob uit. 'Ze "schrijft" de letter en vult de mal precies, zodat we zo min mogelijk chocolade verliezen.' Vandaag loopt er per letter 200 gram chocolade in de mal. Elke letter weegt dus evenveel. Bob: 'Een M is groter en dus wat platter. De I is natuurlijk maar smal. Daarom gaan er twee I's van 100 gram naast elkaar in een verpakking. Dat is dus de enige uitzondering. Als we één I van 200 gram zouden maken, wordt de letter veel te dik. Dan kun je er geen hap meer van nemen.' De productie van een chocoladeletter duurt ongeveer een halfuur, van de start totdat de letter in de verpakking in de doos zit. Albert Heijn heeft Delicata-chocoladeletters van 100 gram en 200 gram in j het assortiment. Letters van 100 gram zijn beschikbaar in melk, wit en puur. i Letters van 200 gram in de smaken melk, puur en melk-hazelnoot. L. Albert Heijn verkoopt per sinterklaasseizoen ruim 2,5 miljoen chocoladeletters. De letters M, P en S worden het meest verkocht. De Q, X en Y het minst. In juni, als de productie van start gaat, worden alle letters van het alfabet gemaakt. Aan het einde van de productieperiode 'rollen' alleen de M, P en S nog van de band. Accountmanager Vèelenturf IM en De vulmachine ziet aan de code op de mal welke letter er moet worden gevuld en 'schrijft' de mal vol. Zo gaat er zo min mogelijk chocolade verloren. De schudmachine schudt de mallen. Daardoor wordt de vloeibare chocolade over de hele mal verdeeld. smelten we nrn. 8tBob U'taa„Bart

Personeelsbladen | 2013 | | pagina 3