Verbouwen in één week 'DE TREIN gaat rijden en STOPT NIET MEER' In de praktijk Meer dan alleen verbouwen 'Natuurlijk wordt het weleens spannend' Het kan, een hele winkel verbouwen in één week. De afdeling Real Estate Construction van Ahold heeft er een spectaculaire methode voor bedacht. Het geheim? Een voorbereiding die niets aan het toeval overlaat. Een kijkje in de keuken bij de collega's. Tot in de puntjes voorbereiden Aha 12 Altijd op tijd weer open 13 Aha Voor Albert Heijn is het belangrijk dat de winkels altijd aansluiten bij de wensen van de klant, zodat het een prettige omgeving blijft om te werken en te winkelen. Dat betekent dat er soms grondig moet worden verbouwd. Maar een verbouwing kost tijd. Daarom bedacht de afdeling Real Estate Construction (RE&C) het 'Volgende Week Open'-principe (VWO). Een uniek concept, dat zijn vruchten afwerpt. 'Op zaterdag aan het einde van de middag sluiten we de winkel', vertelt Paul Bergkamp, accountmanager van de afdeling RE&C. 'Dan gaat de trein rijden, zoals wij dat noemen. En die trein stopt niet meer tot zaterdagmiddag om 16.00 uur de week erna. In zeven dagen wordt de hele winkel van a tot z verbouwd. We leveren alles kant-en-klaar aan, van de kassa's tot de koelingen. Je hoeft dus alleen nog maar de stekker in het stopcontact te steken en niets meer in elkaar te zet ten.' Vroeger pakte de afdeling RE&C een verbouwing heel anders aan. 'Als een winkel verbouwd moest worden, deden we dat in stappen', legt Paul uit. 'We timmerden een gedeelte van de winkel af met schotten en gingen aan de slag. Zo schoven we steeds een stuk op. Gevolg? Klanten en medewerkers ondervonden maandenlang overlast. Met het VWO-principe kunnen we klanten na een week weer verwelkomen in een prachtige nieuwe winkel.' In een week een compleet nieuw interieur neerzetten, dat kan alleen maar als alles tot in de puntjes wordt voorbereid. We beginnen altijd 37 weken van tevoren', vertelt Paul. 'Dan gaan we bij de winkel langs en bren gen alles in kaart; de oppervlakte, maar ook zaken als water- en elektriciteitsleidingen. Daarnaast inventariseren we waar de uitdagingen zitten: is het een historisch pand, of is er misschien asbest aanwezig? We kijken ook welke materialen we kunnen hergebruiken. Zo'n verbouwing moet niet alleen snel, maar ook nog eens duurzaam gebeuren. Supermarktmanager Leo van der Meer, AH 1801 Den Haag, weet hoe belangrijk een goede presentatie van de winkel is. Daarom pakte hij, samen met de afdeling Real Estate Construction, de buitenkant van zijn winkel aan de Valkenboslaan in Den Haag aan. Het belangrijkste project: de onderliggende parkeergarage. 'De gratis parkeergarage stond altijd vol met auto's van buurtbewoners', vertelt Leo. 'Hierdoor hadden onze klanten vaak geen plek. Bovendien zag het er donker en vervuild uit, dat geeft een onveilige indruk. De afdeling Real Estate Construction heeft het grondig aangepakt. Er werd een slagboom en een betaal automaat geplaatst. Parkeren is nu alleen het eerste uur gratis. Ook de garage zelf is helemaal opgeknapt, zo is er bijvoorbeeld nieuwe verlichting aangebracht.' De entree van de winkel zelf werd eveneens aangepakt. 'Ons pand ligt op een druk kruispunt en oogde altijd rommelig. We hebben plantenbak ken laten plaatsen en er staan nu voldoen de fietsenrekken. Ook de Albert Heijn-prullenbakken voor de ingang doen het goed. Mensen gooien hun rommel niet meer op straat. Een heel ander gezicht!' Paul Bergkamp: Vervolgens maken we een plan. We hebben wel een soort blauwdruk van de operatie, maar die moet na tuurlijk voor iedere winkel op maat worden gemaakt.' In de verbouwingsweek is er geen tijd om stellingen, kassa's en koelingen in elkaar te zetten. Die worden ergens anders op maat gemaakt voor de betreffende winkel en alvast in elkaar gezet. Vervolgens komt alles in de verbouwingsweek naar de winkel. Paul: 'Het is altijd een mooi gezicht als complete stellingen naar binnen worden gereden. Alles is precies afgesteld, alle verdelers zitten op de juiste plaats en zelfs de product en prijskaartjes zitten er al op.' Het 'Volgende Week Open'-principe valt of staat met een goede samenwerking tussen verschillende partijen. 'We hebben vaste partners voor het fabriceren en assembleren van de kassa's, koelingen en stellingen. We werken nauw samen met de diverse partijen die dit voor ons uitvoeren, net als met de architecten en onderaannemers. Iedereen maakt deel uit van een geoliede machine. Als je in zo'n korte tijd een winkel moet verbouwen, mag er niets misgaan. Natuurlijk is er weleens tegenslag en wordt het spannend. Maar we redden het altijd. Zelfs nu we door de overgang van de Jumbo-winkels wel 4 a 5 winkels per week gaan ver bouwen. Elke winkel gaat altijd op tijd weer open.' De afdeling Real Estate Construction doet meer dan verbouwen alleen. Ook voor Albert Heijn zoeken naar geschikte locaties, aankopen, bouwen en huren van distributiecentra in Nederland en winkelpanden in zowel Nederland als België en Duitsland behoort tot de taken van de afdeling. 'Wat voor ons belangrijk is, is dat een pand goed zichtbaar en goed bereikbaar is', legt Directeur Real Estate Construction Anneke de Vries uit. 'Het uitgangspunt is dat wij de winkels helpen op een verantwoorde manier hun omzet te vergroten. Soms wordt daarvoor een stuk aangebouwd aan een bestaand pand, en soms moet een winkel daarvoor verhuizen naar een andere locatie. In sommige gevallen kan het wel tien jaar duren voor zo'n nieuwe, ideale locatie vrijkomt. Al die tijd blijven wij die locatie in de gaten houden.' Hiernaast draagt de afdeling Real Estate Construction ook zorg voor de inrichting en het onderhoud van pan den. 'Eigenlijk gaan we over alles wat je in de winkel kunt aanraken, maar niet kunt kopen. Dus ook over de emballage- en kassabanden, de los- en laadruimtes, en de winkelwagentjes. De kerntaak van de afdeling is om ervoor te zorgen dat collega's in de winkels zich kunnen bezighouden met de dingen waar ze goed in zijn, name lijk klanten bedienen.'

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 7