Hoe worden AH Fotoboeken gemaakt? De opmars van het digitaal gemaakte fotoboek is niet meer te stuiten. Het is persoonlijk, gemakkelijk en het ziet er geweldig uit. Het AH Fotoboek werd onlangs, samen met een aantal andere fotoboeken van CEWE, door de Consumentenbond uitgeroepen tot 'Beste uit de test'. Een kijkje achter de schermen. Vijf kilometer Aha 10 Trouwerij 11 Aha Ook andere fotocadeaus zijn populair, zoals iPhone-hoesjes. Door het gebruik van grote rollen papier gaat het printen drie keer zo snel als vroeger. De fotopagina's worden digitaal geprint, precies zoals de klant heeft aangegeven. 'Elk fotoboek is Wie had dat nog geen tien jaar geleden kunnen denken? Toen startte de Fotoservice van Albert Heijn. Klanten leverden hun filmrolletjes in bij de winkel en konden enkele dagen later hun foto's weer ophalen. Sindsdien is er ongelofelijk veel veranderd. In 2005 werd het mogelijk om zelf een AH Fotoboek te maken via internet. Inmiddels behoren filmrolletjes vrijwel tot het verleden, en heeft het AH Fotoboek definitief een plaats veroverd in het assortiment. Category Manager Services Florien Bos: We willen dicht bij onze klanten staan. Wat is er nu persoonlijker dan foto's? Met de AH Fotoservice bieden we klanten het gemak om via onze website een prachtig fotoboek te ontwerpen, of andere leuke fotocadeaus, zoals een kalender of iPhone-hoesje.' De AH Fotoboeken en fotocadeaus worden geproduceerd door het Duitse bedrijf CEWE. 'Een grote, internationale speler, die hoge kwaliteit levert', aldus Florien. Aha mocht een kijkje achter de schermen nemen, samen met Arnold Landman, Teamleider Verkoop AH 1578 Zaandam. 'Bij de Servicebalie merk ik hoe populair de fotoboeken zijn. Super om mee te mogen kijken. Zo kan ik straks onze klanten nog beter informeren', zegt Arnold. Het begint allemaal bij de klant thuis. Achter de computer kan hij in enkele eenvoudige stappen zijn eigen persoonlijke fotoboek of fotocadeau maken. De website van Albert Heijn Fotoservice werd in 2011 helemaal vernieuwd en is nu nóg gebruikersvriendelijker. Zodra de klant op 'verzenden' klikt, komt CEWE in beeld. Ilona Boden, Medewerker Customer Service bij CEWE: 'Iedere bestelling krijgt een unieke code. Zo kunnen we deze gedurende het hele productieproces nauwlettend volgen.' De fotoboekgegevens van de klant komen direct via de server bij CEWE binnen. De fotopagina's worden meteen digitaal geprint, op enorme rollen van wel vijf kilometer. 'Sinds we werken met de grote printrollen zijn we drie keer zo snel als vroeger', zegt Ilona. 'Voorheen werden de foto's op losse vellen afgedrukt.' De machine drukt de foto's exact zo af als de klant heeft aangegeven, bijvoor beeld in sepiatinten of zwart-wit. Thuis wordt de klant tijdens het maken gewaar schuwd met een rode smiley als zijn foto's van onvoldoende kwaliteit zijn. De rollen worden gedroogd en op karretjes naar de snijmachines gereden, voor een eerste ruwe versie. Er rollen keurige stapeltjes uit, gerangschikt per klant. Dat is mogelijk doordat de snijmachine de klantcodes herkent. Na het machinaal aan elkaar plakken van de pagina's be dienen medewerkers een snijmachine die alle randjes er op maat afsnijdt. Dat is de enige handmatige handeling in het hele productieproces, al is er een machine in de maak om ook dit onderdeel over te nemen. Het fotoboek nadert z'n voltooiing. Nu moet de kaft er nog omheen. Ook hiervoor heeft de klant thuis aangegeven hoe die eruit moet zien: een bepaalde kleur, een foto op de kaft en/of een tekst. Deze kaft, even eens voorzien van de klantcode, is elders in de productieruimte uitgevoerd. In de Op grote acryl-rollen worden foto's afgedrukt voor wanddecoraties. Het is een vrijwel volledig computer gestuurd proces. Op grote acryl-rollen worden foto's afgedrukt voor wanddecoraties. De fotopagina's worden gesneden in een eerste ruwe versie. uniek' Florien Bos

Personeelsbladen | 2013 | | pagina 6