O, zit dat zo! 'Ik heb nog nooit iemand teruggezien' Toen de gloeilamp omstreeks 1880 werd uitgevonden, was het een revolutionair product. Bijna anderhalve eeuw later is het einde voor 'het peertje' in zicht. Maar welke lamp brengt dan de gezelligheid in huis? 'Ledverlichting gaat dit jaar echt een boost krijgen' Steek je licht op Nieuw licht De beste keuze hoe witter het licht is. 9 Aha Het einde van de GLOEILAMP Er gebeurt veel op het gebied van verlichting. Sinds sep tember 2012 mogen geen gloeilampen meer worden ingekocht. De bestaande voorraden mogen nog wel worden verkocht. Sommige bedrijven hebben daarom hun magazijnen vol gezet, maar Albert Heijn heeft ervoor gekozen om dat juist niet te doen. Category Manager Peter de Vries is meer dan tevreden over die keuze. 'De gloeilamp is een verouderde techniek die veel energie verbruikt. Wij vinden dat we bij Albert Heijn het goede voorbeeld moe ten geven en daarom trekken we een strak ke lijn: we verkopen geen gloeilampen meer. Met het vernieuwde lichtschap zetten wij dus vol in op duurzame alternatieven.' De alternatieven voor de gloeilamp zijn onder meer eco-halogeen, spaarlampen en ledverlichting. 'De spaarlamp is inmiddels al bekend en populair bij de consument', vertelt Peter. 'Die lamp had voorheen als nadeel dat het een aantal seconden duurde voor de lamp op sterkte was, maar dat probleem is inmiddels ver holpen. Ledverlichting is minder bekend bij de klant, maar is het meest duurzaam. Het is echt de techniek van de toekomst en daarom hebben deze lampen bij Albert Heijn een prominente plek in het schap. Led heeft nog steeds de naam dat het een kil, wit licht geeft, maar dat is al lang niet meer zo. Tegenwoordig geeft ledverlichting een mooi warm licht. De ontwikkelingen in led gaan heel snel. De techniek wordt niet alleen beter, het wordt ook goedkoper. Ledverlichting gaat dit jaar echt een boost krijgen.' Mariken Stolk van Milieu Centraal is blij dat de gloeilamp nu definitief verdwijnt. Het is niet alleen beter voor het milieu, maar ook voor de portemonnee van de klant. 'Als je gloeilampen in huis vervangt door energiezuinige lampen, bespaar je gemiddeld 65 euro per jaar aan energie kosten', geeft ze aan. 'De aanschaf van energiezuinige lampen is wel duurder, maar ze gaan ook langer mee. Een gloei lamp gaat gemiddeld 1000 branduren mee, een spaarlamp 6000 tot 20.000 en een ledlamp 15.000 of langer. Die inves tering haal je er dus gemakkelijk uit.' Hoe energiezuinig een lamp is, staat in de meeste gevallen aangegeven met een energielabel. Energielabel A is het meest zuinig, maar binnen die categorie zitten natuurlijk ook gradaties. Bovendien staat niet op alle lampen zo'n label; het staat bijvoorbeeld niet op lampen met een ver mogen van minder dan 4 watt. Mariken: 'Daarom is het altijd goed om zelf even uit te rekenen hoe zuinig je lamp is. Dat is niet moeilijk. De hoeveelheid licht die de lamp geeft, staat uitgedrukt in het aantal lumen. Het vermogen van de lamp staat uitgedrukt in watt. Je deelt het aantal lumen door het aantal watt. De lamp met het hoogste aantal lumen per watt is de meest zuinige lamp.' Waar je op moet letten als je een lamp aanschaft: Gaat de lamp dagelijks veel aan en uit? Kies dan een lamp met 200.000 schakel cycli of meer (dat staat op de verpakking). De kleur van de lamp staat op de ver pakking aangeduid in kelvin (symbool K). Het licht van gloeilampen is zo'n 2700 K Hoe meer K een lamp bevat, Led- en spaarlampen zijn recyclebaar. Klanten kunnen ze bij Albert Heijn inleveren. Peter de Vries Jurgen Peterse, Teamleider Verkoopklaar bij AH 1507 in Houten, ziet dat klanten positief reageren op de veranderingen in het licht- schap. 'De laatste tijd werden er steeds minder gloeilampen verkocht', vertelt hij. 'Veel consumenten zijn inmiddels over gestapt op spaarlampen of ledlampen. Nu de gloeilamp verdwenen is, krijg ik wel veel vragen van oudere klanten. Vaak moet ik hen even helpen om wegwijs te worden in het nieuwe schap. Maar dat doe ik graag; ik vind het leuk om klanten te informeren. Thuis heb ik zowel spaar- als ledlampen. Ik weet dus waar ik het over heb. Soms twijfelen mensen of ze wel een ledlamp willen kopen, maar door mijn enthousiaste verhaal gaan ze toch overstag. Ik zeg er ook bij dat ze de lampen altijd mogen terugbrengen als ze onte vreden zijn. En het mooie is: ik heb nog nooit iemand gezien die ze kwam terugbrengen.'

Personeelsbladen | 2013 | | pagina 5