Onderweg op sociale media is klanten helpen en fan maken van Albert Heijn' m ül Veel collega's twitteren, zijn actief op Facebook of Hyves en bekijken filmpjes op YouTube. Sociale media zijn niet meer weg te denken uit de huidige maatschappij. Ook Albert Heijn heeft een officieel Twitter-account en sinds vorige maand is ook de fanpagina op Facebook in de lucht. Alles om de relatie met de klant nog beter te maken. Albert Heijn op sociale media Waar moet je aan denken als je actief bent op sociale media? Effe naar @AlbertHeijn De dialoog aangaan Aha 10 ©albertheijn wat een geweldige en makkelijke manier om dingen op te lossen! thumbs up voor #AH. A Kennis en ervaring delen 11 Aha ;het doel Natuurlijk maken veel medewerkers en winkels al langere tijd gebruik van sociale media. Er bestaan vele netwerksites en steeds meer mensen sluiten zich erbij aan. Medewerkers twitteren dat ze naar hun werk gaan en winkels gebruiken hun eigen Facebook-pagina om te communiceren met hun medewerkers. Ook het hoofdkantoor had al snel een pagina op Facebook met vacatures. Maar de officiële accounts van Albert Heijn op Twitter en Facebook zijn bedoeld om in contact met klanten te komen én te blijven. Albert Heijn wil van zijn klanten fans maken en het gebruik van sociale media kan daar zeker bij helpen. Inmiddels heeft het webcareteam van Albert Heijn veel ervaring op kunnen doen met het sociale medium Twitter. Tom de Lange is sinds juli vorig jaar samen met zijn team onder meer verantwoordelijk voor het account @AlbertHeijn en hij merkt dat er online veel over Albert Heijn wordt gesproken. 'Dagelijks worden er zo'n vijfduizend tweets over Albert Heijn de wereld ingestuurd', vertelt hij. 'De tweets variëren van "effe naar @AlbertHeijn" tot "straks werken bij @AlbertHeijn". Maar natuurlijk zijn er ook mensen met vragen of klachten. Zij willen bijvoorbeeld de openingstijden van een winkel weten of ze vertellen dat de melk op was.' Het webcare- team bekijkt al deze tweets en reageert waar nodig. Om te zorgen dat ze niets missen, maar ook niet onnodig veel tijd kwijt zijn, haalt een speciale tool alle tweets binnen. 'Dat zijn er zo'n zeshonderd per dag', zegt Tom. 'Die worden vervolgens tussen acht uur 's ochtends en halftien 's avonds gelezen en beoordeeld door het team. Op alle relevante berichten wordt ook daadwerkelijk gereageerd.' Het Twitter-account is een 'passieve klantenservice', zoals Tom dat noemt. Albert Heijn plaatst zelf geen berichten, maar reageert alleen op wat anderen zeg gen, vragen of vinden. We willen niet in discussies verzeild raken', verklaart Tom deze strategie. 'Ons doel is om klanten te helpen en "fan" te maken van Albert Heijn.' Met veel plezier vertelt hij over een jongen die twitterde dat hij zijn trein gemist had en bang was dat hij niet meer op tijd bij zijn Albert Heijn zou aankomen. 'Die hebben we een berichtje gestuurd met de sluitings tijd van zijn winkel en de mededeling: "dat kun je nog wel redden". De jongen twitterde blij verrast terug. Zo kunnen we op een positieve manier aanwezig zijn.' Waar Twitter voornamelijk reactieve service biedt, is de nieuwe Facebook-pagina van Albert Heijn juist bedoeld om klanten actief bij het merk te betrekken. Concept Manager Online Marjet Nieuwland was betrokken bij de introductie van de fan- pagina. 'Albert Heijn is de persoonlijke supermarkt waar iedereen zich thuis moet voelen', zegt ze. 'Daarom willen we echt WWW.TWITTER.COM/ALBERTHEUN WWW.FACEBOOK.COM/ALBERTHEIJN Complimenten voor de Albert Heijn In Zuldlaren, geweldige service! #AH «tynaarlo ©albertheljn Klopt het dat de Eftellng-actle landelijk verlengd is tot 10 juni? Twcet frwn. ïrapfiifltlMats gedaan perttefn it- games begin 1. SPREEK NAMENS JEZELF Als je in gesprek raakt met iemand over Albert Heijn, zeg dan duidelijk dat het jouw eigen mening is. Alleen speciaal daarvoor aangewezen medewerkers geven reacties namens het bedrijf. 2. BLIJF BIJ JE LEEST Kom je een vraag of klacht tegen waarvan je vindt dat Albert Heijn die moet beant woorden? Reageer niet zelf, maar stuur het bericht door naar CSS. 3. TOON RESPECT Bedrijfsgevoelige informatie deel je natuurlijk niet met anderen. Ook praat je vanzelfsprekend niet negatief over klanten of concurrenten en beledig je niemand. 4. WEES JE EXTRA BEWUST Op sociale media kun je snel reageren, maar alles wat je plaatst blijft altijd staan en kan gemakkelijk gevonden worden. Denk daarom goed na voor je ergens op reageert. Tweet from: ©MaudMassuger aim it Heyn nrrflc* r de dialoog aangaan. We willen horen wat klanten vinden van onze activiteiten, pro ducten en acties. En we willen ze verrassen met goede tips, speciale acties, nieuwtjes, hulp bij het boodschappen doen en leuke campagnes. Facebook biedt een structurele manier om dit te kunnen doen.' Op de Facebook-pagina zal Albert Heijn dan ook wél zelf berichten plaatsen, bedoeld om klanten te inspireren, te helpen en te betrekken bij Albert Heijn. Ook voor medewerkers kan het gebruik van sociale media handig zijn. Het is een laagdrempelige manier om kennis en ervaring met elkaar te delen. Je kunt Sinds 9 mei 2012 is de Facebook-pagina van Albert Heijn in de lucht. elkaar inspireren en het helpt om elkaar makkelijk te vinden. Jorit Schellens, Winkeltrainee bij AH 1391 in Amsterdam, maakt veel gebruik van sociale media; zowel privé als zakelijk. Hij beheert onder andere een Facebook-pagina voor zijn directe collega's. Daarnaast kun je als medewerker op sociale media in de gaten houden wat er over jouw winkel gezegd wordt. Jorit reageert meteen als hij een bericht tegenkomt dat over zijn winkel gaat. 'Zo vroeg iemand zich bijvoorbeeld af of er wifi is bij Albert Heijn op het Museumplein', vertelt hij. 'Toen ik dat bevestigde, reageerde hij erg positief.' Als er negatieve tweets verschijnen, neemt Jorit contact op met het hoofdkantoor. 'Dan is het beter als er een officiële reactie komt.' Jorit wil graag door blijven gaan met het speuren naar tweets over zijn winkel. 'Albert Heijn wil een persoonlijke super markt zijn. Als je eigen winkel jouw vraag beantwoordt, kom je heel dichtbij.' Werk en privé lopen bij sociale media nog veel meer door elkaar dan daarbuiten. Veel collega's zijn ook zijn vrienden op Facebook. Toch is dat geen probleem, vindt Jorit. 'Ik twitter ook wel eens over mijn werk, maar alleen leuke dingen. Als er iets grappigs gebeurd is bijvoorbeeld. Ik zal nooit vertrouwelijke bedrijfsinformatie publiekelijk maken of vervelend reageren als iemand niet tevreden is. Twitter en Facebook zijn persoonlijk en leuk en dat moet ook zo blijven.'

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 6