Sinaasappel, aardbei, banaan, mango en framboos. Fruit van over de hele wereld, in alle mogelijke combinaties. De verse sappen van Albert Heijn zijn een echte topper in het assortiment. Een bezoek aan de leverancier van dit bijzondere product. ■Ill Tot aan de boomgaard te traceren Er gaat niets verloren Aandacht voor vernieuwing Aha 10 5. Het sap wordt in grote buffer tanks gekoeld op een halve graad. 7. In een razend tempo komen de flesjes voorbij, worden gevuld en krijgen meteen een dop en een kartonnen clip. 6. Vers sap komt het beste uit in glas, wat een pure uitstraling heeft. 1. In de fabriekshal staan stapels kratten met allerlei soorten vruchten klaar om de persmachines in te gaan. 3. Medewerker Verkoop Canan Sahingoz en Category Manager Herman Kroeke helpen een handje bij de kwaliteits controle. 4. De fabriek draait zes dagen per week. Zo staat het sap altijd binnen 24 uur in de schappen. 2. Er vindt een controle plaats. Alk van de allerbeste k mag worden i Dit is dus écht puur sap!', roept Canan Sahingoz ver rast uit. Ze is Medewerker Verkoop bij AH 1163 in Amsterdam en is uitgeno digd voor een rondleiding bij de leverancier van de verse sappen van Albert Heijn. 'Onze klanten kiezen heel vaak voor de glazen flessen met vers sap, vooral het sinaasappelsap is populair. Ik dacht altijd dat er toch wel iets aan toegevoegd zou zijn, maar zie nu met eigen ogen dat er echt alleen maar vers vruchtensap in de fles gaat. Super!' Category Manager Sappen Siropen Herman Kroeke is trots op de verse sappen. 'Het is een uniek product. We zijn de enige supermarkt in Nederland die zo'n breed en vers assortiment heeft. Onze klanten willen iets bijzonders, ze willen kwaliteit en ze willen puur en vers. Dit product sluit daar naadloos bij aan.' Al meer dan vijftien jaar worden de verse sappen van Albert Heijn gemaakt door Hoogesteger in Zwanenburg. Ook de smoothies komen daar vandaan. '75 procent van onze productie is voor Albert Heijn bestemd', vertelt General Manager Michiel van 't Hek van Hoogesteger. 'Dat is maar liefst veertien miljoen liter versgeperste sappen per jaar. Het fruit van Hoogesteger komt uit de hele wereld. 'Sinaasappels uit Egypte en Zuid-Afrika, aardbeien uit Polen, kiwi's uit Italië en de appels en peren komen van Nederlandse bodem.' Voor Albert Heijn wordt uitsluitend GLOBALG.A.P.-gecerti- ficeerd fruit gebruikt. 'Producten met dit certificaat voldoen aan de strengste eisen op het gebied van voedselveiligheid, milieu en arbeidsomstandigheden. Daarnaast is al het fruit dat wij gebruiken tot aan de boomgaard te traceren.' De sappen zijn een klassieker in de winkel geworden. Ook vanwege de glazen flessen. 'Vers komt het beste uit in glas', legt Herman uit. 'Het geeft een pure uitstraling. Onderzoek toont aan dat klanten dat heel belangrijk vinden. Uitzondering zijn de petflesjes sap die we voor Albert Heijn to go maken. Klanten vinden plastic flesjes praktischer als ze onderweg zijn.' Canan wil weten hoe lang het sap houdbaar is. 'Zeven dagen', antwoordt Michiel. 'Het is dus belangrijk dat het snel in de winkels ligt: binnen 24 uur nadat het uit de pers machines komt. We draaien zes dagen per week om dat waar te kunnen maken.' In de fabriekshal hangt een heerlijke geur van sinaasappels en ander fruit. Stapels kratten met allerlei soorten vruchten staan te wachten om de persmachines in te gaan. Maar eerst vindt een strenge controle plaats. 'Alleen het fruit van de allerbeste kwaliteit mag worden geperst', laat Michiel zien. 'Dus alle mindere exem plaren gebruiken we niet.' Overigens gaat in het productieproces vrijwel niets verloren. De schillen worden hergebruikt voor biogas en het uitgeperste vruchtvlees gaat naar een veevoederfabrikant. In de fabriek staan drie vulmachines. De flesjes komen in een razend tempo voorbij. Ze worden gevuld en krijgen meteen een dop en een kartonnen clip met productinforma tie en een verszegel. De dozen met flesjes gaan vervolgens dezelfde dag nog naar de distributiecentra.' Michiel legt uit dat de meeste vruchtensappen, die in andere winkels liggen, zijn gemaakt van vrucht concentraten die later worden aangevuld met water. 'Wij halen het fruit echter hiernaartoe en verwerken het ter plekke. Puurder dan dit kun je het niet krijgen. Vitamines blijven zo optimaal behouden.' Het sinaasappelsap staat met stip op num mer één. Daarvan verkoopt Albert Heijn zo'n 50.000 liter per week. Op twee staat sinaasappel-kiwi en op drie ananas-meloen. Maar er is ook veel aandacht voor ver nieuwing. Herman: 'De leverancier heeft een goede neus voor nieuwe trends. Denk bijvoorbeeld aan sappen met cranberry, wortel of zelfs verse munt. Dat past goed bij Albert Heijn. Wij willen vooraan staan en iets nieuws in de markt zetten.' Ter gelegenheid van het 125-jarig jubileum van Albert Heijn kwamen twee nieuwe varianten in de winkel: mandarijn-framboos en kers-appel-limoen. 'Verrassende smaken, passend bij de verschillende jaargetijden', zegt Herman. 'Bij bewezen succes blijven ze misschien in het assortiment.' Canan was al fan van de verse sappen. 'Maar nu kan ik ook aan mijn familie, vrienden, collega's en klanten vertellen hoe het wordt gemaakt: honderd procent vers!' Canan Sahingoz

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 6