Intensief samenwerken voor een duurzame keten Albert Heijn is uitgeroepen tot de meest groene supermarkt van Nederland. Maar dat is geen reden om op onze lauweren te rusten. Integendeel! 'We blijven elke dag werken aan het verduurzamen van onze keten.' We kunnen echt iets bereiken als we het samen aanpakken' Aha 4 Pure noodzaak 5 Aha weten van producten A TOT Z waar vandaan komen' Dick Boer sprak vier jaar geleden de ambitie uit om in 2015 alle eigenmerk producten duurzamer te produceren. Sindsdien is er veel gebeurd. We pakken het grondig aan', zegt Anita Scholte op Reimer, Hoofd Productkwaliteit Integriteit. 'En met grondig bedoel ik dat we niet alleen kijken naar producten, maar de hele keten willen verduurzamen. Daarbij kijken we naar alle facetten: dierenwelzijn, beperking van de CO2-uitstoot, reductie van verpakkings materialen en het verminderen van water- en grondstofverbruik, maar ook het verbeteren van sociale omstandigheden van mensen in derdewereldlanden.' Bij het verduurzamen van de keten heeft Albert Heijn te maken met complexe vraagstukken. 'Wat goed voor de dieren is, kan bijvoorbeeld weer slecht zijn voor het milieu', legt Anita uit. 'Duurzame ver pakkingen zijn hartstikke mooi, maar als daardoor je product minder lang houdbaar is, dan zorgt dat weer voor verspilling. Kortom, wat je aan de ene kant wint, kun je aan de andere kant weer verliezen. Wij maken een optelsom van al die factoren en gaan uiteindelijk voor het meest duurzame resultaat. Klanten moeten erop kunnen vertrouwen dat we daarin de goede keuzes maken. Dat vertrouwen is heel belangrijk. Duurzaamheid moet in ons DNA gaan zit ten. Als klanten aan Albert Heijn denken, moeten ze denken aan lekker, gezond en vooral ook duurzaam.' De tijd dat duurzaamheid werd geassocieerd met 'geitenwollen sokken' ligt ver achter ons. Duurzaamheid is pure noodzaak ge worden, daar is Anita heel duidelijk over. 'Als we niet zuinig met de aarde omspringen, kunnen we straks onze klanten niet het ruime assortiment bieden zoals we nu doen. Zeker niet tegen de beste prijs.' Om die verduurzaming te bewerkstelligen moet de hele keten aangepakt worden. 'Dat betekent dus dat we intensief moeten samenwerken met leveranciers, producenten en vervoer ders', vertelt Anita. 'Albert Heijn heeft transparante ketens. Dat wil zeggen, dat we van a tot z weten waar onze producten vandaan komen. We kennen onze leveranciers. TUgba Gulec Dat klanten steeds bewuster bood schappen doen merkt ook Tugba Gulec, Teamleider Verkoopafdeling bij AH 1509 in Rotterdam. 'Ik merk dat klanten steeds beter naar de productinformatie kijken', vertelt ze. 'Ze willen weten waar hun voedsel vandaan komt en hoe het is ge produceerd. Gelukkig is Albert Heijn daar helder over. Ik zie vooral dat mensen met kinderen steeds vaker overstappen op biologisch vlees en biologische groenten. Ze willen het beste voor hun kind, maar ik denk ook dat ze beter over de toekomst van onze planeet nadenken. Ik heb zelf net een dochter gekregen en datzelfde geldt voor mij.' Het groene bewustzijn van Tugba is aangewakkerd door Albert Heijn, bekent ze. 'Ik zal eerlijk zijn, een paar jaar geleden was ik helemaal niet bezig met duurzaam heid. Maar toen Albert Heijn begon met de deuren voor de koelvakken, het afschaffen van gratis plastictasjes en het niet meer automatisch uitprinten van kassabonnen, ben ik er steeds meer in geïnteresseerd geraakt. Als ik de cijfers hoor, vind ik dat heel motiverend. We kunnen echt iets bereiken als we het samen aanpak ken. Ik vind dat we bijvoorbeeld ook meer zouden kunnen be zuinigen op promotiemateriaal. Als we aanbiedingen en acties nou eens op digitale displays gaan vertonen, dan scheelt dat ook weer duizenden kilo's promotie materiaal per jaar.'

Personeelsbladen | 2013 | | pagina 3