a Trots op Albert Heijn 'Een frisse neus halen, een praatje maken, even samen zijn, het sociale aspect is óók onderdeel van winkelen' Wie is Paul Ostendorf? 'Geweldig toch, als je eigen idee zo'n succes heeft?' Paul Ostendorf: Spinazie in een toren Bijna niets is onmogelijk 1948 Aha 6 1952 Albert Heijn als vernieuwer, als organisatie met oog voor ambitie en met aandacht voor persoonlijke beperkingen. Veel medewerkers zijn trots op hun werk bij de grootste supermarkt van Nederland. L J 1954 Aller Hande w--.jiigL.,;.- .gnamBif tri 1955 7 Aha Astrid onder meer op het belonen van de klant voor zijn loyaliteit: 'Denk aan meer aanbiedingen of relevante informatie die, met jouw toestemming, helemaal zijn toegespitst op je specifieke koopgedrag.' Paul: 'Straks loop je door een winkelgang, de winkel weet dat je al twee keer eerder een bepaald product hebt gekocht en je krijgt via je gsm de mededeling dat je voor je eerdere aankopen wordt beloond en een derde product gratis mag meenemen. Instantaanbiedingen. Het maakt de beleving groter.' Uitgaande van toenemende drukte op de wegen en de groei van het aantal super markten, zou het in de toekomst een haast ondoenlijke klus kunnen worden om alle producten op tijd en in voldoende hoeveelheden in de supermarkt te krijgen. Maar dat gaat wel meevallen, denkt Paul: 'Distributie wordt vervangen door produc tie on the spot, ook wel vertical farming genoemd. Het lijkt sciencefiction, maar wordt momenteel serieus onderzocht: stel je een eco-toren voor met verschillende verdiepingen waarop allerlei gewassen groeien en bloeien en waar kippen worden gehouden. Je hebt een verdieping met spinazie die wordt gekweekt onder ledlicht, dat is superefficiënt, want het gebeurt op een fractie van de oppervlakte ten opzichte van de klassieke landbouw en met een fractie van de energie en het water die nu verbouwd en we zijn hard bezig het trans port nog efficiënter in te richten, stiller en schoner te maken. Ook zorgen we dat onze panden zo duurzaam mogelijk worden gebouwd en ingericht. Wat Paul vertelt over vertical farming gaat je voorstellings vermogen bijna te boven. Je hebt de neiging om te zeggen: dit kan toch niet? Maar om iets over de toekomst te zeggen is het soms goed om naar het verleden te kijken. Stel je nog eens dat hele kleine kruideniers winkeltje voor in Oostzaan, waar 125 jaar geleden koffie en suiker met een schepje in een puntzak werd gedaan. En dan de winkelformules van nu, het geweldige gevarieerde AH-assortiment, de flitsende nieuwe Albert Heijn to go, Appie op je smartphone waarmee je boodschappen doet en recepten kiest; dat had meneer Albert Heijn zich toen toch niet kunnen voorstellen? Doordat Albert Heijn zich voortdurend heeft ontwikkeld, zich steeds heeft aangepast aan de omstandigheden en de kansen greep die langskwamen, zijn we gegroeid tot wat we nu zijn. En daaruit blijkt dat bijna niets onmogelijk is.' gebruikelijk zijn. De toren is bekleed met zonnecellen, hij is volledig zelfvoorzienend en heeft een ecologische footprint van nul. Het afval van de ene verdieping kan dienen als mest voor de volgende. Kippenmest is voedingsstof voor groenten. Op de eerste verdieping vindt de bereiding plaats, daar worden de producten bewerkt en verpakt. En op de begane grond zit de supermarkt, waar tal van kersverse producten worden verkocht. Groenten uit eigen toren! Het staat nog in de kinderschoenen, maar het zou enorm veel schelen aan transport kosten en kosten voor klimaatbeheersing.' 'Ik zie unieke eco-torens oprijzen boven de Albert Heijn-winkels', lacht Astrid. 'Maar serieus, er is op dit vlak een duidelijke ver binding met onze huidige duurzaamheids doelstellingen. We willen dat een groot deel van onze producten duurzaam wordt Futuroloog Paul Ostendorf (1955) is directeur-eigenaar van Neoversum. Hij houdt lezingen en voordrachten, hij schrijft columns voor kranten en tijdschriften en is brainstormpartner en adviseur. 'Veel mensen denken dat futurologie niet meer is dan een beetje staren in een glazen bol. Maar er is niks zweverigs aan hoe ik mijn toekomstvisie samen stel. Ik kijk bijvoorbeeld naar welke patentaanvragen er worden toegekend, dat geeft namelijk een idee welke richting bedrijven op gaan. Daarnaast ga ik naar congressen, spreek met mensen, lees veel en door dit allemaal te combineren kan ik een aantrekkelijk beeld vormen van wat er op termijn mogelijk gaat gebeuren.' Albert Heijn gaat naar de beurs. Tot die tijd was het bedrijf 100% eigendom van de familie Heijn. De eerste zelf bedieningswinkel wordt geopend in Schiedam. Wie: Thomas Koning (20), Teamleider VA i.o., AH 1246 Zoetermeer Is trots op: De gouden handscanner 'Naast mijn studie bestuurskunde werk ik vijftien uur per week bij Albert Heijn. Ik begon vier jaar geleden achter de kassa. Nu volg ik de opleiding tot Team leider Verkoopafhandeling. Werken bij Albert Heijn is onwijs leuk en het biedt veel om trots op te zijn: goede arbeidsvoorwaarden, opleidingsmogelijkheden, maatschappelijke betrokkenheid. En vooral, veel hardwerkende collega's die zélf trots zijn op dit bedrijf. Dat werkt aanstekelijk. En het stimuleert je om mee te denken over hoe we ons nog verder kunnen verbeteren. Zo kwam ik op de "gouden handscanner". De klant die een gouden sticker achter op de hand scanner ontdekt, ontvangt een kleine prijs. Dankzij de gouden handscanner is de omzet via scanners in onze winkel met vijf procent gestegen. Geweldig toch, als je eigen idee zo'n succes heeft?' Het eerste nummer van het blad AllerHande komt uit, een maandblad met recepten, aan eten en drinken gerelateerde artikelen en huishoudtips. De eerste Albert Heijn-supermarkt in Rotterdam wordt geopend. Naast kruidenierswaren worden ook voorverpakt vers vlees, verse groente, fruit en aardappelen verkocht.

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 4