alleen maar aantrekkelijker' De supermarkt van de toekomst 'Op de begane grond zit de supermarkt, waar tal van kersverse producten worden verkocht' 'Om iets over de toekomst te zeggen is het soms goed om naar het verleden te kijken' Albert Heijn bestaat 125 jaar. Van een piepklein kruidenierswinkeltje in Oostzaan tot grote supermarktketen in 2012. Albert Heijn sr. was al een innovator, maar hij had zijn ogen vast niet geloofd als hij nu een Albert Heijn zou binnenlopen. Wat heeft de toekomst nog meer in petto? Hoe blijft Albert Heijn zijn klanten verrassen? We vroegen het futuroloog Paul Ostendorf en Director Strategy Office Astrid van der Wal. Stelen wordt onmogelijk Paul Ostendorf: 1927 Aha 4 1920 Astrid van der Wal: 1945 1945 „A-I EN. 5 Aha 'WINKELEN wordt Gaan we over twintig jaar nog steeds naar een supermarkt? Of zijn er alleen nog web winkels en laten we alles bezorgen? Futuroloog Paul Ostendorf denkt dat de waarheid, zoals zo vaak, ergens in het midden ligt: 'Straks is weliswaar alles online te bestellen, maar ook dan zullen klanten de dagelijkse gang naar de supermarkt willen maken. Gewoon omdat mensen elkaar willen blijven zien. Een frisse neus halen, een praatje maken, even samen zijn, het sociale aspect is óók onderdeel van winkelen.' Astrid van der Wal werkt bij het Strategy Office van Ahold Europe. Ze houdt zich onder meer bezig met de groeistrategie van Albert Heijn: 'Net als Paul denk ik dat de behoefte aan echt contact blijft bestaan, maar online shoppen gaat beslist een vlucht nemen. Binnen afzienbare tijd is het normaal om je boodschappen te bestellen via de website of via een app op je smartphone, om ze vervolgens te laten bezorgen, of op te pikken bij een ophaal- punt. Een handige plek waar je onderweg van je werk naar huis toch langskomt. We willen deze eerste "pick up points" namelijk al dit najaar openen.' Online winkelen zal nog veel aantrekkelijker worden, verrassender, denkt Astrid. 'Er zullen online meer producten aangeboden worden, meer dan we in fysieke winkels kwijt kunnen. Ook kun je online veel meer doen met persoonlijke voorkeuren en inte resses: iedere klant zijn eigen website door deze voor iedereen anders in te richten. In onze fysieke winkels zijn we ook al bezig met "aanbod op maat", waarbij het assorti ment wordt aangepast aan de behoefte van de klant in de omgeving. Natuurlijk willen we nog meer de persoonlijke supermarkt zijn. Dit zijn dan ook fantastische kansen om dichterbij onze klant te komen.' De 'echte' supermarkt blijft dus bestaan. Sterker nog, winkelen wordt alleen maar aantrekkelijker, voorspelt Paul: 'Het wordt nog een stuk gemakkelijker en de beleving wordt groter. Straks krijgt de streepjes code een opvolger en dat wordt een chip. We hebben geen scanners meer, die zijn De winkelketen bestaat 40 jaar. Het bedrijf telt inmid dels 107 filialen en krijgt het predicaat hofleverancier. De Maatschappij tot Exploitatie der Fabrieken en Handelszaken wordt opgericht. Schoonzoon Johan Hille en zoons Jan en Gerrit Heijn nemen de leiding over. overbodig geworden. Je hoeft eigenlijk niets meer te doen dan je boodschappen in de kar te leggen. Afrekenen bij de kassa? Dat is voorbij. Je gaat met je boodschappen door een poortje dat duizend producten per seconde kan scannen. Om te betalen veeg je met je telefoon over een betaalpunt. Tegelijkertijd word jij bij dat poortje razend snel geïdentificeerd via een of meerdere biometrische kenmerken (unieke lichaams kenmerken, red), waarna het totaalbedrag wordt afgeschreven. Onvoldoende saldo? Dan gaat het poortje niet open. Stelen is onmogelijk geworden, alles wat je bij je hebt wordt immers automatisch gescand, al zit het verstopt in de binnenzak van je jas.' 'Dat zou zeker handig zijn!', beaamt Astrid. 'Al 125 jaar doen we ons best om boodschap pen doen zo prettig mogelijk te maken. We proberen onze klanten altijd te helpen bij drie dingen: bij het plannen van de bood schappen, bij het doen van de boodschappen én bij het genieten.' Met dat laatste doelt Albert Heijn sr. overlijdt op 80-jarige leeftijd. De eerste paar edities van AH Flitsen verschijnen. Na een naamswijziging zou het blad speciaal voor medewerkers pas weer in 1954 onder die naam uitkomen.

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 3