Weetje 'Goed dat Albert Heijn dit aanpakt' Resthout En mijn oud papier dan? 19 Aha van boo Eerst maar even een lesje papier maken. In de fabriek worden boomstammen en takken van hun schors ontdaan. Daarna wordt het hout tot snippers vermalen. Die snippers worden gekookt in enorme ketels en losge weekt. Van die vezels wordt een soort papje gemaakt, pulp genaamd. Daarna gaat de pulp naar de papiermachine om er papier of tissue van te maken. Tijdens het pulp- proces wordt al zo duurzaam mogelijk gewerkt. Zo worden de chemicaliën eruit gefilterd en hergebruikt en wordt het hars uit het hout gefilterd en gebruikt als brandstof. 'Het productieproces moet zo duurzaam mogelijk gebeuren, maar ook de bossen waar het hout gekapt wordt, moeten zorgvuldig worden beheerd.' Aan het woord is Annemiek Schop, Kwaliteitsmanager non-food bij Albert Heijn. 'Wij zien erop toe dat steeds meer van onze papier producten afkomstig zijn uit duurzaam beheerde bossen. Dat doen we onder meer in samenwerking met het WNF. De hout vezels voor het papier dat wij verkopen, komen uit verschillende werelddelen. Van veel producten is het hout FSC-gecertifi- ceerd. FSC staat voor Forest Stewardship Council, een onafhankelijke, internationale organisatie die verzekert dat het hout uit verantwoord beheerde bossen komt. Bossen waar selectief wordt gekapt en waar bomen weer worden aangeplant. Bovendien wordt er rekening gehouden met mensen en dieren die in en rond de bossen wonen. Uiterlijk in 2015 willen we dat van alle producten de herkomst bekend is en dat, als het mogelijk is, ook alles FSC-gecertificeerd is.' Een belangrijke leverancier van papier en tissues is SCA, een Zweeds bedrijf dat voor op loopt op het gebied van duurzaamheid. Zij zijn al sinds 1999 FSC-gecertificeerd. In Zweden beheert SCA 2,6 miljoen hectare bos op een verantwoorde manier. Jan de Laat is Manager Productontwikkeling bij SCA en hij geeft aan dat de bomen die ze kappen in eerste instantie gebruikt worden voor de zagerijen die er planken voor tim merfabrieken van maken. 'Van de bomen die hiervoor niet geschikt zijn, maken we pulp. Ook gebruiken we het afval van de zagerij: grote takken en ander resthout. Als we bomen kappen, planten we uiter aard weer jonge bomen terug.' SCA importeert ook pulp uit andere delen van de wereld, ook daar zitten ze boven op duurzaamheid. Jan de Laat: 'We importe ren bijvoorbeeld geen pulp uit Zuidoost- Azië, omdat de herkomst ervan vaak niet duidelijk is. Er bestaat een kans dat het hout illegaal gekapt is. We importeren wel uit Noord- en Zuid-Amerika. Deze pulp komt van snelgroeiende bomen die speciaal aangeplant worden op plantages. We doen daar ook mee aan duurzame ontwikkelingsprojecten, zo hebben we in Brazilië drie miljoen bomen in het regenwoud aangeplant.' Minder CO2 Niet alleen op het gebied van verantwoord bosbeheer zetten SCA en Albert Heijn grote stappen, ook als het gaat om het terugdringen van energieverbruik, water verbruik en de reductie van verpakkings materialen. 'Onze papierfabriek in Spanje is een van de duurzaamste van Europa op het gebied van waterverbruik', vertelt Annemiek Schop Jan de Laat. 'Maar eerlijk is eerlijk, we hebben ook fabrieken waar we nog verbeteringen moeten doorvoeren. Dit is een doorlopend proces binnen SCA.' SCA en Albert Heijn experimenteren ook met het efficiënter verpakken van toilet- en keukenpapier. Annemiek: 'Wij hebben nu een 2-laags toiletpapier dat we veel strakker oprollen, waardoor er meer papier in één pak zit. Zo vervoeren we minder lucht en verbruiken minder energie. We stoten hiermee bijvoorbeeld veertig procent minder CO2 uit.' Natuurlijk is er ook papier en tissue dat wordt gemaakt van gerecycled papier, anders zouden we dat oud papier voor niets sparen. 'Dat wordt veel in karton verwerkt', legt Annemiek uit. 'In mindere mate ook in papier. Ons printpapier van AH puur eerlijk is bijvoorbeeld gemaakt van gerecycled papier. Zo geven we de klant een duurzame keuze' In tissues, keukenrol en toiletpapier zitten verschillende houtsoorten. Van loofbomen komen korte vezels, die zijn nodig voor de zachtheid. Van naaldbomen komen lange vezels, die zijn nodig voor de stevigheid van het papier. Falko Fennema, Teamleider Verkooplaar bij AH 1235 in Lelystad, krijgt eigenlijk nooit vragen van klanten over keukenrol, tissues of toiletpapier. 'Ik heb mezelf eerlijk gezegd ook nooit afgevraagd waar het van daan komt, of hoe het precies wordt gemaakt. Natuurlijk weet ik dat papier van hout gemaakt wordt, maar ik had me nooit gerealiseerd dat daar hele bossen door kunnen verdwijnen als de bomen niet zorgvuldig worden gekapt. Goed dat Albert Heijn papier steeds duurzamer wil produceren en samen werkt met leveranciers die dit al verantwoord doen. Grote bedrijven kunnen echt een verschil maken. Het is belangrijk om ook duidelijk op de verpakking te zetten, dat het duurzaam geproduceerd wordt. Dan worden mensen zich meer bewust van wat er allemaal achter zo'n stukje papier zit.' Falko Fennema

Personeelsbladen | 2013 | | pagina 10