teams, één familie 'De rol van mede werkers is heel erg belangrijk, zij zorgen voor de persoonlijke benadering' Tweets over de Pick Up Points 'De boodschappen staan klaar op de afgesproken tijd' Eén Albert Heijn Aha 6 Anita werkte achter de kassa. Henk deed de zuivel en de kascontrole. Zo leerden twee jonge Tilburgers elkaar 33 jaar geleden kennen. Nog steeds zijn ze gek op elkaar én op Albert Heijn. Blauwe draad Loslaten kwaliteit is optimaal gewaarborgd, of het nu om vers, diepvries of houdbaar gaat.' De code wordt overigens alleen gebruikt bij de grotere Pick Up Points die losstaan van de winkels, vervolgt Jessica. 'Bij de Pick Up Points bij' de winkels meldt de klant zich met zijn naam. Verder is het enige verschil dat op bestaande winkellocaties minder ruimte is voor het Pick Up Point. Dat vraagt om efficiëntere oplossingen.' Klanten hebben, bijvoorbeeld via Twitter, massaal hun liefde verklaard aan de Pick Up Points. Maar zijn er desondanks ook verbeterpunten? 'Aan het eind van de mid dag zijn er grote pieken, vooral op vrijdag', vertelt Jessica. 'Op andere momenten kan het relatief rustig zijn. We zijn nu goed aan het nadenken over hoe we dat kunnen oplossen. Bijvoorbeeld klanten aanmoedigen om op een ander moment te komen, of de efficiëntie vergroten, waar door je nog meer klanten kunt helpen.' In Heemstede, Naarden en Tilburg open den de eerste Pick Up Points die niet bij een winkel zijn gevestigd. Binnenkort wordt daar Schiphol aan toegevoegd. Jessica: 'Niet alleen heel handig voor passagiers die na hun vakantie meteen hun bestelling kunnen ophalen. Maar ook voor die duizenden medewerkers van Schiphol die vaak in wisseldiensten werken. Voor hen is het Pick Up Point een heel gemakkelijke manier om slim boodschappen te doen.' Inmiddels zijn er ook vier Pick Up Points bij winkels ingericht. In Purmerend, Alkmaar, Breda en sinds kort in Zaltbommel. Jessica is heel enthousiast over de rol van de winkels. 'Fantastisch zoals iedereen aan dit concept meewerkt. Het wordt gezien als iets nieuws en moois voor onze klanten. Of de boodschappen nu in de winkel worden gedaan, thuisbezorgd worden of worden opgehaald bij het Pick Up Point, we zijn één Albert Heijn! Je doet het allemaal voor die klant.' Mijn vrouw deed een pit-stop bij PickUpPoint in «Heemstede! Handig van Albert«Heijn!' 'Schitterende investering van Albert Heijn «pickuppoint' 'Binnen 2 minuten de voorraden aangevuld! Handig, dat «PickUpPoint in «Heemstede!' 'Het is vandaag wel een mooie dag om mijn liefde te verklaren aan het @albertheijn«pickuppoint. Wat een fan-tas-tisch concept!' 'Dit is vet! Online bestellen, langsrijden en inladen, relaxed!' 'Super dit, echt 'n aanrader. En (nu nog) kosteloos «Albert Heijn pickupppoint naarden' Sinds een paar maanden is Chantal van Gelder een enthousiaste klant bij het Pick Up Point in Heemstede. 'Ik zag de folders en dacht: dat is handig. Ik maakte ook wel gebruik van Albert, maar bij het Pick Up Point kun je precies inplannen wanneer je je boodschappen ophaalt. Ze staan altijd klaar op de afgesproken tijd. Zo ben je nooit extra tijd kwijt. Ik ga één keer in de week, voor al mijn boodschappen. Ook familie en vrienden heb ik inmiddels overtuigd van de voordelen. Hoewel sommige mensen het juist fijn vinden om lekker in de winkel te snuffelen. Zelf houd ik me sinds het Pick Up Point beter aan mijn lijstje. Je komt toch minder in verleiding om andere dingen te kopen.' Chantal van Gelder 'Dat was bij de Famila, een voorloper van de Miro', weet Anita van Beek (49) nog goed. 'Henk was 22 en ik 16.' Pas vier jaar later heeft Henk (56) de stap gewaagd en Anita uitgenodigd voor een kop koffie. 'Twee jaar daarna zijn we getrouwd', vertelt Henk. De Miro aan de Jan Heijnstraat 10 in Tilburg werd later AH XL 1521. Anita werkt er nog altijd, Henk stapte in 1993 over naar het distributiecentrum in Tilburg. Elke dag opnieuw rijdt hij er met plezier naartoe. 'Orders picken, heftruck rijden, laden en lossen. Mooi, veelzijdig werk.' Henk is op het DC in goed gezelschap, want zijn zoon Dave (23) zit in dezelfde shift! Net als zijn vader heeft hij meer feeling met 'het magazijn' dan met de winkel. Dave: 'Ik heb een korte tijd bij AH XL 1521 in Tilburg gewerkt, maar het omgaan met klanten lag me niet zo goed. Laat mij maar lekker mijn opdrachten uitvoeren. Goed sjouwen, daar houd ik V.l.n.r.: Remco, moeder Anita, Dave en vader Henk. van.' Dave werkt 40 uur per week. broer Remco (26) werkt 24 uur per maar dan in de winkel van moeder Anita! 'Albert Heijn is echt de "blauwe draad" door ons leven', lacht ze. 'Met Remco sta ik vaak bij Health and Beauty. Maar alles van Verkoopklaar vind ik leuk, zolang ik maar niet hoef te zitten. Terug naar de kassa zou ik echt niet willen.' De jongens wonen nog thuis. 'Je snapt dus wel waar het hier over gaat aan tafel', zegt Remco. 'Praten over Albert Heijn verveelt me gelukkig nooit. Alleen op vakantie mag het soms wel eens over iets anders gaan.' Hij grijnst: 'Dan merk je toch dat mijn vader en broertje het maar moeilijk los kunnen laten.' Dave reageert direct: 'Draai dat maar gerust om!'

Personeelsbladen | 2013 | | pagina 4