BK O no N a a Lig je eindelijk op het strand aan die Spaanse de bedoeling. Bedrijfsarts Kees Verdonk Niet costa, is je hoofd nog op het werk. geeft tips waarmee je de zomer In je nieuwe energie op te doen.' 'Het echte vakantiegevoel overvalt me' Wie is Kees Verdonk? 'Het was alsof je op een andere planeet aankwam' 'Ik heb een uitstekende vervanger' Gemakkelijk op de hoogte Aha 14 15 Aha vakantie en miin werk Rosa Schokker Het is niet gek dat werk ons zo in beslag neemt', zegt bedrijfsarts Kees Verdonk. 'We zijn er vaak meerdere uren per dag mee bezig. Dat is in veel gevallen meer tijd dan je met je partner of familie doorbrengt. Om dat een paar weken helemaal los te laten, valt niet mee. Bovendien doen we er vlak voor de vakantie vaak nog even een schepje bovenop. We willen ons bordje schoon hebben voordat we vertrekken; zit de laatste dag nog van alles af te ronden en Kees Verdonk (59) werkt als bedrijfsarts voor het hoofdkantoor van Albert Heijn in Zaandam en voor zo'n vijftig winkels van Albert Heijn in Amsterdam, Noord-Holland en de Bollenstreek. Hij is al bijna dertig jaar voor Albert Heijn actief. ga je met een hoofd vol adrenaline je vakantie in.' Verkeerde aanpak, stelt Kees. Om los te raken van je werk zou je enkele dagen van tevoren al wat moeten afbouwen, is zijn advies. 'Zorg dat je die laatste dagen voordat je vertrekt vooral werk doet dat inhoudelijk minder spanning geeft. Schakel alvast naar een lagere versnelling. Neem bijvoorbeeld twee dagen voor je vertrekt al vrij. Of vertrek juist op een maandag in plaats van een zaterdagochtend. Dan heb je de tijd om rustig in te pakken en je voor te bereiden.' Er echt even helemaal tussenuit zijn, wie lukt het nog? Met een smartphone en internet binnen handbereik blijven we gemakkelijk op de hoogte van alles wat er thuis en op de werkvloer gebeurt en is een e-mailtje of sms zo verstuurd. 'Vroeger ging ik met mijn ouders wekenlang naar Frankrijk. Als je dan thuiskwam, was er zo veel gebeurd. Het was alsof je op een andere planeet aankwam', herinnert Kees zich. Die sensatie behoort voor veel mensen voorgoed tot het verleden. Het thuisfront is altijd dichtbij. 'Het is verleidelijk om je e-mail in de gaten te houden, maar op die manier kom je niet echt los van het werk en je omgeving. Het wordt trouwens door reisgenoten vaak als storend ervaren. Zit je gezellig op een terras, gaat de ander "éventjes" z'n e-mail beantwoorden. Waar zijn we nou eigenlijk mee bezig?' vraagt Kees zich hardop af. 'Een vakantie heb je nodig om nieuwe energie op te doen en om na de vakantie ook weer energie te kun nen genereren. Het meeste werk kun je overdragen. Collega's zijn er om taken tijdelijk van je over te nemen. Als je dat goed regelt, kun je met een gerust hart op vakantie gaan. Het is belangrijk dat leidinggevenden daarop toezien. Ze hebben er bovendien zelf baat bij. 'Vóór Pasen was het heel druk op het werk, daarna was ik een week vrij. Ik had geen plannen, maar wist dat ik niet op de bank moest gaan zitten. Dan zou ik gaan zitten malen over mijn werk. Ik besloot in een impuls de woonkamer te gaan verven. Een heel intensief en fysiek karwei. Ik was weer druk, maar kwam wel helemaal los van mijn werk. Geestelijk ontspande ik. In de zomer ben ik vier weken vrij. Dan sta ik op een camping, in Nederland of Zuid-Frankrijk. In de laatste week voor mijn vakantie bepaal ik welke dingen ik overdraag aan een collega en wat kan blijven liggen totdat ik terugkom. Dat geeft rust. Als de vakantie begint, sudder ik een paar dagen na van mijn werk, maar daarna ben ik vrij. Het echte vakantiegevoel overvalt me als ik niets meer hoef. Als er geen planning is, geen agenda. Als ik 's morgens niet weet wat ik 's avonds eet. Laisser faire. Heerlijk.' Rosa Schokker (48), Specialist Business Services Stores, Hoofdkantoor Zaandam 'Ik ga niet vaak op vakantie. Heb het niet per se nodig om tot rust te komen. Samen met m'n vriendin ga ik deze zomer wel twee weken naar Italië, waar schijnlijk naar Toscane - mooie streek, lekker eten. Mijn vakanties duren nooit lang, ik neem liever af en toe een weekje vrij. Dan geef ik m'n auto een grote beurt of doe wat klussen in en rond het huis. Voor zulke dingen neem ik dan ruim de tijd. Werk is belangrijk voor me. Ik doe het toch veertig uur per week. Maar tijdens vrije dagen of vakanties laat ik het gemak kelijk achter me. Ik heb een uitstekende vervanger, dat scheelt. Ook helpt het als je degene die je werk overneemt goed voorbereidt. Communiceer veel en cc hem of haar ruim op tijd in je e-mails, draag zorgvuldig over. Soms word ik op een vrije dag gebeld met een vraag Dat vind ik prima. Als ik ophang, ben ik weer vrij.' R/c Edelman (36], Circuitbeheerder, DC Pijnacker

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 8