om (over) op te Cookies in Love, Totally Nuts en Monkey Mania Albert Heijn heeft sinds eind vorig jaar een nieuwe lijn Premium IJs. Tjokvol verse room en tongstrelende ingrediënten. Hoe wordt deze topper eigenlijk gemaakt? Zes soorten Premium IJs: 'Dit het ijs verdient écht predicaat "premium"' De allerbeste ingrediënten Aha 6 7 Aha SCHEPPEN De zomer komt eraan, hét seizoen om weer te genieten van lekker ijs. Albert Heijn biedt een breed assortiment hand en schepijs, in vele varianten en smaken. Sinds eind vorig jaar is daar een echte topper bijgekomen: Premium IJs, zes verschillende soorten in bekers van 500 ml. 'Nederlanders eten niet zoveel ijs, maar ze willen wel steeds meer genieten. En daar hoort ijs bij', zegt Sr. Category Manager Frozen Food Jeanine Robbe. 'Het premium-segment is dan ook een echte groeimarkt. Met dit ijs zet Albert Heijn een bijzonder en innovatief concept neer, dat samen met leverancier Ysco is ontwikkeld.' Sander van der Linden, Medewerker Verkoopklaar van AH 8501 in Den Dolder, ging een middag mee om te zien hoe het productieproces van Premium IJs verloopt. 'Het is niet alleen erg lekker, ook de mooie bekers doen het heel goed in het schap', geeft hij aan. 'Ik vertel onze klanten altijd dat ze het best voor AH Premium IJs kunnen kiezen.' Naast Premium IJs maakt leverancier Ysco nog meer soorten ijs voor Albert Heijn, zoals de populaire Chantilly- hoorntjes en -Choco's. 'Voor ons was het een uitdaging om het Premium IJs voor Albert Heijn te maken', zegt Dimitri Vandenbossche van Ysco. 'Alleen ingre diënten van de allerbeste kwaliteit mogen gebruikt worden voor dit bijzondere ijs, zoals decoratieve chocolade hartjes, koekjesdeeg, pecannoten en Belgische chocolade. En niet te vergeten dagverse room en melk.' Sander is onder de indruk. 'Goed om te weten dat de grondstoffen, zoals melk en room, zo snel worden verwerkt. Vanaf het moment dat de melk binnenkomt, duurt het slechts enkele uren voor deze in het product worden verwerkt. Verser kan niet!' De bekers w Sander van der Linden Cookies in Love, met pure chocolade hartjes en stukjes koekdeeg Extreme Brownies, met grote stukken fudge brownies en echte Belgische chocolade Chunk Explosion, met Belgische chocolade, pecan- en walnoten Cheesecake Bites, met grote stukken aardbei en koek Totally Nuts, met grote stukken pecannoot en karamelsaus Monkey Mania, bananenroomijs met grote stukken walnoot en chocolade apenkopjes Jeanine Robbe tekers wordei

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 4