samen uit, samen thuis Albert Heijn in de genen Wist je dat Lekkerder dan het A-merk Aha 8 9 Aha Na hun trouwerij, stopten vrouwen met werken. Zo ging dat vroeger. Bep Westerhuis-Reinders (75) vindt het nu nog zonde, als ze terugdenkt aan haar afscheid van Albert Heijn in 1963. Gelukkig hebben haar kinderen en kleinkinderen de Albert Heijn-traditie voortgezet. De vraag van de dag Enthousiasme doorgeven Andere tijden Albert HeIJn "n tsaoiAtti ©E Dimitri Vandenbossche Het ijs gaat 35 minuten de snelvriestunnel in. Consumenten kopen gemiddeld op vijf momenten per jaar ijs; voornamelijk in de zomer, met Pasen en tijdens de kerstdagen. In Nederland wordt het minste ijs gegeten van Europa. De gemiddelde consumptie is 4,5 liter per jaar, de gemiddelde Europeaan eet 6,3 liter per jaar. Maandelijks wordt 26.500 liter AH Premium IJs gemaakt. Albert Heijn heeft 75 eigenmerk- ijsproducten, waaronder schepijs (o.a. Premium IJs, slagroomijs, yoghurtijs en sorbetijs) en handijs, onderverdeeld in water en room. Het maken van AH Premium IJs begint in een grote ruimte, met gigantische ketels waar de verschillende ingrediënten worden gemengd. Nadat de ijsmixen acht uur in speciale tanks zijn gerijpt om de smaak nog beter te ontwikkelen, worden ze over gebracht in grote trommels. Hier wordt de ijsmix afgekoeld tot -5°C en wordt er lucht ingeslagen. Dit geeft het ijs z'n speciale structuur. 'Hoe minder lucht in het ijs, hoe voller en compacter de samenstelling', legt Dimitri uit. 'Premium IJs is heel zwaar afgevuld: 800 gram ijs per liter. Het geeft het ijs die extra volle smaak. Bij andere roomijssoorten is de verhouding 500 gram per liter.' Zodra het nog vloeibare ijs is vermengd met de speciale toevoegingen, zoals stukjes Belgische chocolade, noten en aardbeien, wordt het in bekers gegoten, geseald en van een deksel met datum voorzien. Vervolgens gaan ze de snelvriestunnel in. Slechts 35 minuten, op min veertig graden. De bekers worden handmatig in dozen ver pakt, daarna plaatst een robot alle dozen op pallets en zorgt ervoor dat ze naar de juiste plaats in de koelcellen worden gereden. Nog geen kwartier nadat de bekers uit de snelvriestunnel komen, staan ze hier al netjes opgesteld. Klaar om naar de winkels te gaan. Sander is heel blij dat hij met eigen ogen heeft kunnen zien hoe het productieproces van ijs verloopt. 'Ik ben een stuk wijzer ge worden. Als ik straks weer op de afdeling ben, kan ik mijn klanten goede informatie geven. Zij willen alleen het beste van het beste. Ik kan hen nu nog meer overtuigen dat dit ijs het predicaat "premium" echt verdient.' Ook Jeanine beaamt dat Albert Heijn er, samen met de leverancier, echt in geslaagd is om een kwalitatief sterk product te maken. 'Een product dat zich volledig kan meten met andere producten in dit segment. We hebben natuurlijk niet voor niets gekozen voor Ysco als leverancier.' Ook door consumentenproefpanels werd het AH Premium IJs zeer positief beoordeeld. 'Het werd zelfs lekkerder ervaren dan het vergelijkbare A-merk!' De top drie bestverkochte ijsjes van AH Eigen merk: AH Chantilly, 8 stuks AH Vanille-ijs, 1 liter AH Spacesticks V.l.n.r. zoon Willem, kleinzoon Stefan, kleindochter Suzan, dochter Roos en moeder Bep. 'Als eenentwintigjarige begon ik in 1957 in een bedieningswinkel', vertelt Bep. 'Chocolade, suiker of koekjes afwegen, het echte handwerk nog, vanachter de toon bank. Een heerlijke baan. Zes jaar later zat ik werkloos op de bovenverdieping van het huis van mijn schoonouders in Scherpenzeel! Ik ben heel gelukkig getrouwd, maar die eerste maanden waren niet makkelijk.' werkte.' In al die jaren was er slechts één klein uitstapje naar een kantoorbaan bij een andere werkgever. Een foutje, noemt ze het. 'Op kantoor zit je "vast", met altijd dezelfde mensen om je heen. Ik miste heel erg de levendigheid van de winkel.' het eten is "De vraag van de dag" een vast onderwerp: over de gekste of lastigste vraag van een klant.' Suzan: 'Laatst vroeg iemand naar truffeltapenade Dat wérd me een zoektocht.' Roos: 'We wisselen ook tips uit. In Veenendaal kunnen medewerkers sinds kort vrij vragen via e-mail; dan denk ik: misschien een ideetje voor Wageningen?' Thuis bij haar moeder is Albert Heijn na tuurlijk een vast gespreksonderwerp. Roos neemt dan producten van AH Eigen merk voor haar mee, want in Scherpenzeel is geen Albert Heijn. 'En ze vindt de Perla-koffie zo lekker.' Ook bij Roos thuis is Albert Heijn een veelbesproken onderwerp, zeker sinds Stefan en Suzan meedraaien in de vulploeg van AH 1254 Veenendaal. Stefan: 'Tijdens Oma Bep geniet van de verhalen van haar dochter en kleinkinderen. 'Mijn zoon Willem is senior manager bij UPC, maar ook hij heeft jaren bij Albert Heijn ge werkt. Toch mooi om te zien dat ik mijn enthousiasme voor AH heb doorgegeven. Zelfs over de generaties heen! Dochter Roos (46) en haar kinderen Stefan (15) en Suzan (14) groeiden op in andere tijden. Roos werkt al bijna 25 jaar voor Albert Heijn. Nu is ze Teamleider Verkoop afhandeling bij AH 1103 in Wageningen. 'Op de locatie waar mijn moeder ook

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 5