Trots op Albert Heijn 'Het alledaagse betaalbaar, het bijzondere bereikbaar'. Dat is de missie van Albert Heijn. Maar wat vinden klanten daar eigenlijk van? Waarom komen zij graag bij Albert Heijn? 'Ik kreeg bij Albert Heijn een kans, dat was nieuw voor me' 'Je kunt me gerust een vaste klant noemen' 'Bij Albert Heijn heb je veel keuze' 'Ik zou omfietsen voor een Albert Heijn' 2003 2002 Albert Heijn als vernieuwer, als organisatie met oog voor ambitie en met aandacht voor persoonlijke beperkingen. Veel medewerkers zijn trots op hun werk bij de grootste supermarkt van Nederland. 13 Aha 2003 2007 van Sander van den Burg (36), klant bij AH 1103 Wageningen, is niet de enige fan van Albert Heijn in zijn gezin. 'De winkel met de kleine karretjes, zo noemen mijn kinderen - respectievelijk drie, vier en zeven jaar oud - Albert Heijn. Ze zijn dol op die kleine winkelwagentjes. Dat maakt het boodschappen doen nog leuker voor ze.' Sander komt zo'n drie keer per week in de winkel. 'Vooral de verse pasta's vind ik geweldig. Die zijn echt lekkerder dan bij andere supermarkten. Ook voor kaas, groente en fruit ga ik graag naar Albert Heijn.' Tijdens zijn werk in Den Haag loopt Sander vaak een winkel van Albert Heijn binnen om een broodje te halen. 'Ja, je kunt mij wel een vaste klant noemen.' Beppy de Ruiter (62), klant bij AH 1196 Delft, woont in Rijswijk, maar rijdt liever naar de winkel in Delft. 'Dat was namelijk altijd zo'n leuk klein winkeltje waar je even je auto voor de deur kon parkeren en naar binnen rennen voor wat boodschappen.' Zo'n anderhalf jaar geleden is de winkel verbouwd en veel groter geworden. 'Ik was bang dat het daardoor ongezelliger zou worden, maar het is er nog steeds heel fijn winkelen.' Beppy komt al haar hele leven bij Albert Heijn. 'Ik vind het prettig dat ze alle merken hebben. Van sommige producten koop ik graag het huismerk, maar ik wil wel graag koffie van Douwe Egberts. Bij Albert Heijn heb je veel keuze.' Albert Heijn Ingrid Schat (25), klant bij AH 8626 Groningen, komt elke dag bij Albert Heijn. 'Ik heb geluk, want ik woon er pal boven! Maar ook als ik er voor om moest fietsen, zou ik dat doen.' Ingrid kiest voor Albert Heijn omdat ze het de prettigste supermarkt vindt om boodschappen te doen. 'Ik weet precies waar alles staat. Ik ben dol op salades in die grote plastic bakken en de broodafdeling is ook favoriet. Met van dat ovenverse brood, heerlijk vind ik dat.' Zijn er ook dingen die ze minder fijn vindt? 'Er zijn een paar scholen in de buurt en dan is de winkel vol met kinderen die een broodje komen kopen. Dat is de enige tijd van de dag dat ik de winkel even mijd.' In februari komt Ahold in het nieuws vanwege een groot boekhoudschandaal. CEO Cees van der Hoeven treedt per direct af. De eerste AH XL-winkels worden geopend in Arnhem, Eindhoven, Alkmaar, Leeuwarden en Maastricht, met een groter assortiment, ook in non-food. Wie: Rob van der Geest (26), Medewerker VK, AH 1508 Alphen aan den Rijn Is trots op: De kans die hij kreeg bij Albert Heijn 'Een jobcoach bracht mij vier jaar geleden op het idee om bij Albert Heijn te solliciteren. Ik zat al een tijd thuis en wist niet goed wat ik wilde. Mijn drempel om mensen aan te spreken ligt namelijk heel hoog. Dat maakt samenwerken moeilijk voor mij. Maar bij Albert Heijn zeiden ze: "We gaan het gewoon proberen". Ik kreeg een kans, en dat was nieuw voor me. Nu vul ik de vakken bij zuivel en diepvries. En ik zorg voor voldoende winkelwagentjes. Dat gaat goed, omdat ik mijn eigen gang kan gaan. Collega's geven me af en toe complimenten. Dat stimuleert me om mijn werk goed te blijven doen. Ik heb het nog steeds naar mijn zin hier. Op mijn manier help ik mee aan het eind resultaat: gevulde vakken. Dat maakt de klant blij.' De Albert Heijn Foundation wordt opgericht. Albert Heijn, ICCO en Fair Match Support willen hiermee de leefomstandigheden van Afrikaanse leveranciers verbeteren. Albert Heijn gaat de concurrentie aan door de prijzen te verlagen.

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 7