'Ik loop er zeker één a twee keer per week binnen' 'Ik heb een klik met collega's en klanten' Albert Heijn Albert Heijn heeft de eerste stappen gezet op de Duitse markt. Onlangs opende de eerste Albert Heijn to go in Aken. Later dit jaar zullen meer winkels volgen. General Manager Jürgen Hotz vertelt over de strategie achter het Duitse avontuur. 'Er is in Duitsland behoefte aan gezonde levensmiddelen die je snel en gemakkelijk kunt meenemen.' Aandacht voor sfeer en beleving Aantrekkelijke factoren Een overwegend Nederlands assortiment Aha 4 5 Aha Sarah Magliani Klant Sarah Magliani wipt graag even langs bij de nieuwe Albert Heijn to go in Aken. Meestal voor een kop koffie en iets zoets, 's middags tijdens het winkelen. 'Dit concept is echt helemaal nieuw. Het kleurgebruik en de manier waarop er met klanten wordt gecommuniceerd, spreken me erg aan.' De Albert Heijn to go wijkt in alles af van de Albert Heijn-supermarkt die ze zich herinnert uit haar studietijd in Heerlen. 'Het lijkt helemaal niet op de gewone supermarkt. Dit is echt bedoeld om snel iets te kopen. Ik loop er zeker één a twee keer per week even binnen.' je er een aantal lokale producten kopen, zoals Mehrkorn Brötchen, koekjes van het merk Leibniz en Geflügelrolle, een soort frikadelbroodje met kippenvlees. Een overwegend Nederlands assortiment in een Duitse winkel werkt, omdat de Nederlandse en de Duitse consument veel overeenkomsten hebben, stelt Jürgen. Toch ziet hij ook verschillen. 'Nederlanders kiezen al gauw een broodje als ze onderweg zijn; een Duitser heeft liever een pizza of een braadworst. Een Nederlander is dol op zuiveldrankjes; Duitsers drinken liever sappen, frisdrank of water. En de in Nederland populaire stoommaal- tijd kent de Duitser helemaal niet.' Hij lacht: We moeten onze klanten wat dat betreft nog een beetje opvoeden.' De Duitse Albert Heijn to go-winkels worden net als de Nederlandse zeer behulpzaam te zijn en de muziek en verlichting worden steeds aangepast aan het moment van de dag.' Het streven is om eind 2016 in totaal 150 Albert Heijn to go-winkels geopend te heb ben in Europa. Met de huidige 56 winkels in Nederland en drie in Duitsland aan het einde van dit jaar is er nog behoorlijk wat werk aan de winkel. Maar Jürgen heeft vertrouwen in de haalbaarheid van deze ambitieuze doelstelling. 'Als het meezit, kunnen we in Duitsland snel groeien.' winkels op bijvoorbeeld het Zuidplein en de Ferdinand Bolstraat in Amsterdam, en de onlangs geopende winkel langs de snelweg in Meerkerk opgezet volgens het nieuwe concept. Dat betekent dat er meer aandacht is voor sfeer en beleving in de winkel. 'Naast lekkere, gezonde producten die je snel kunt kopen, willen we de klant die binnenstapt zo goed mogelijk bedienen en in een positieve stemming brengen', gaat Jürgen verder. 'De medewerkers zijn dan ook speciaal getraind om de klant 'Het is heel leuk om in de eerste Albert Heijn to go van Duitsland te werken', lacht de 16-jarige Rebecca Neumayr uit Aken. 'De winkel ziet er fris en kleurrijk uit en de sfeer is goed. Ik heb echt een klik met collega's en klanten, die dagelijks enthousiast reageren op onze inrichting en de producten.' Vooral de verse sappen en broodjes vliegen volgens Rebecca de winkel uit. 'En steeds meer klanten raken verslingerd aan de stoommaaltijden.' Ontbreekt er nog iets in het assortiment? 'Klanten vragen best vaak naar typisch Nederlandse producten, zoals hagelslag. Misschien is het een goed idee om dat ook nog te gaan verkopen.' Duitsland heeft veel super markten. Maar een winkel waar je snel lekkere en gezonde producten kunt kopen in een energieke sfeer, zoals bij Albert Heijn to go, is er eigenlijk niet. Terwijl Duitsers daar wel behoefte aan hebben. Een goede reden voor Albert Heijn dus om in dit gat in de Duitse markt te springen. In september opende daarom de eerste winkel in Aken, pal tegenover een busstation. 'We richten ons in Duitsland in eerste instantie op de grote steden in Nordrhein- Westfalen', vertelt General Manager Jürgen Hotz. De keuze voor deze deelstaat heeft een aantal redenen. 'Nordrhein- Westfalen lijkt in veel opzichten op Nederland', legt Jürgen uit. 'Er wonen ongeveer evenveel mensen en het aantal inwoners per km2 is ook vergelijkbaar. Bovendien zijn de bewoners over het alge meen welvarend en hebben ze behoefte aan gemaksproducten.' Daarnaast zijn er nog een aantal aantrekkelijke factoren. 'Nordrhein-Westfalen ligt bijvoorbeeld dicht bij Nederland. Dat maakt het moge lijk om de winkels voor een groot deel vanuit Nederland te bevoorraden. De grote steden in de deelstaat liggen daarbij ook nog eens vrij dicht bij elkaar, waardoor we snel kunnen uitbreiden in 2013.' De nieuwe Albert Heijn to go-winkels in Duitsland zullen worden geopend op plaat sen waar veel publiek passeert: trein- en busstations, drukke binnensteden, zieken huizen en universiteiten. 'We richten ons op klanten die onderweg zijn en in twee minuten weer buiten willen staan.' De winkel in Aken is 800 vierkante meter groot en het assortiment bestaat uit 580 verschillende producten. De helft daarvan (vooral salades, sappen en eigen merkproducten) komt rechtstreeks uit Nederland. Verder zijn er veel interna tionale producten verkrijgbaar en kun

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 3