De resultaten van het MBO In april kon jij in het medewerkersbetrokkenheidsonderzoek (MBO) jouw mening geven over Albert Heijn als werkgever. De resultaten vormen ieder jaar een spannend moment voor Directeur Human Resources Luc de Baets. 'Het is belangrijk om te weten wat er onder de mensen leeft' Eén groot bijennest Een goed rapport De resultaten bestuderen Aha 4 Klantgerichtheid, communicatie en leiderschap 5 Aha 'Leiderschap blijft een aandachtspunt' Als je aan Luc de Baets vraagt wat hem dit jaar het meest opviel aan het MBO, antwoordt hij met een 'de respons'. 'Maar liefst 63.398 mensen hebben de moeite genomen de vragen te beantwoorden, dat is 75 procent van onze medewerkers', zegt hij. 'Nog maar een paar jaar geleden zaten we op dertig procent. De respons is dus enorm toegenomen dit jaar.' In 2002 begon Albert Heijn met wat toen nog een medewerkerstevredenheidsonder- zoek heette. 'Voor een bedrijf met zoveel medewerkers van alle leeftijden en met de meest uiteenlopende achtergronden, is het belangrijk te weten wat er onder de mensen leeft', vindt Luc. 'Voor Albert Heijn is die kennis van cruciaal belang, want samen vormen we het gezicht van het bedrijf naar onze klanten toe.' De resultaten van het MBO worden daarom grondig bestu deerd. Daarna bekijken Luc en zijn directe collega's op welke punten ze willen en kun nen bijsturen. Wij kijken naar de belang rijkste uitkomsten en proberen daar op in te spelen. Daar gaat wel tijd overheen. Een supermarktmanager kan daar soms sneller in schakelen. Als hij bijvoorbeeld merkt dat zijn medewerkers niet goed op de hoogte zijn van dingen die spelen bij Albert Heijn of onvoldoende weten over acties of andere werkzaamheden, kan hij vrij snel besluiten daar meer aandacht aan te besteden. Als het directieteam een wijziging doorvoert voor de hele of een groot deel van de organisatie duurt het soms langer voordat iedereen de ver anderingen ziet.' Toch zijn ze er wel dege lijk. 'Denk bijvoorbeeld aan de invoering van het all-inuurloon voor korte part timers. Daarin verrekenen we zaken als vakantiegeld, winstdeling en dergelijke meteen in het uurloon, dat daardoor John Nieuwendyk werkt al 27 jaar bij Albert Heijn, waarvan bijna vier jaar als assistent supermarktmanager bij AH 1213 in Mijdrecht. Het MBO ziet hij als een mogelijkheid om je stem te laten horen. 'We zijn met z'n allen net één groot bijennest waarin iedere bij zijn werk doet om samen het beste resultaat te bereiken. Het MBO is een kans om de mening van iedere medewerker afzonderlijk te laten horen', legt hij uit. Voor een leidinggevende is het onderzoek bovendien een goede manier om de resultaten van de eigen winkel te beoordelen. Op 'ontwik keling en 'klantgerichtheid' scoorde de winkel van John goed, maar op 'communicatie' bleef deze wat achter. 'Daar schrok ik wel van. Er is bij ons veel informatie te vinden in de kantine, maar het blijkt dat vooral veel jongeren daar nauwelijks komen. Een tijdje geleden hebben we daarom een pagina aangemaakt op Facebook, daar gaan we nu meer tijd in steken. De jongelui zijn vergroeid met hun smartphone, daar moeten we ons voordeel mee doen.' dan de rest en ook 'leiderschap' blijft wat Luc betreft een aandachtspunt. 'Dat is het al wat langer. Daarom nemen we momen teel ons hele leiderschapsprogramma onder de loep. Daarbij concentreren we ons juist ook op elementen als "dialoog" en "contact met je medewerkers". We denken na over welke onderdelen relevant zijn voor mede werkers in de winkels, distributiecentra en het hoofdkantoor. Bijvoorbeeld omdat er dingen veranderen die van invloed zijn op het werk. We willen leidinggevenden hel pen om het verhaal door te geven op een manier die voor hun medewerkers interes sant en begrijpelijk is. Daarom bieden we hen in het leiderschapsprogramma prak tische en bruikbare middelen aan die ze daarvoor kunnen inzetten.' Op deze manier krijgt meteen ook de communicatie extra aandacht. Hoewel de meeste medewerkers vinden dat dit vooral tussen de diverse bedrijfsonderdelen als het hoofdkantoor, de distributiecentra en de winkels beter kan, vindt Luc het ook belangrijk om de substantieel omhooggaat. Dat maakt ons weer een aantrekkelijke werkgever voor jongeren die op zoek zijn naar een bijbaan.' Opvallend in de resultaten van dit jaar was het positieve oordeel van de meeste medewerkers over de klantgerichtheid van ons bedrijf. Het onderdeel 'communicatie' scoort in alle bedrijfsonderdelen minder Sven Tjipjes is Manager Prijs bij de afdeling Business Services Commerce op het hoofdkantoor van Albert Heijn. Hij is vooral heel erg tevreden over de hoge respons van zijn afdeling: maar liefst 93 procent van de afdeling vulde de vragenlijst in. Ze zijn dan ook meteen aan de slag gegaan met de resultaten. 'We hebben een top vijf gemaakt van dingen die we vast willen houden en een top vijf van zaken die beter kunnen', vertelt hij. 'Zo blijkt de wekelijkse afdelingsbijeenkomst over het reilen en zeilen van Albert Heijn en de eigen afdeling erg gewaardeerd te worden, maar over de begeleiding van nieuwe medewerkers bestonden wat vragen. Die hopen we in persoonlijke ge sprekken te kunnen beantwoorden.' Sven beschouwt de resultaten van het MBO als een goed rapport aan het eind van een schooljaar. 'We gaan nu kijken hoe we volgend jaar nog beter kunnen presteren.'

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 3