De leeftijdsgrens voor het kopen of het in bezit hebben van alcohol wordt op 1 januari 2014 verhoogd naar 18 jaar 'Maak geen uitzondering voor klasgenoten' De zomer staat voor de deur, de eindexamenfeestjes komen eraan. Grote kans dus dat je meer jongeren aan de kassa tegenkomt die een drankje willen kopen. Als daar alcohol in zit, geeft de kassa een piep. Dat betekent dat je iedere klant onder de 20 jaar naar zijn/haar ID moet vragen. 'En dat moeten we altijd doen!', zegt Buck van der Werf, VP Human Resourses bij Albert Heijn. ALCOHOL 0,85 Aha 12 Allemaal verantwoordelijk 13 Aha Mysteryshopper Van 16 naar 18 ALCOHOL, iSU \korring GEEN VERKOOP GEBOREN NA 12-07-1997 loyalty Kassa functlos wihcob zeker niet onder de 16! Het is wetenschappelijk bewezen: alcoholgebruik kan bij jongeren leiden tot hersenbeschadiging. Dat is de reden dat de overheid dit heel serieus neemt. En daar gaat Albert Heijn in mee. 'Alcohol verkopen aan jongeren onder de zestien jaar mag niet en willen we niet', zegt Buck van der Werf. Daar is hij heel stellig in. 'Het mag niet van de wet, maar we willen als bedrijf ook onze verantwoordelijkheid nemen voor onze klanten en voor de buurt.' Onlangs is de Drank- en Horecawet aange scherpt. Jongeren onder de zestien zijn nu zelf ook strafbaar als ze alcohol in hun bezit hebben. Voorheen was alleen de verkoper strafbaar. Kassamedewerkers moeten dan ook naar een ID-kaart vragen. Buck: 'Dat is niet altijd gemakkelijk. Dat snappen we heel goed. Maar belangrijk is het wel. Daarom zorgen we ervoor dat kassamede werkers goed geïnformeerd worden en tips krijgen om de ID-controle goed uit te voe ren. Dat gebeurt tijdens de inwerkperiode, maar er worden ook presentaties en team avonden over dit onderwerp georganiseerd.' 'We zijn er met z'n allen verantwoordelijk voor dat er geen alcohol aan jongeren onder de zestien jaar wordt verkocht', benadrukt Buck. 'Als de jongeren bij het schap staan en alcoholische dranken meepakken, dan is het goed als een medewerker hen daar al waarschuwt dat ze bij de kassa een ID-kaart moeten laten zien.' Verder heeft iedereen z'n eigen rol: de kassamedewerker, de teamleider, maar ook de supermarktmanager en de regio manager. Als een kassamedewerker zich niet prettig voelt bij de situatie aan de kassa, dan moet hij of zij ondersteuning krijgen van de teamleider of supermarkt manager. De regiomanager moet ervoor zorgdragen dat er interne controles worden uigevoerd, waarin wordt gecheckt of iedereen zijn rol goed uitvoert. 'Er staat veel op het spel', legt Buck uit. 'Sinds de nieuwe wet in werking is getre den heeft de burgemeester de bevoegdheid gekregen om drastische maatregelen te nemen. De gemeente gaat nu winkels en horecagelegenheden controleren op de naleving van de wet. Voorheen was dat de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit. Een gemeente-inspecteur kan met behulp van jonge mysteryshoppers controleren of de regels worden nageleefd. Als er drie maal een overtreding wordt geconstateerd, kan de burgemeester vervolgens de drankafdeling in een super markt tijdelijk sluiten. Zover mag het natuurlijk niet komen.' Vier keer per jaar voert Albert Heijn zogenoemde interne controles uit. Met als doel om na te gaan of iedereen zijn taak goed uitvoert. Buck: Als blijkt dat er in winkels niet in alle gevallen naar een ID-kaart wordt gevraagd, dan gaan we extra team avonden organiseren. Het is belangrijk om alle medewerkers te blijven informeren en motiveren, want naar een ID-kaart vragen hoort er nu eenmaal bij. We vinden dit ook zó belangrijk, dat we dit onderwerp mee nemen in de beoordelingsgesprekken van winkelmedewerkers. Voor medewerkers die herhaaldelijk in de fout gaan, zal dit ook betekenen dat zij tijdelijk geen kassa kun nen draaien. We gaan dan in gesprek over andere mogelijkheden binnen de winkel.' Volgend jaar wordt de Drank- en Horeca wet opnieuw aangescherpt. De overheid verhoogt op 1 januari 2014 de leeftijdsgrens voor het kopen of het in bezit hebben van alcohol van 16 naar 18 jaar. Buck: We zijn nu al goed op weg met de ID-controle. Medewerkers weten nu hoe belangrijk het is. We kunnen ons begin volgend jaar dus volledig richten op de verhoging van de leeftijd.' Joke van den Hoeve, Teamleider bij AH 1327 in Nieuwegein, schroomt nooit om naar een ID te vragen. 'Het is weleens gebeurd dat een klant dertig bleek te zijn.' 'Je kunt het niet altijd zien, iemand van dertig kan eruitzien als iemand van twin tig. Daarom neem ik het zekere voor het onzekere.' Er wordt bij AH 1327 veel aandacht besteed aan de leef tijdscontrole. 'We hebben een team avond georgani seerd en iedere week staat het onderwerp in de nieuwsbrief, vertelt Joke. 'We blijven elkaar erop aanspreken en elkaar motiveren. In het begin was het wennen, maar ik merk dat het steeds gemakkelijker gaat. Ook omdat iedereen weet dat er altijd ondersteuning is. De kassamedewerkers zijn zich ervan bewust dat ze iédereen onder de twintig naar zijn/haar ID moeten vragen, ook een klasgenootje van wie ze zeker weten dat hij zeventien is. Zij kunnen dat wel weten, maar een controleur die erachter staat, weet dat niet. Die ziet alleen maar dat er geen ID wordt gevraagd. Met alle gevolgen van dien.' Al deze inspanningen zorgen voorgoede resultaten. AH 1327 heeft de afgelopen controles, zowel die van de gemeente als de interne controle, met glans doorstaan.

Personeelsbladen | 2013 | | pagina 7