Albert Heijn en de opkomst van online diensten Winkelen op het web; we doen het steeds vaker. Sinds 2000 is in I Nederland de verkoop via internet zelfs verachtvoudigd. Een ontwik- I keling waar ook Albert Heijn op inspeelt, want er is de afgelopen I tijd veel gebeurd en er staan veel plannen op stapel. 'Boodschappen in de winkel doen heeft toch iets gezelligs' 'Ik denk dat veel klanten ook bood schappen online willen doen' Consumenten hebben ondervonden dat online kopen veilig en gemakkelijk is Online en offline door elkaar Uitstekende service Aha 4 De winkel blijft altijd bestaan 5 Aha 'We streven naar optimale service*- Albert Heijn heeft de online mogelijkheden de afgelopen jaren met beide handen aangegrepen en loopt daarin vaak voor op andere supermarktketens in mogelijkheden van internet maximaal te benutten, streven we naar optimale service aan onze klanten', geeft General Manager a.i. E-Commerce Adriaan Thierry aan. 'Boodschappen doen via internet is voor een groot deel van onze klanten immers volstrekt normaal geworden. Klanten vullen via ah.nl hun boodschappenlijstje in, voegen met een enkele muisklik alle ingrediënten van een recept van Allerhande toe aan hun online winkelwagen en laten hun boodschappen bezorgen op een tijdstip dat hun het beste uitkomt. Maar natuurlijk blijft een groot deel van onze klanten ook nog steeds naar de winkel komen.' verhandeld. Anno 2013 blijkt dat dus nog niet het geval, maar dat er een verandering gaande is in het consumentengedrag, laten de cijfers duidelijk zien. Sinds 2000 is in Nederland de verkoop via internet verachtvoudigd. En het einde van deze ontwikkeling is volgens trendwatcher Jai Rambaratsingh nog lang niet in zicht. Het begon met de online verkoop van boeken en muziek en daarna volgde elektronica. Maar ook in kledingsector en levensmidde lenindustrie vindt sinds een aantal jaren een revolutie plaats. Consumenten hebben inmiddels ondervonden dat online kopen veilig is en heel gemakkelijk kan zijn. Ook bedrijven begrijpen steeds beter hoe ze klanten via internet moeten bedienen. 'In vakgebieden waar klanten waarde hechten aan productbeleving moet je drempels zo veel mogelijk wegnemen', vertelt Jai. 'Wie tegels zoekt voor zijn badkamer wil deze wel even in z'n handen hebben gehad. Dus de online tegelverkoper stuurt jou met plezier een gratis proeftegel toe. Wie online nieuwe schoenen koopt, wil graag zeker weten of deze lekker zitten. Dus bedrijven die schoenen verkopen, bieden de mogelijk heid om een online bestelling kosteloos en zonder opgaaf van reden terug te sturen. In de service aan klanten moet je online heel ver gaan. Dat is belangrijk als je de strijd wilt aangaan met de fysieke winkel.' Steeds meer winkeliers beseffen dat internet niet moet worden gezien als een bedreiging, maar juist als een extra en aanvullend verkoopkanaal. 'Zowel de traditionele winkel als de online shop hebben bestaansrecht', meent Jai. 'Nu en in de toekomst. Winkelen is een beleving die nooit volledig door internet Toen in de jaren negentig internet opkwam, voorspelden sommige deskundigen het einde van de winkelstraat. In de toekomst zou volgens hen alles via internet worden John Visscher Online winkelen heeft volgens John Visscher (35), Medewerker Verkoopklaar bij AH 1616 in Hoogeveen, veel voordelen. 'Het aanbod is groot en een product is eigenlijk nooit uit verkocht', licht hij toe. 'Je kunt bovendien gemakkelijk vergelijken en de winkel is 24 uur per dag open. Dat is misschien wel het grootste voordeel.' Zelf koopt John regelmatig iets via internet. 'Dat kan van alles zijn. Elektronica, cd's en dvd's, maar ook vakanties.' John krijgt van klanten geregeld de vraag of de boodschappen ook thuisbezorgd kunnen worden. 'Hier in Hoogeveen hebben we nog geen Albert.nl. Dat is wel een gemis', meent hij. 'Ook ik heb met twee kleine kinderen niet altijd zin om door weer en wind naar de winkel te gaan. Online boodschappen doen is voor veel mensen een uitkomst. Maar de fysieke winkel zal blijven bestaan. Boodschappen doen in de winkel heeft toch iets gezelligs.' Matthy van Empel (20) is Medewerker Verkoopklaar bij AH 1205 in Oisterwijk. Hij koopt veel via internet. 'M'n vakantie heb ik bijvoorbeeld online geboekt', vertelt hij. 'Maar ook de sportkleding voor m'n voetbalclub bestel ik via internet. Waarom? Internet is vaak goedkoper, je kunt gemak kelijk prijzen vergelijken en de meeste online shops zijn betrouwbaar. Daar let ik wel op. Vertrouwen is belangrijk als je via internet koopt. Dat Albert Heijn hierin meegaat, vind ik slim. Ik denk dat er veel behoefte is bij onze klanten om ook boodschappen online te kunnen bestellen. In Oisterwijk hebben veel mensen een druk leven; dan is thuisbezorgen of boodschappen op een 1 gewenst tijdstip ophalen I echt een uitkomst.' Matthy van Empel durend naar nieuwe manieren om onze klan ten te bedienen', ligt Adriaan toe. Zo kunnen consumenten sinds kort hun bol.com-bestelling bij een aantal Albert Heijn-winkels laten bezorgen. Een andere ontwikkeling is de opening van Pick Up Points, locaties waar klanten hun online bestelde boodschappen op een tijdstip naar keuze kunnen afhalen. In Heemstede, Naarden en Tilburg zijn de eerste Pick Up Points inmiddels een feit. Pick Up Points hebben diverse voordelen ten opzichte van het laten thuisbezorgen van boodschappen. Adriaan: 'Bij een Pick Up Point haal je je boodschappen op als het jou uitkomt. Je hoeft niet thuis te wachten op de bezorging. Een tweede voordeel is dat er geen extra kosten zijn. Bovendien is er geen minimale bestelgrootte. In theorie kun je één komkommer bestellen en die bij een Pick Up Point komen ophalen. Maar juist ook bij grote bestellingen is een Pick Up Point een uitkomst. Een Pick Up Point is echt de oplossing voor iedereen die het gevoel heeft dat sommige dagen te kort zijn om boodschappen in de winkel te doen of thuis te laten bezorgen.' Anno 2013 gebruiken consumenten ver schillende verkoopkanalen kriskras door elkaar heen. Het aandeel online aankopen zal blijven groeien. 'Albert Heijn blijft met die ontwikkeling meebewegen', verzekert Adriaan. Hoe ziet boodschappen doen er volgens hem over een jaar of vijftien uit? 'Sommige bestellingen zullen tegen die tijd volledig automatisch gaan. Koelkasten geven via internet bijvoorbeeld een seintje als de melk op is. Maar we blijven dan ook nog steeds naar de winkel gaan. Die zal altijd blijven bestaan.' kan worden vervangen. Vriendinnen willen bijvoorbeeld lekker een dagje met elkaar kunnen shoppen en in de supermarkt komen klanten ook om andere mensen te ontmoeten of een praatje te maken met de medewerkers. Vergeet ook niet dat mensen zich nog steeds willen laten verrassen in winkels. Uiteindelijk draait het allemaal om de beleving. Je ziet dat consumenten zich steeds vaker online oriënteren, daarna in de winkel naar een product gaan kijken, hun smartphone er nog even bijpakken om het product vervolgens weer achter hun pc te bestellen. Online en offline lopen dwars door elkaar heen. Dat is de werkelijkheid van vandaag en morgen.' Ook deze trend heeft Albert Heijn goed begrepen. De boodschappen die mensen online of via hun smartphone aan hun winkelwagen hebben toegevoegd, worden door Appie bijvoorbeeld gesorteerd op looproute in de winkel. 'We zoeken voort-

Personeelsbladen | 2013 | | pagina 3