Meld je aan! Fijn afscheid De invoering van de streepjescode en de komst van het elektronisch betalen in de winkel. Dat Albert Heijn hierin vooropliep, wordt nog vaak geroemd in de media. IM Service Delivery Manager Rick Huygen (62) was zeer nauw betrokken bij deze ontwikkelingen. Aha 16 Ga je (bijna) met pensioen en wil je ver tellen over jouw 'laatste' werkdag en jouw carrière bij Albert Heijn? Meld je dan aan via aha-magazine@ah.nl. Rick heeft een rijke carrière achter de rug bij Albert Heijn. Hij begon in 1982 als Hoofd Bedrijfsbureau Dienst Technische Projecten Het was begin jaren negentig toen Albert Heijn de streepjescode landelijk invoerde. Alle oude kassa's werden vervangen door kassa's met scanapparatuur. Daarvoor waren er al wel verschillende projecten met scankassa's, maar op dat moment werd het overal definitief ingevoerd. Voor Rick Huygen (destijds Manager Winkelautomatisering) was het een gigan tische klus. 'Ik reisde in die tijd door heel Nederland: van Maastricht tot Groningen en van Emmen tot Vlissingen. Overal moest de operatie worden uitgevoerd. Ik vond het een heerlijke tijd. Het was heel intensief, maar ook heel gezellig. Juist omdat het nieuw en spannend was wat we deden. Ik denk er met veel plezier aan terug.' Rick is een techneut in hart en nie ren, maar daarnaast ook een mensenmens. 'Ik houd van techniek en van processen, maar ik heb contact met mensen altijd het allerbelangrijkste gevonden in mijn werk. Soms raakte dat, door de aard van mijn werk, een beetje op de achtergrond. Dan verzon ik zelf van alles om toch onder de mensen te komen. Daar kreeg ik gelukkig alle ruimte voor. Tijdens mijn laatste func tie als Service Delivery Manager bestond de afdeling waar ik werkte (IMEU) vijf jaar en ter gelegenheid daarvan wilde zij een portrettenboek uitbrengen. Ik heb de taak op me genomen om alle IM-medewerkers van het hoofdkantoor op een bijzondere manier te fotograferen. Een fantastisch project! Jammer dat het boek er om budgettaire redenen nooit is gekomen.' en bekleedde daarna zeven verschillende functies. Dat hij vele paden binnen het bedrijf heeft bewandeld, bleek wel op zijn af scheidsreceptie. 'Er waren heel veel mensen die de moeite hebben genomen om mij gedag te komen zeggen. Dat heeft me heel goed gedaan. Fijn om zo afscheid te nemen!' Wie: Rick Huygen (62) Wat: IM Service Delivery Manager Laatste locatie: Hoofdkantoor Zaandam In dienst: 4 januari 1982 Uit dienst: 16 juni 2012

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 9