Van zoethoutwortel naar AH Engelse drop Uniek door de gekleurde laagjes en de specifieke smaak: Engelse drop. Dit snoepgoed is favoriet bij de klant en is het meest verkochte eigenmerkdropje in de winkels van Albert Heijn. Aha nam een kijkje in de keuken van deze kleurrijke klassieker. Zoethoutwortel als opkikker Een kleed van drop Nieuwe trends Aha 12 'Leuk om te geven, mooi om te zien en lekker om te eten' In Hoorn staat de fabriek van Perfetti Van Melle, een van de grootste drop- en snoepgoed leveranciers van Albert Heijn. Lopend door de productiehal waan je je in luilekkerland. Bakken vol drop en ander heerlijk geurend snoepgoed, in alle kleuren, soorten en maten. Naast Engelse drop komen hier ook veel andere dropjes en snoepmixen van Albert Heijn vandaan, zoals AH Muntdrop, AH Honingdrop, AH Snoepmix en AH Gesuikerde snoep en dropmix. AH Engelse drop is een klassieker in het snoepassortiment. 'Ooit overgewaaid vanuit Engeland, en inmiddels niet meer weg te denken uit ons eigen land', vertelt Wouter de Weerdt, Category Manager Impuls. 'Door de verschillende kleuren en de drop-kokossmaak is het nog steeds een van de meest populaire dropsoorten.' Het begint allemaal met dé grondstof voor drop: de zoethoutwortel. Uit deze tropische plant wordt dropextract getrokken. 'De Romeinen gebruikten de zoethoutwortel al als een soort opkikker', vertelt Boudewijn Stijne van Perfetti Van Melle. 'Voor AH Engelse drop gebruiken we een iets andere receptuur dan voor gewone drop. De smaak is daardoor nét anders.' De grote, zwarte blokken dropextract worden in ketels verwarmd, samen met andere ingrediënten, zoals glucose. Deze substantie zorgt straks voor de zwarte laagjes in de Engelse drop. Via buizen vindt deze een weg naar de vormwalsen, waar de drop in een vorm wordt gedrukt. Maar eerst moet het kokos nog worden verwerkt. Dit wordt, samen met onder andere glucose en gelatine, in speciale kneedmachines verwerkt tot een deeg. Dit kan wit zijn, maar ook geel, roze, oranje, bruin en groen, allemaal met een ander aroma. Perfetti Van Melle gebruikt uitsluitend natuurlijke kleuren, smaken en grondstoffen. In de AH Engelse drop zit, naast de droplaagjes, altijd een wit kokoslaagje en één andere kleur. Deze drie kleuren en ingrediënten worden door middel van een vormwals samengeperst in lagen. Zo ontstaat een gelaagd 'kleed' van drop en kokosdeeg, dat zich uitstrekt op een band van wel tachtig meter. Op deze band vindt ook de droging plaats, zodat de Engelse drop zijn kenmerkende textuur krijgt. Voor de ronde, gevulde Engelse drop wordt de machine omgebouwd, zodat er lange ronde strengen ontstaan waar dan staafjes en rondjes van worden gemaakt. Na het walsen gaan de 'kleden' Engelse Wouter de Wèerdt drop de snij-en-hakmachine in. Per minuut wordt het 120 keer gehakt. De gekleurde blokjes buitelen over elkaar heen op de lopende band. Elke dag worden drie ver schillende kleuren drop gemaakt, want voor elke kleur moet de machine weer opnieuw worden aangepast. In de zak met Engelse dropjes zitten dertien varianten. Het mixen van deze soorten gebeurt onder toeziend oog van een van de medewerkers. Zeshonderdduizend zakjes AH Engelse drop vinden jaarlijks hun weg naar de klant. 'Het is een icoon in het dropassor timent', zegt Wouter. 'Leuk om te geven, mooi om te zien, lekker om te eten. Natuurlijk zijn er ook andere soorten AH-drop die erg in trek zijn. Zoals de gesuikerde dropmix, die we samen met Perfetti Van Melle hebben ontwikkeld. Dat is nu ook een doorslaand succes.' Boudewijn laat een nieuw product zien: lange staven Engelse drop, per drie ver pakt. Als tussendoortje voor de lekkere trek. 'In Zweden is dit inmiddels een groot succes', vertelt hij. Wouters belang stelling is meteen gewekt. 'Hier gaan we serieus naar kijken. Een mooie innovatie. Heel prettig dat Perfetti Van Melle niet alleen prachtige en lekkere producten voor ons maakt, maar ook meedenkt met nieuwe trends.' Boudewijn Stijne 1. Het kokosdeeg voor de AH Engelse drop heeft verschil lende aroma's. ran de grote 'kleden'snoepgoed worden Engelse dropjes gehakt. 2. AH Engelse drop bestaat naast het droplaagje altijd uit een wit kokoslaagje en één andere kleur. •"et mengen van droP/es gebeurt no« steeds hand matig. 6. Drie- en vijflaagse vierkantjes, staafjes en rondjes, twee kleuren gomballen: in de AH Engelse drop zitten dertien varianten. T. Jaarlijks vinden 600.000 zakjes AH Engelse drop hun weg naar de klant.

Personeelsbladen | 2013 | | pagina 7