Het is weer herfst: hét seizoen voor de pompoen. Dit broertje van komkommer en meloen wordt steeds populairder. En terecht Want de pompoen is lekker, gezond en leuk om te zien. 'Nederland is de pompoen steeds meer aan het ontdekken' Feiten en cijfers 'Klanten enthousiast maken voor de pompoen' Enorm gezond Van Nederlandse bodem Van mei tot september bijzondere In Zuid-Amerika weten ze het al meer dan 10.000 jaar: de pompoen is een topproduct. Lang houdbaar, vol gezonde voedingsstoffen en met vele toepassingsmogelijkheden. In de 16e eeuw namen de Spanjaarden 'm mee naar Europa. Maar pas rond 1970 begon de pompoen Nederland te veroveren. Eerst als sierartikel, zo'n twintig jaar later ook voor consumptie. Frank Loos, category manager groente en aardappelen, is groot fan van de pompoen. 'Wanneer de nieuwe oogst weer binnenkomt, weet je dat het herfst is! Dit is een prachtig seizoens product. Het heeft de potentie om heel groot te worden. Bij Albert Heijn verkopen we op de AGF-afdeling nu drie soorten: de kleine oranje pompoen, de grote oranje "Halloween"-variant, en sinds kort ook de flespompoen.' De meeste mensen kennen de pompoen vooral van de uitgeholde pompoen met het gezichtje tijdens Halloween. Maar je kunt veel meer doen met de pompoen. Zoals stoven of roosteren in de oven. Als ingrediënt in een stamppot. Of in een lekkere pastaschotel. 'Wat veel mensen ook niet weten,' zegt Frank, 'is dat de pompoen enorm gezond is. Vezelrijk, vol vitamine C en bètacaroteen, dat goed is voor je ogen en je huid. En met een heerlijke, bijzondere smaak. Ook topchef Jamie Oliver is er gek van en gebruikt de pompoen in veel recepten.' De flespompoen is een nieuwe variant in het schap. Hij heeft een dunnere schil en is gemakkelijker schoon te maken. De smaak is zachter en zoeter dan die van z'n oranje broer. 'Meer boter- en nootachtig', geeft Frank aan. De Allerhande van oktober besteedt uitgebreid aandacht aan deze pompoensoort. De oranje pompoenen van Albert Heijn komen van Nederlandse bodem. Uit de Betuwe om precies te zijn. Leverancier Jeroen Robbers van telersbedrijf De Terp is een echte 'pompoenenman'. Hij teelt al bijna dertig jaar pompoenen. Sinds Albert Heijn vijftien jaar geleden begon met een biologisch assortiment, waaronder de pompoenen van De Terp, zag hij de productie gestaag stijgen. 'En ik voorzie dat deze trend verder doorzet. Nederland is de pompoen steeds meer aan het ont dekken. Ons bedrijf deed mee aan de Open dagen van Albert Heijn. Voor veel bezoekers was het een eyeopener om te ervaren wat je allemaal met pompoenen kunt doen en hoe goed ze voor je zijn. Het is een super vrucht: voedzaam en gezond, door de vezels, het zetmeel en de vitamines.' Leverancier De Terp verbouwt uitsluitend biologische pompoenen, zonder bestrijdings middelen en kunstmest. Half mei wordt er gezaaid, in september geoogst. Dat is ook de maand dat de pompoenen weer in de winkel te koop zijn. Ze blijven enkele maanden goed. Rond februari loopt het pompoenenseizoen af. Jeroen: 'Het is een geweldig product om te telen. Met schitte rende, kleurige vruchten waar ik elke dag weer vrolijk van wordt.' Overigens teelt De Terp ook groene pompoenen. 'Die zijn in Nederland minder bekend, maar zijn óók bijzonder lekker.' In week 44 ligt de grote oranje halloween- pompoen weer in het schap. Mét een sticker in de vorm van een mond, zodat de klant deze gemakkelijk kan uitsnijden. Frank: 'Maar ook het vruchtvlees kun je heel goed gebruiken. Voor pompoensoep bijvoorbeeld!' Albert Heijn verkoopt de volgende pompoensoorten: De Hokkaidopompoen, ook wel Uchiki Kuripompoen genoemd: de kleine oranje variant (sinds kort ook verkrijg baar als Kant&Klaar-product en in de diepvries). De halloweenpompoen: de grote oranje variant, met 'mondsticker'. De flespompoen: flesvormig en oranje kleurig, afkomstig uit Honduras. De patissonpompoen: een ovaalvormig sierproduct dat wordt verkocht op de afdeling bloemen planten. Jeroen Robbers Collin Beekink In de vorige Albert Heijn-winkel waar teamleider verkoopklaar Collin Beekink, AH XL 1623 Rotterdam, werkte, kwamen veel Surinaamse, Marokkaanse en Turkse klanten. 'Zij kochten heel veel pompoenen', vertelt hij. 'Ze waren bijna niet aan te slepen. In de winkel waar ik nu werk, komt een ander publiek. De pompoen is voor hen nog een vrij onbekend product. Ik wil onze klanten graag enthousiast maken voor de pompoen, omdat ik er zelf ook weg van ben. Bij een demo in onze winkel leerde ik hoe je pompoensoep maakt en ook hoe je pompoen in de oven kunt roosteren. Laatst vroeg een klant wat je eigenlijk met de pompoen kunt doen. Ik heb haar het recept van pompoensoep uitgelegd en ben met haar de winkel doorgelopen om er alle ingrediënten bij te zoeken. Ze was me helemaal dankbaar. Geweldig toch?'

Personeelsbladen | 2013 | | pagina 5