en ik maken altijd een rondje samen' r'Kiran 'Bij Albert Heijn zijn we gewend mensen te begeleiden' 'Dennis weet alles van de klanten' UIL Award 2012 'Roy is leergierig en profileert zich sterk' Albert Heijn heeft sinds 2007 een Wajong-programma. Het doel daarvan is om meer medewerkers met een fysieke, psychische of verstandelijke beperking een kans te geven bij Albert Heijn. 'Als leer-werkbedrijf kunnen wij veel voor deze mensen betekenen.' Aha 12 Loyaal en betrokken 13 Aha Albert Heijn is een van de grootste werkgevers van Nederland. Er zijn circa 120.000 mensen in dienst. Bijna 600 van hen zijn Wajongers, de meeste zijn werkzaam in de winkels van Albert Heijn. Een Wajonger is iemand die sinds jonge leeftijd een arbeidsbeperking heeft en valt onder de Wet werk en arbeidsondersteuning jong gehandicapten. Veel Wajongers kunnen met enige aanpassingen en de juiste begeleiding prima aan de slag bij een gewone werkgever. Albert Heijn wil een werkgever zijn voor iedereen, dus ook voor deze groep. 'We willen bereiken dat gemiddeld in elke winkel een Wajonger werkt', zegt Herma Nauta van de afdeling HR Expertise op het hoofdkantoor in Zaandam. 'Ons bedrijf leent zich daar uit stekend voor. Veel jonge mensen vinden bij ons in de winkels hun eerste baantje. Ze moeten doorgaans nog veel leren. Wij zijn het dus gewend om mensen te begeleiden.' Voor Wajongers is een Albert Heijn-winkel vaak een prettige omgeving om in te wer ken. Ze doen er werkervaring op waarmee ze een vervolgstap kunnen maken op de arbeidsmarkt, binnen de detailhandel of Supermarktmanager Kristian Schuchard om schrijft hem als een gezellige jongen die graag een praatje maakt met z'n collega's en met de klanten. 'Kiran is tijdens zijn werk alleen snel afgeleid. Daar besteden we dus extra aandacht aan. Hij moet proberen dingen in één keer helemaal af te maken.' Na elke werkdag maken Kristian en Kiran samen een rondje door de winkel om te kijken of het werk volgens afspraak is uitgevoerd. Vanuit de Wet Wajong krijgt hij elke week bezoek van een jobcoach die structuur aanbrengt in zijn werkzaamheden. 'Dat is belangrijk voor mij', zegt Kiran. Ook Kristian ziet dat de begeleiding resultaat heeft. 'Door heldere afspraken te maken, prioriteiten te stellen en uit te spreken wat je verwacht, worden zijn taken overzichtelijker. Dat resulteert in een prima samenwerking.' Kiran Gajadhar (28) werkt al ruim tien jaar bij Albert Heijn. Sinds december 2011 is hij kwaliteitsmedewerker bij AH 1490 in Amsterdam. 'Ik houd de winkel netjes, controleer de schappen, vul ze bij en maak schoon', vertelt Kiran, die een contract voor twintig uur per week heeft. Supermarktmanager Harrie Faems, AH 1578 Zaandam, is dolblij met Wajonger Dennis Bosma (28). 'Dennis is hier al elf jaar in dienst. We werken ontzettend goed samen. Ik begrijp hem en hij begrijpt mij. Dat is heel belangrijk. Ook heeft hij een goede klik met collega's. En klanten krijgen stuk voor stuk een lach op hun gezicht als Dennis er is. Hij weet werkelijk alles van hen: wie er zwanger is, wie er in z'n tuin aan het werk is of wie z'n teen heeft ge stoten. Hij is echt een wandelend Facebook.' Dennis gaat dan ook met veel plezier naar zijn werk. Hij vult het liefst de schappen met daarbuiten. Herma: 'Veel Wajongers blijven langdurig bij Albert Heijn in dienst. Zo'n veertig procent krijgt uiteindelijk een vaste aanstelling. Voor degenen die uitstromen, zoekt Albert Heijn samen met re-integratiebureau USG Restart naar een andere werkplek. Van hen vindt ruim de helft een baan buiten Albert Heijn.' Samen met Accenture en MVO Nederland heeft Albert Heijn in 2012 gekeken hoe Wajongers beter bij de arbeidsmarkt kun nen worden betrokken en sneller bij Albert Heijn aan de slag kunnen. Ook is er al enkele jaren een nauwe samenwerking met re-integratiebureau USG Restart en uitkeringsinstantie UWV. 'Zij leggen de eerste contacten en stellen geschikte kandidaten aan ons voor', aldus Herma. 'Bovendien kunnen zij aan de Wajonger die in dienst komt een jobcoach toewijzen als dat nodig is. Die kan hem regelmatig op de werkvloer Roy van Dalen en Ramon Spitz bezoeken en zorgen voor extra aandacht en begeleiding.' In 2012 wilde Albert Heijn van wege het 125-jarig bestaan 125 Wajongers in dienst nemen. Eind november stond de teller op 138. Daarmee komt het totaal op 578, een geweldig resultaat! 'Managers vin den het werken met Wajongers vaak heel fijn', vertelt Herma. 'Wajongers zijn loyaal en erg betrokken bij de winkel. Een regio manager verwoordde het tijdens een infor matiebijeenkomst heel treffend: "Eigenlijk gun je iedere manager een Wajonger."' Albert Heijn werkt al enkele jaren nauw samen met re-integratiebureau USG Restart en uitkeringsinstantie UWV. Voor deze samenwerking én het plaatsen van zo'n 140 kandidaten in 2012 zijn Albert Heijn en USG Restart beloond met de UIL Award 2012, die door UWV wordt toegekend aan zijn meest Innovatieve Leverancier. Roy van Dalen (23) werkt sinds mei 2012 bij AH 1131 in Schagen. Hij is volgens zijn Teamleider Ramon Spitz niet bepaald een doorsnee Wajonger. 'Roy liep de eerste dag een volle kantine binnen en begon zich enthousiast aan iedereen voor te stellen', herinnert hij zich. 'Hij mengde zich heel makkelijk in de groep.' In het team Verkoopklaar maakt Roy de verwachtingen meer dan waar. Ramon: 'Als je Roy een duidelij ke taakomschrijving geeft, doet hij z'n werk perfect. Maar als de structuur ontbreekt, verliest hij z'n concentratie en is hij snel afgeleid.' Roy vult de bulkrestanten aan, doet de zuivel en draait bij op de kassa. Hij heeft het meeste plezier van de sociale contacten in zijn werk. 'Een fles cola in een schap zetten, geeft niet veel voldoening. Het zijn collega's en klanten die het de moeite waard maken', aldus Roy. Hij hoopt op een dag teamleider te kunnen worden, net als Ramon. Zit dat erin? Ramon: 'De tijd zal leren of Roy het in zich heeft om die functie uit te voeren. Wat voor hem pleit, is dat hij leergierig is en zich sterk profileert. Hij wil altijd meer doen. Aan inzet ontbreekt het niet. Roy heeft zich heel snel aangepast. Dat is misschien wel zijn grootste verdienste.' Dennis Bosma en Harrie Faems bier en fris drank, of de diepvries, zolang er maar mensen in de buurt zijn met wie hij een praatje kan aanknopen. Zijn er ook dingen die hij niet leuk vindt? 'Winkelkarren halen', bekent hij. Voor Supermarktmanager Harrie heeft Dennis zonder twijfel toegevoegde waarde voor het team. 'Dit is een bedrijf en we kunnen onderling best hard zijn tegen elkaar. Dennis leert je relativeren. Hij zorgt ervoor dat je je socialer opstelt. We hebben allemaal een zwak voor Dennis.'

Personeelsbladen | 2013 | | pagina 7