'Vijftig jaar geleden kwam Lassie met een rijst die niet kon mislukken' Cijfers 'Mijn oma maakte de heerlijkste rijsttafels' De herkomst van rijst Nieuwe smaken en gemak 9 Aha De opmars van rijst begon vijftig jaar geleden met een uitvinding die ons nog steeds bekend in de oren klinkt: Lassie Toverrijst. Maar rijst had lange tijd daarvoor al z'n intrede gedaan in ons land. 'Mensen uit het toenmalige Nederlands-Indië namen hun eetgewoonten mee', vertelt Commercieel Manager Frank Dechering van Lassie. 'Maar Hollandse huisvrouwen hadden moeite om de rijst goed klaar te maken. Bij het bereiden van de traditionele rijst moet je namelijk heel precies omgaan met de kooktijd en de hoeveelheid water die je gebruikt. Lassie bedacht daar iets op: een rijst die niet kon mislukken! Door de rijst voor te stomen werd de kooktijd verkort van twintig naar acht minuten. Maar nog belangrijker: door het stoomproces worden de korrels ook steviger en plakken ze niet meer aan elkaar. Het gevolg was dat ieder een opeens een mooie droge korrel op tafel kon toveren.' Witte rijst was een halve eeuw geleden misschien nog iets te exotisch, maar al snel hoorde het helemaal thuis in de Hollandse keuken. Toch blijven we graag nieuwe din gen ontdekken. 'Dat zien we dan ook terug in het schap', vertelt Category Manager Paul van Hedel van Albert Heijn. 'In ons assortiment hebben we rijstproducten van over de hele wereld. We raken ook steeds meer gewend aan internationale smaken. Wat nu bijvoorbeeld populair is bij onze klanten, zijn basmati- en pandanrijst. Dat zijn aromatische rijstsoorten uit respectie velijk India en Thailand. Deze rijstsoorten hebben een specifieke geur en smaak. Maar ook de ronde rijstsoorten, zoals risotto, zijn niet meer weg te denken uit het schap. Het is een dikke romige rijst soort die geteeld wordt in Zuid-Europa en erg geliefd is.' Rijst is een graansoort, net als tarwe en maïs. Het komt voornamelijk uit Azië, maar wordt dus ook geteeld in Europa én Noord- en Zuid-Amerika. In de meeste gevallen wordt rijst nat geteeld. De rijst- planten staan dan nagenoeg helemaal onder water. Na het oogsten van de rijst- planten worden de rijstkorrels uit de aren gehaald en wordt het kaf verwijderd. Het kaf is niet eetbaar, het wordt bijvoorbeeld gebruikt in de meubelindustrie. Wat er overblijft, is rijst in een vliesje. Die 'ruwe' rijst is zilvervliesrijst. Het vliesje zorgt voor vitaminebehoud en extra vezels. Vergelijk het met volkoren graanproducten. Toch wordt verreweg de meeste rijst ontdaan van het vliesje. Het is neutraler van smaak en daardoor vinden de meeste mensen het lekkerder. In het rijstschap van Albert Heijn vind je ook couscous en bulgur. Strikt genomen is dit geen rijst, maar een bewerkte graan soort. Ook nieuwkomer quinoa is officieel geen rijst. Paul: 'Quinoa is het zaad van een plantensoort uit Peru. Het is heel voedzaam omdat er veel eiwitten in zitten. En het is lekker! Jamie Oliver is een groot fan en gebruikt het regelmatig in zijn gerechten.' De klant is op zoek naar nieuwe smaak- belevenissen, maar ook naar gemak. 'Daarom zien we de magnetronrijst inmid dels flink groeien', vertelt Paul. Ook Lassie komt, vijftig jaar na de introductie van Toverrijst, weer met een nieuw product dat mogelijk een revolutie in de keuken gaat veroorzaken. Frank Dechering: 'Wij introduceren een roerbakrijst die in vier minuten klaar is. Je kookt het niet, maar bakt het in een koekenpan met een beetje olie, of bouillon. Het is niet alleen snel klaar, maar het is ook nog eens erg lekker. Tijdens de bereiding kunnen namelijk andere smaken, van bijvoorbeeld groenten en vlees, in de rijst trekken.' Jaarlijks wordt er op aarde 700 miljoen ton rijst geproduceerd. Wereldwijd eet men gemiddeld 235 gram rijst per persoon per dag. In Nederland is dat maar 11 gram. Er is 2000 tot 10.000 liter water nodig om 1 kilo rijst te produceren. China is de grootste rijstproducent ter wereld. Het grootste deel van de rijst is voor eigen gebruik. De belangrijkste exportlanden van rijst zijn Thailand, Vietnam, India en de Verenigde Staten. if*"! Jules Margés, Medewerker Verkoopklaar bij AH XL 1615 in Helmond, vindt het gezellig als er in zijn winkel kookdemonstraties worden gegeven. 'De kok maakt internationale gerechten klaar, dus vaak iets met rijst. De producten vliegen dan ook de winkel uit. Wij hebben momenteel vijf meter schapruimte met rijstproducten. Daar komen steeds nieuwe producten bij. Ik zie de interesse daarin ook toenemen. Of ik klanten wel eens advies geef? Zeker! Ik adviseer bijvoorbeeld om basmatirijst te nemen in plaats van snelkookrijst. Het is namelijk veel smaakvoller. Ik ben opgegroeid met rijst. Mijn Indische oma maakte elk weekend de heerlijkste rijsttafels voor de hele familie. Mijn oma is helaas overleden, maar haar recepten zijn gelukkig bewaard gebleven.'

Personeelsbladen | 2013 | | pagina 5