'Het onderdeel "tegeltjeswijsheid" was een eyeopener' Persoonlijk Ontwikkelbudget bij Albert Heijn Logistiek 'Ik ga er open en vol energie in' 'Het helpt als je je kwetsbaar durft op te stellen' Goed werkgeverschap vergroot de loyaliteit van medewerkers. En deze loyaliteit wil Albert Heijn belonen. Daarom werd een nieuw leiderschapsprogramma ontwikkeld voor alle team leaders, shiftleaders en supervisors flex in de dc's. Dit najaar starten de eerste collega's met het programma. Eerder mocht een aantal mensen al meedraaien in een proef. Aha 12 BETER VOOR DE MEDEWERKER: 13 Aha De kracht van Albert Heijn ligt bij de medewerkers Bertus Mensink (53) is supervisor flex in het distributiecentrum in Zwolle. Hij heeft het hele programma al doorlopen tijdens de proef. 'Na de eerste dag was ik sceptisch', vertelt hij. 'De informatie was nog wat algemeen en te veel uitgesmeerd. Dat hebben we als testgroep toen ook aangegeven. Over het vervolg ben ik erg tevreden! Tijdens de eerste bijeenkomst vond ik het onderdeel "tegeltjeswijsheid" een eyeopener. Kort gezegd: welk tegeltje hing er vroeger bij jou thuis aan de muur en wat zegt dat over hoe je bent grootgebracht? Bij ons Het nieuwe leiderschaps programma bij AH Logistics is toegespitst op de persoonlijke leerdoelen van de collega's die eraan deelnemen. Iedereen bepaalt zelf waar hij staat en waar hij naartoe wil. Ze maken hun eigen 'reis' en ontdekken wie ze zijn en wie ze willen zijn. Het traject bestaat uit vier bijeenkomsten en een praktijk opdracht. Hierbij krijgen de deelnemers inzicht in hun eigen doen en laten. Ook ervaren ze welk effect hun leiderschap heeft op de medewerkers in hun team en andere leidinggevenden. Daarbij wordt voortdurend de verbinding gemaakt met de dagelijkse praktijk. Op deze manier wordt iedereen in staat gesteld om het beste uit zichzelf te kunnen halen. hing: "Doen en niet praten." Dat zie je bij mij absoluut terug. Ik heb de neiging om alles zelf te regelen, op te lossen, terwijl het soms beter is om dingen bespreekbaar te maken. Mijn les: let op afwijkend gedrag van collega's, zoals, irritatie, of een opvallend assertieve houding. Laat dat dan niet lopen. Reageer, vraag naar het waarom. Daar word je als team beter van. Ik merk nu al dat ik deze situaties sneller herken. Het vervolgens snel en goed reageren is nog wel een strijd, maar ook daar maak ik stappen in.' Beter voor de medewerker Iedere dag beter iva lel Ivan Sluijk: 'In dit nieuwe leiderschapsprogramma ontdek je wie je bent.' Albert Heijn vindt het belangrijk dat medewerkers zich blijven ontwikkelen. Een van de afspraken in de CAO Logistics Albert Heijn is dat medewerkers gebruik kunnen maken van een Persoonlijk Ontwikkelbudget. Dit houdt in dat Albert Heijn meebetaalt aan een door de mede werker zelfgekozen externe opleiding, mits verzorgd door een erkend opleidings instituut. De eerste 500 euro wordt volledig vergoed, van het resterende bedrag betaalt Albert Heijn vijftig procent en de medewerker de andere helft*. Op Plaza Handboek Personeel Leren en ontwikkelen is meer informatie over deze regeling te vinden. De totale bijdrage (eenmalig 500 euro en 50% van het restantbedrag) is maximaal de hoogte van het brutoperiodesalaris excl. toeslag. Ivan Sluijk (46) is shiftleader bij het distributie centrum in Tilburg. Hij is net begonnen aan het programma. 'Dit is nu precies wat ik zo mooi vind aan Albert Heijn', vertelt hij. 'Er wordt hier geïnvesteerd in mensen. Als leidinggevende voel ik me gesteund; ze zetten je niet zomaar voor een groep. In dit nieuwe leiderschaps programma ontdek je wie je bent, waarom je dingen op een bepaalde manier doet, wat je goed aanpakt en wat misschien anders kan. De eerste dag zit erop, die was vooral inleidend. Nu zijn we bezig met een 360o- analyse, een soort analyse van jezelf. Collega's, leidinggevenden en medewerkers vullen vragenlijsten in over hoe ze mij zien. Zelf maak ik ook zo'n analyse. Dat is input voor het vervolg van het programma. Tien jaar geleden is al eens zo'n analyse gemaakt van mij, ik ben benieuwd welke ontwikkeling ik heb doorgemaakt. Zelf denk ik dat ik goed kan luisteren, rustig ben en me echt verdiep in mensen. Valkuil is dat ik er nog wel eens van uitga dat de ander hetzelfde denkt als ik. Ik zie wel wat dit traject me gaat leren. Ik ga er open in en vol energie, dan haal je er het meeste uit.' Teamleader Jan de Boer (45) werkt bij het distributiecentrum in Zaandam. Hij mocht deelnemen aan de testgroep voor het nieuwe leiderschapsprogramma: 'Dit programma is zó anders dan de trainingen die ik voorheen heb gevolgd. Het is een confrontatie met jezelf. Heel leerzaam en soms zelfs emotioneel. Vooral als het verleden van mensen ter sprake komt. Ik kom uit een ondernemersgezin, praat veel, ben direct en oplossingsgericht. Tijdens het programma kreeg ik een bevestiging van wat ik eerder al hoorde van mijn leiding- gevende. Ik zou me meer mogen verplaatsen in de ander. Meer ruimte mogen geven aan het verhaal en de ideeën van collega's. Alleen al door je daarvan bewust te zijn, ga je je anders opstellen. En mensen merken dat. "Jij bent veranderd", hoorde ik na afloop van het programma. Tegen alle toekomstige deel nemers wil ik zeggen dat het helpt als je je kwetsbaar durft op te stellen en elkaar ver trouwen geeft. Het groepsproces is namelijk van grote invloed op het resultaat van elke individuele deelnemer.'

Personeelsbladen | 2013 | | pagina 7