"Blijf er niet mee zitten!" Last van ongewenst gedrag? 'Duurzaamheid moet in ons DNA gaan zitten' 'Dieren moeten wel met respect worden behandeld' 'Binnen enkele jaren is het gelukt om de hele keten te verduurzamen' Revolutie Anita Scholte op Reimer: Ruben Busch: Trots Aha 6 Albert Heijn vindt het belangrijk dat iedereen op een veilige manier, in een goede sfeer en met plezier zijn werk kan doen. Daarom wordt er alles aan gedaan om ongewenste omgangsvormen te voorkomen. Wat is de signaallijn? Wanneer bel je met de signaallijn en wanneer niet? Wat doet een Nazorg- en Vertrouwenspersoon? Het verlenen van nazorg is ook onderdeel van jullie werk? 7 Aha Dat is een groot voordeel. Door die trans parante lijnen kunnen we ook echt iets voor elkaar boksen.' Een mooi voorbeeld daarvan is varkens vlees. Albert Heijn en leverancier VION Food hebben de handen ineengeslagen. 'Binnen enkele jaren is het ons gelukt om de hele keten te verduurzamen', vertelt Ruben Busch van VION Food. 'Albert Heijn en VION Food hebben in overleg met de Dierenbescherming en de boeren regels opgesteld rondom dierenwelzijn. Het vlees voldoet aan het Beter Leven Kenmerk één ster van de Dierenbescherming. Het logo hiervan is op de verpakking terug te vinden. De varkens hebben nu meer leefruimte, er hangt speelmateriaal in de stallen en de mannetjes worden niet meer gecastreerd. Ook mogen dieren niet te ver van de boerderij worden vervoerd, zodat de reisduur niet te lang wordt.' Dierenwelzijn is maar één aspect van de varkensvleesrevolutie. Ruben: 'Ook voedselveiligheid is voor ons een top prioriteit. De speciaal geselecteerde varkenshouders besteden maximaal aan dacht aan de gezondheid van de varkens, aan de hand van een door VION Food ontwikkelt diergezondheidsprogramma. Onze varkens krijgen zo min mogelijk antibiotica. Dat wil zeggen dat het alleen wordt gebruikt als een varken ziek is. Het antibioticagebruik is hierdoor gemiddeld met zestig procent afgenomen.' Een dierenarts komt regelmatig langs om de gezondheid van de dieren te inspecteren en het bedrijf te begeleiden bij diergezondheid. Het antibioticagebruik Klant Ester de Boer uit Rotterdam koopt altijd biologisch vlees, omdat ze wel wat extra's over heeft voor dierenwelzijn. 'Ik ben helemaal niet tegen het eten van dieren, maar dan moeten ze wel met respect worden behandeld. Meestal koop ik ook biologische groenten. Ik vind het een prettig idee dat er minder bestrijdings middelen worden gebruikt en bovendien vind ik het vaak lekkerder. Wie in ieder geval altijd biologische voeding krijgt, dat is mijn zoontje van zeven maanden. Voor zo'n kleintje vind ik alleen het beste goed genoeg.' Ester de Boer wordt intensief gevolgd. En de regels zijn streng. Als iemand de vastgestelde normen overschrijdt, dan volgt een verbeterprogramma. Ook lopen de be drijven het risico niet meer te mogen leveren aan Albert Heijn. In deze keten zijn overigens niet alleen dierenwelzijn en voedselveiligheid ver beterd, ook op het gebied van milieu zijn stappen gezet. Ruben: 'Mannelijke varkens die niet zijn gecastreerd, hebben minder voer nodig om te groeien en dat is weer positief voor het milieu.' Albert Heijn is trots op de duurzame keten. 'Op deze manier willen we alle ketens ver duurzamen', geeft Anita aan. 'We zijn nu bijvoorbeeld ook al bezig met de Kip van Morgen. Dat doen we in samenwerking met andere supermarkten. We gaan een gezonder, langzamer groeiend kippenras fokken. Maar we kijken ook naar allerlei andere aspec ten die mens, dier en milieu raken, zoals strobalen en uit loopgebieden met begroeiing voor de afleiding, meer vier kante meter ruimte per kip, minder antibiotica en duur zame voeding. En natuurlijk kijken we naar de prijs. Want ook die kunnen we niet uit het oog verliezen. De klant wil duur zame, maar ook betaalbare producten. Dat bereiken we alleen als we het groot schalig aanpakken.' Nazorg- en Vertrouwenspersonen Lies Melis en Pieter Westdorp zorgen voor ondersteuning bij ongewenst gedrag, maar ook bij het verwerken van schok kende gebeurtenissen. 'Krijg je hiermee te maken, meld het dan direct aan je leidinggevende. Of neem contact op met de signaallijn.' 'De signaallijn is een meldpunt voor misstanden op de werkvloer. Meld ongewenst gedrag bij je leiding gevende of je HR Business Partner. Doe je dat liever niet, dan kan je bij de signaallijn terecht, 24 uur per dag, zeven dagen per week. Via 0800 022 21 69 of www.aholdsignaallijn.nl.' 'De signaallijn is niet bedoeld voor bijvoorbeeld klachten over het werkrooster of de kassabezetting; je kunt wel contact opnemen voor het melden van ongewenst gedrag, zoals seksuele intimidatie, agressie, pesten of discriminatie. Medewerkers kunnen ons als Nazorg en Vertrouwenspersonen ook rechtstreeks bellen en vrijuit spreken, wij zijn onafhankelijk en hebben zwijgplicht.' 'Wij luisteren goed en geven alternatieven aan. Soms gaan we in gesprek met de aangeklaagde. Maar, jij - als melder - bepaalt! Wij geven alleen aan wat er kan. Vaak komen we dankzij bemiddeling tot een goede oplossing. Maar een melding kan ook leiden tot het indienen van een formele klacht bij de Klachtencommissie, wij helpen jou daarbij.' 'Na een schokkende gebeurtenis als een overval, geweld of bedreiging, spreken wij altijd de dag erna met het slachtoffer. Wij helpen bij de verwerking en verwijzen eventueel door naar een psycholoog of traumabegelei ding. Medewerkers onderschatten dit soort incidenten soms en gaan meteen weer over tot de orde van de dag. Maar praten is zo belangrijk! Het helpt je om de schokkende gebeurtenis een plek te geven. Doe je dat niet, dan is de kans zeer groot dat de traumatische ervaring alsnog in al zijn heftigheid terugkomt.' Lies Melis en Pieter Westdorp zijn de Nazorg- en Ver trouwenspersonen van Albert Heijn. Naam: Lies Melis-van Heeren Leeftijd: 53 Werkt bij Ahold sinds: 1974 Werkgebied: Noord Telefoonnummer: 06 20 36 67 81 E-mailadres: lies.melis@ahold.com Naam: Pieter Westdorp Leeftijd: 60 Werkt bij Ahold sinds: 1968 Werkgebied: Zuid Telefoonnummer: 06 12 71 54 84 E-mailadres: pieter.westdorp@ahold.com

Personeelsbladen | 2013 | | pagina 4